Taş motoru dönüş yönü

Başlatan cevat1, 29 Ağustos 2017, 22:11:10

SERRO EFE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 31 Ağustos 2017, 12:46:31
Spiral koruması için bana dedikleri kesecekleri yeri göremiyorlarmış. Dünyan kararabilir be adam!
Tedbir herşeyden önemli. Daha 10 gün önce komşumun babası spirale kolunu kestirdi, kemiğe kadar inmiş. 2 kere ameliyat oldu platin taktılar.

Zoroaster

Bu makineyi (sipiral ya da canavar tasini) tecrubesizseniz hic kullanmayin. Eger kullanacaksaniz da kesme tasini kullanmadan once taslama tasi ile uzunca sure tecrube kazanin.
Taslama daha az risklidir.

Seytan deliginden kacti.

Okan AKÇA

Spiral taşlarının tarihlerine bakarak aliniz  tarihi eski olanların patlama riski yüksektir.

engerex

Elimde çok kesici taş patladı. Genelde yere düşerler. Genelde hasarı ele verirler. Ama bu demek değildir ki size bir şey olmayacak. Çok dikkatli olmak lazım. Genelde gözlük kullanılmaz ve şu ufak taş parçaları genelde göze gelir ve yapışır. Bunu çıkarmak zordur ve çok rahatsızlık verir. Bir de patladığında gelen bir şey olsa görme kaybından da ötesi var.

Kesikler de çok tehlikeli.

Bir de matkapla delik delerken eldiven kullanmayın.

ipek

taş konusu ile ilgili değilde ,iş emniyeti konusunda bir tecrübe geçti başımdan,kartal civarlarında bir fabrikaya gittim,Leica cam diye bir cutter makina sürekli sigorta attırıyor dediler,Omron sürücü yanmış,yenisi ellerinde varmış,özenle montaj yaptım,ilgili müh arkadaşla setup ayarlarını yaptık,start verdik makina kusursuzca çalıştı,rahat bir nefes aldıktan sonra etrafı incelemeye başladım,duvarda muhtelif yerlerde yaklaşık ,bir insanın omuzla baş arasına denk gelen yükseklikte deliklerden dışarı metal mil gibi şeyler parlıyordu,

merak ettim niye bunları çıkarmıyorsunuz oralardan diye,usta başı şef ve patron tarafından çıkarılmamalarını talimat verdiklerini,iş güvenliği ihlallerinde başlarına neler gelebileceğini görsünler diye o makinanın kırıp attığı freze çakıları ibreti alelem duruyorlarmış,

sonradan öğrendiğime göre x,y hızı ve spindle hızı bir üçlü büyü imiş,ancak konusunda uzman olan kişiler kesilen malzemeye göre bu parametreleri girerlermiş,  işçi arılar ise iş bir an evvel bitsin diye teknik adamın yokluğundan istifade bu trim ayarlara müdahele ederlermiş..

altnkrtl

Ben bayadır kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Korumalıklı kullanmaya dikkat edin bütün arkadaşların yazdığı gibi.

Avuç taşlamalarda maksimum 115mm'ik taş kullanılır zaten korumalığı çıkarmazsanız daha büyüğünü takamazsınız, 11000dd civarı çalışırlar. 180mm'lik büyük taşlamalar 8500dd civarı, 230mm'lik büyük taşlamalarda 6500dd civarı çalışırlar, makineden makineye ufak farklılıklar olabilir, devir ayarlı olanları da mevcut. Eğer avuç taşlamaya 180mm'lik taş takarsanız maks. 8500dd ile dönmesi gerkirken 11000dd ile döneceği için patlama riski fazlasıyla artar. Özellikle İnce kesme taşlarıyla elde kesim yaparken kesim yapacağınız çizgiyi kesinlikle bozmamaya çalışın eğer bozarsanız taş zorlanır patlayabilir aynı zamanda avuç taşlama makinesi veya kesim yaptığınız parçada konumlarına göre fırlayabilir veya elinizden çıkabilir. Saçaklı çanak fırça uçları da var avuç taşlamalar için olur da kullanacak olursanız  köşe kısımları fırçalarken çok dikkat edin fırçanın telleri köşelerden basamak gibi destek alıp avuç taşlamayı veya fırçaladığınız malzemeyi fırlatabilir.

Daha birçok püf noktası var eğer kullanmaya niyetlenirseniz yaacağınız işi iki kez düşünüp çıkabilecek problemleri öngörmeye çalışın.