Pano ve PLC işi piyasa ücreti

Başlatan okay57, 22 Aralık 2017, 22:28:21

okay57

PLC kontrollü 6 girişli 8 çıkışlı bir sisteme ait pano ve yazılım için fiyat teklifi istediler. Piyasa değeri nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

Okan AKÇA

giriş çıkışa göremi fiyat veriliyor.

F.T

Her işin fiyatı kendine özgüdür.Bunun ne kadar edeceğini programı sen yazacaksan piyasa şartlarına göre sen belirleyeceksin.Yoksa sabit bir fiyat baremi hiç bir yerde yoktur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

okay57

Sadece işçilik için ne fiyat versem ki... Tahmini?

tunayk

Arkadaşlar olayı güzel özetlemişler. Ancak anladığım kadarıyla henüz yolun başlarındasın. Şu durumda temel mantıkla yol alırsın.  Eğer bir yerde çalışıyor durumda isen zaten maaşın bellidir. Bu durumda hesaplaman gereken ilk olarak bu projeyi yapmak için kaç saat dolu dolu mesai harcayacaksın. Maaşından saat ücretini bulur ve bu çıkan süre ile çarparsan en temel maliyeti çıkarmış olursun.

Bu noktadan sonrası; seni tatmin edecek kar, işin önem ve risk seviyesi (8I /6O ile Pres te kumanda edebilirsin, okul zili de çaldırabilirsin, trafik ışığı da yakabilirsin. ), uzman seviyesindeki bir programcının o işi yapabileceği süre (Sizin bu işi 10 günde yapabiliyor olmanız o işin hakkının 10gün olduğu anlamına gelmez, belki 1saat te bitecek bir iştir.) Müşterinin başka alternatiflerinin olup olmaması ve sizin o işe ayıracak vaktinizin olup olmaması gibi etmenlere bağlıdır.

Demirci mantığı ile gidersen zarar etmezsin :) Demirci malzeme + işçilik der. Yani nekadarlık malzeme kullanmış ise işçilik tutarını ona eşitler. Bu hesapla çalışır ve sonunda kabaca %30 net kar elde eder.

F.T

Yapılacak işi en iyi sen  biliyorsun ben bilmiyorumki.Ayrıca açık kod olup olmayacağıda fiyatı çok etkiler.Yazacağın programın uğraştırıp uğraştırmamasıda etken olur.Etken çok.İstersen bedavada yazarsın.Senin bileceğin iş.Ne fahiş bir fiyat nede emeğinin karşılığını alamayacağın bir rakam olmalı.Kısacası karşı tarafın fiyatı kabul etmesi ve senin vicdanına kalmış bir iş.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

okay57

açık kod olacak. Bir de basit iş bant sisteminde 6 tane motor(bantlar ve liftler için) var 6 adet te swiç var sistemde. kablolama, malzeme yerleşimi,yazılım en fazla 3 güne biter sanırım. Malzemeleri fabrika alacak. işcilik için 1500 lira fazla mı? Piyasaya ilk işim olacak  :-[

okay57

Malzeme envanterini ben belirleyeceğim bir de.

sinus

Ben olsam kablo numarası isterim, projeye uyuyor mu diye bakarım.

PLC şu marka, klemensler bu bu marka olabilir diye belirtirim.

Müşteride bilmiyor herhalde ne istediğini.

En güzeli bilindik bir firmayı arayıp, fiyat istemek.

Salih

Alıntı yapılan: okay57 - 22 Aralık 2017, 23:01:32
açık kod olacak. Bir de basit iş bant sisteminde 6 tane motor(bantlar ve liftler için) var 6 adet te swiç var sistemde. kablolama, malzeme yerleşimi,yazılım en fazla 3 güne biter sanırım. Malzemeleri fabrika alacak. işcilik için 1500 lira fazla mı? Piyasaya ilk işim olacak  :-[

Tecrüben olmadığı için bende bir şeyler yazayım.

Bir makine projesinde start verip kabaca çalıştırmak değil, karşı tarafın kabul edeceği
duruma gelmek önemlidir.

Müşteri çoğu zaman aklına ilk gelenleri söyler. Sonra makine biraz çalışmaya
başlayınca aklına yeni şeyler gelir, onları da ister.
Bu durumda ilk konuşulan ücretle devam edilmek istenir.
Ayrıca yine makine otomasyonun olgunlaşma süreci vardır.
Bu da tekrar tekrar iş yerine gitmeyi gerektirebilir.
Yine belli süreye kadar çıkan arızalarda ek ücret alamaya bilirsin.
İp ucu olarak ücretin tamamını  alıncaya kadar kaynak kodlarını verme.
Hatta içeriye bir sayaç yerleştir belli değerden sonra makinenin
çalışmasını engellesin. Ücretini alınca iptal edersin.
Ücretini böyle durumları da düşünerek ayarla.
Bence pazarlığa 5000 TL den başla nasılsa biraz iskonta yaparsın.
3 gün olarak düşünmen doğru değil.
Net 15 gün olarak hesabını yap.

ziyaretci

Bu ilk işin.
Bu yüzden fiyat vermekte zorlanabilirsin. @Salih hocamın tavsiye ettiği fiyat güzel. Ayrıca dediklerine de katılıyorum.

Sana verilen ilk senaryoya fiyat biç. Rakip firmalar ne veriyor aynı düzeneğe araştır. Tabi onlardan hayli düşük vermen gerek ama çokta değil. %20-25 iyidir. Fiyatın da kalite algısında rolü olduğunu unutma.

@Salih 'inde dediği gibi, müşteri ürün veya sistem şekilledikçe çaktırmadan özellik istiyor. Hani başlarda ufak tefek özelliklerde tolerans gösterebilirsin. Ama bu sürekli olmaz bir yerden sonra senin çaylaklığını kullanmak isteyenler olabilir.

Başlarda tolerans göster dememin nedeni sonraki işler için kendine pazar oluşturman için. Eğer sisteminde bir iki yıl arıza çıkmazsa artık bu tecrübeni arkana alarak daha sağlam durursun müşterinin karşısında. Başlarda kaliteni maksimum düzeyde tut sistemlerinde, insanlar seni referans göstersin. Reklamın olur.

Sonralarda pazar edindikçe verilen fiyata göre kalite biçersin. Çünkü her zaman verdiğin fiyat kabul edilmez.

Bu yüzden müşteriye kalite yönünden ve doğru orantılı olarak fiyat yönünden seçenekler sunmak gerekebilir.

ilyas KAYA

Yaptığınız işi neden basite alıyorsunuz ?

İş size basit gelebilir ama unutmayın ki siz bu işi basitçe yapmak için yıllar verdiniz.

Bunun gidip gelmesi bile 5 bin tl yi geçer. Hem de açık kaynak diyorsunuz.

En basit iş gündelik olarak ev temizlemek.
Gundelik temizlik yapan biri günde 150 tl işçilik ile para kazanır.ayda 4500 tl eder.

Açık kaynak şema verecekseniz bu iş için 2 yıllık ücret alınır. 2 yıl boyunca destek verilir.
2 yıl sonunda müşteri malın sahibi olur.
Çünkü  müşteri bu ürünü kendisi üretip satabilir. Siz ise sadece 1 defa para kazanacaksınız demektir.

Ben açık kaynak vermem ama verecek isem basit bir iş için dahi 50 bin tl den aşağı almam.

Yada ürün başına program yükleme ücreti alırım. Kaynağı vermem yapılacak her ürün için kod yüklenmiş mcu yada plc için fiyat veririm.

Urun 1 adet olduğu için fiyatı yüksek olacaktır tabiki.

Tekrar söylüyorum yaptığınız işi basite almayın. Basit olsa idi oturup kendisi yapardı. Herkes her işi yapabilir tabi ki ama mühim olan zaman.

Zaman en değerli şeydir.

Her daim söylerim ; " ben malzeme satmiyorum , ZAMAN SATIYORUM"

Salih

Alıntı yapılan: cezeri - 23 Aralık 2017, 11:20:46
Yaptığınız işi neden basite alıyorsunuz ?

İş size basit gelebilir ama unutmayın ki siz bu işi basitçe yapmak için yıllar verdiniz.

Bunun gidip gelmesi bile 5 bin tl yi geçer. Hem de açık kaynak diyorsunuz.

En basit iş gündelik olarak ev temizlemek.
Gundelik temizlik yapan biri günde 150 tl işçilik ile para kazanır.ayda 4500 tl eder.

Açık kaynak şema verecekseniz bu iş için 2 yıllık ücret alınır. 2 yıl boyunca destek verilir.
2 yıl sonunda müşteri malın sahibi olur.
Çünkü  müşteri bu ürünü kendisi üretip satabilir. Siz ise sadece 1 defa para kazanacaksınız demektir.

Ben açık kaynak vermem ama verecek isem basit bir iş için dahi 50 bin tl den aşağı almam.

Yada ürün başına program yükleme ücreti alırım. Kaynağı vermem yapılacak her ürün için kod yüklenmiş mcu yada plc için fiyat veririm.

Urun 1 adet olduğu için fiyatı yüksek olacaktır tabiki.

Tekrar söylüyorum yaptığınız işi basite almayın. Basit olsa idi oturup kendisi yapardı. Herkes her işi yapabilir tabi ki ama mühim olan zaman.

Zaman en değerli şeydir.

Her daim söylerim ; " ben malzeme satmiyorum , ZAMAN SATIYORUM"

Genel olarak dediklerinize katılıyorum.
Yaptığımız iş nitelikli bir iş.
Ama arkadaşın bulunduğu şehri ve ortamı bilmiyoruz.
Kendisinin düşündüğü rakamı görünce,
ona göre fikir verdim.
Aslında fiyat vermemiz için elimizdeki doneler yeterli değil.
Yani makine dağ başında çalışacaksa bile fiyat değişir.

frederic

Böyle belli bir yerde maaşlı çalışan insanların yaptıkları extra işler yüzünden piyasa ele ayağa düştü resmen. 1500TL ye işmi yapılır yahu, bu davranışlar hem mesleğin itibarını öldürdü hemde kazancı.

Tamam sizin vergi,işçi gideri,kira gibi giderleriniz olmayabilir, ama hiç olmazsa bu giderleri olan firmaları da düşünüp öyle fiyat verin.

F.T

Alıntı yapılan: frederic - 23 Aralık 2017, 13:58:22
Böyle belli bir yerde maaşlı çalışan insanların yaptıkları extra işler yüzünden piyasa ele ayağa düştü resmen. 1500TL ye işmi yapılır yahu, bu davranışlar hem mesleğin itibarını öldürdü hemde kazancı.

Tamam sizin vergi,işçi gideri,kira gibi giderleriniz olmayabilir, ama hiç olmazsa bu giderleri olan firmaları da düşünüp öyle fiyat verin.
Çok doğru katılıyorum.