Sensor cikisindaki ofseti yoketmek ve sinyali yukseltmek

Başlatan z, 14 Haziran 2020, 13:04:01

z

Projelerimin pek çoğunda sinyalin ofsetini kaldırıp ardından istenen genliğe çıkartmaya ihtiyaç duyarım.

Bu işlemi tek bir opampla yapmaya kalktığınızda özellikle de ofset ayarı için trimpot kullanmak istemiyorsanız çok fazla hesap yapmak zorunda kalırsınız.


Örneğin sensörünüz 0.5v - 2V aralığında çıkış veriyor olsun ve siz bu aralığı 0...3v aralığına çekmek istiyorsunuz.
Yada sensorun verdiği geniş sinyal aralığının dar bir kısmını 0...5v aralığına getirmek istiyorsunuz.

Aşağıdaki yazılım bu işi sizin adınıza hallediyor.https://drive.google.com/drive/folders/19WHEfM9yezmXfe9QtF71_gx8GEaPIWlE?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1v7T6clJeLYHcnMTGxV4C9zVWdUQnUhb9/view?usp=sharing


Hata ile karşılaşırsanız uyarınız.


z

R3 direncini kendiniz değil de programın seçmesine izin verirseniz, program, direnç serisinin olası her bir direnç değeri için (1, 1.2, 1.5, 1.8, 2.2 .... ) R1 ve R2 değerlerini hesaplar. Tabiki hesaplanan dirençler çok küsüratlıdır. Mecburen direnç ailesinden bu değerlere en yakın R1 ve R2 yi seçer.

Ancak program bir çok R1, R2, R3 üçlüsü hesaplar ve bunların her birisi yaklaşık olarak istediğiniz kriterleri karşılar. Fakat program hesaplanan dirençler ailelerinden en az hataya neden olan R1, R2, R3  üçlüsünü seçer. (Hatayı optimize eden değerleri araştırır.)

Mesela Vb=200mV iken R3 10K hesaplandı ise siz RB=201mV olarak değiştirdiğinizde R3'ü 680K  olarak hesaplayabilir.

Ne oldu da Vb=200mV da 10K çıkan R3 , Vb=201mV için 680K oldu sorunuz olursa cevabı işte budur.

Kriter olarak girdiğiniz Va ve Vb değerlerine karşılık amacınızı gerçekleyecek R1, R2, R3  üçlüsünün sıfır hata ile isteğinizi karşılaması çoğu zaman mümkün değildir. Size önerdiği R1, R2, R3 değerlerini kullanırsanız Va ve Vb nin aslında hangi değerleri alacağı gene Va, Vb kutucuklarının yanında size bildiririlir.

Örneğin sensör voltajı  1.5v un altında ise çıkışımız 0 olsun. Sensör voltajı 2v olduğunda çıkışımız 5v olsun dediğimizde standart dirençler cinsinden R1, R2, R3 hesaplanır ve size 1.5 volt yerine 1.48 den itibaren sinyali yükselteceğini ve 2.1v da çıkışın tam 5v olacağını söyler.
mustafa_cmbz

valla hocam acayip pratik oldu.Geçen seneden kalan co2 sensörünü analog çıkıştan bir türlü sağlıklı okuyamıyordum sayende 0.4v çıkışınıda 0v kabul edecek şekilde hallettim.

çok teşekkür ederim.

z


ipek


z

Sinyalin ilgilendigin kismi gnd yada beslemeye yakin olacaksa opampin rail to rail olmasi lazim. 
Single supply opamplar icin tasarlandi ama cift beslemeli de kullanabilirsin.

Yalniz yazilimda referans ve giris sinyaline pozitif olma sarti getirmistim.