Elektirik kesintsini algılama

Başlatan elektroombank, 04 Aralık 2005, 20:34:51

elektroombank

Yukarıdaki şeamadaki gibi yaptım.Ve PIC de ki programımda

OPTION_REG.6=0 yaptım.
Yani düşen kenar kesmesi olarak ayarladım.Sistem baştaguzel çalıştı fakat sonrada ne olduysa optoda bir sorun oldu.Acaba değerlerimi yanlış takıyom.O değerleri nasıl ayarlayacağım.Büyük ihtimal onlardan kaynaklanıyor..

Değerleeri nası ayarlayacağım acaba?

mesmert

yapacağın işlemler
1- köprü diyotun + ucundan 7805 girişin arasına 1n 4007 diyot
o2- bc 237 tr beyz girişindeki direnç 4k7
3- optonun girişindeki direnç 1k

dip not:opto kullandıktan sonra transiztor kullanmak ekstra maliyet v.s....

kolay gelsin

elektroombank

kesilme algılama anlog devrede tamamda sadece aşağıdaki şemadaki gbi bağlıyom.Anahtar ile iletimi kestiğimde hala iletimde gozukuyor.Yani sorunum şu opto bağlantısında. Şaseyi düşen kenar olarak algılamaya çalışıyorum.

PIC Basic Programmında

OPTION_REG.6=0

yaptım.Yani Şase kesildiğinde rbo'da tetikleme olsun şekilden oldu.
İlk önce normal olarak bağladım rbo'ı.Yani 10k ile  +5V tan bağladım.

Sonra birde direk devredeki şasemi girdim.Herşey normal  şase hattını kesince kesilme olarak algılıyor.Fakat bunu opto veya trasnsitor ile yaptımı olmuyor.Bir hatamı yapıyorum.Farklı farklı yeni optolarla denedim yine başaramadım.Yardımcı olursanız sevinirim

mesmert

elektroombank arkadaşım forum tarihine göre biraz geç cevab olacak ama yinede belki işine yarar opto serisi entegreler eğer gerilim tam doğrultma değilse çıkış tranzistörü aktif olmuyor senin burda yapacağın işlem optonun led diyotuna paralel elektroliktik kondastör ve ona paralel diren bağla direncin sebebi kondastörü hızlı deşarj etmek ve kesilmeyi hızlı anlamak için ben bunu test ettim ve sorunsuz çalışıyor bağladığım kondastör 4.7 uf direnç ise 10 k 12v ile denedim

elektroombank

teşşekür ederim.Boza boza derler ya işte öyle yapa yapa bu kondansatörü çözmiştim ben..

Ama yinede sağol..

Çok uğraşmıştım..

Mucit23

Selamlar

11 Senelik konuyu hortlatıyorum. Bana bu konuda bir devre lazım. Elektrik kesintisini Mikroya algılatıp bazı verileri eeproma kaydetmem gerekiyor.

Konuya eklenilen şemalar bu süre zarfında silinmiş. Benim aklıma sıfır geçiş dedektörleri geldi ama sürekli kesme oluşturacağı için pek aklıma yatmadı. Bu iş için ne tür bir devre kullanılması uygun olurdu?

ipek

Mucit23

Hocam bu iş için çip kullanmayalım ya :)

Ben belki karşılaştırıcı veya birkaç transistör ile yaparım diye düşünmüştüm.

diot

Basit bir mini role ile işi halledebilirsin. Ac gerilimi bir direnç , kondansatörden ve diyottan geçirip rolenin bobin ucuna ver. Elektrik kesildiğinde bobin kontağı bırakacaktır. Ondan sonra kontağı istediğin gibi kullan.

Melih1802

ipek

presizyon bir mil class cihaz üreten bir firmada görmüştüm bu çipi,voltaja'da güvenmeyip yine avago üretimi adını hatırlayamadığım bir opto ile her 20 ms'de bir peryodun zerocross olduğu noktaya bakıyorlardı,voltaj mı gitti hatta humm noise gibi bir parazitmi var diye....

fatal16

Hocalarım, PVD (Programmable voltage detector) birimi kullanılarak yapılabilir mi  ?

görkem

yanlış hatırlamıyorsam o düşük voltajda programlamak içindi. LVD(Low Voltage Detect) donanımı olan pic ile kesme üretip kayıt yapılabilir yada dc gerilime seri diyot paralel kapasite bağlayıp elektrik kesilse bile çok kısa bir süre pic i ayakta tutabilirsin. bir input ile de dc gerilimin lojik olarak 0 a düştüğünü algıladığın anda kayıt yapılabilir

ErsinErce

TLP182 veya muadil bir optonun bacaklarına 100k lık dirençler takıp bir direncin ucunu faza diğer direcin ucunu da nötr'e bağlayın.
pin kesmesi ile bir timerı sıfırlayın timerın aşımını da 12 ms e ayarlayın. timer dolarsa elektrik gitmiştir.