IRF4905 Çalışması

Başlatan kartal0689, 28 Eylül 2020, 16:45:57

kartal0689

IRF4905' i PWM ile kontrol ediyorum. Piyasada orjinal olarak tabir edilen ürün 1USD, çin olarak tabir edilen ürün ise 0,40USD seviyelerinde satılıyor.

Orjinal üründe hiçbir sorun yok, çok iyi çalışıyor.
Ancak çin üründe ise sıkıntı var. Gate gerilim seviyeleri veya PWM darbeleri oldukça güzel olmasına rağmen
bu ürünü bir türlü çalıştıramadım.
Ayrıca çin üründe dikkatimi çeken bişey daha oldu (malzeme devrede takılı değilken)
Ölçü aletini buzzer/diyot kademesindeyken (+) prob gate, (-) prob drain değdirdiğim zaman source ve drain direkt kısa devre oluyor.  gate ve drain kısa devre edince düzeliyor. Orjinal malzemede böyle bişey yok.

bilen tecrübe eden arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Gate i şarj ettiğin zaman mos transistörler iletime geçer.
Direnç gibi ölçersin.
Yada kısadevre gibi. Ne kadar şarjettiğine bağlı.
Deşarj edersende açık devre olur.
Tüm mosların doğal halidir.

O yüzden mos entegre ve transistörlerin girişleri boşta bırakılmayacak şekilde dizayn edilir.
Zira statik elektirikle bile iletime geçerler.

kartal0689

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 28 Eylül 2020, 16:59:00Gate i şarj ettiğin zaman mos transistörler iletime geçer.
Direnç gibi ölçersin.
Yada kısadevre gibi. Ne kadar şarjettiğine bağlı.
Deşarj edersende açık devre olur.
Tüm mosların doğal halidir.

O yüzden mos entegre ve transistörlerin girişleri boşta bırakılmayacak şekilde dizayn edilir.
Zira statik elektirikle bile iletime geçerler.

anladım hocam, şimdi ne yapmam gerek?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: kartal0689 - 28 Eylül 2020, 17:07:45anladım hocam, şimdi ne yapmam gerek?

Koyduğun şema problemli.
1-Neyi kontrol ediyorsun
2-Şemanın tamamı niye yok.

Cevaplarına göre yorum yapmak gerkecek.

kartal0689

Hocam çıkışta dc lamba yükü var 12V-3A.
Sıkıntım şu orjinal malzeme çalışıyor, çin malı denilen neden çalışmıyor. bunu araştırıyorum

PhD

Belki gerçekten tek sebep ÇİN MALI olmasıdır.. Yani gerçek IRF4905 olmamasıdır..
...hiç...

ipek

yan sanayi olanı okunaklı fotosunu ekleyebilirmisin ?
sanıyorum 555 ile PWM üretiyorsun, pin 4 ve pin 8'e kaç volt veriyorsun ?

kartal0689

Alıntı yapılan: ipek - 29 Eylül 2020, 00:51:59yan sanayi olanı okunaklı fotosunu ekleyebilirmisin ?
sanıyorum 555 ile PWM üretiyorsun, pin 4 ve pin 8'e kaç volt veriyorsun ?

4 ve 8 de min. 12 max 14V var.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: kartal0689 - 29 Eylül 2020, 16:32:554 ve 8 de min. 12 max 14V var.

Bir test devresi ile analiz edebilirsin aslında.
Drain e bir flamanlı lamba  12 voltluk felan.
Gate ede bir trimpot ile voltaj vererek lambadan geçen akımı yada Lamba üzerine düşen gerilimi ölç.
Lineer bölgeyi aştığın anda Besleme gerilimine eşit olduğunu göreceksin.
Gate voltajını ölçtüğünde Anahtarlamaya uygun gerilim seviyesinide anlamış olursun.

Her iki transistör için bunu yaparsan farkını da anlamış olursun.

JOKERAS

Sorun ortada aslında.Çalışan devre başka transistörler çalışmıyorsa O Transistör Dandik-Patates-Domates-Sahte vs demektir.Olmayan sorun için bu kadar yorum yapılmış.Çok ilginç:)

kartal0689

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Eylül 2020, 17:15:17Bir test devresi ile analiz edebilirsin aslında.
Drain e bir flamanlı lamba  12 voltluk felan.
Gate ede bir trimpot ile voltaj vererek lambadan geçen akımı yada Lamba üzerine düşen gerilimi ölç.
Lineer bölgeyi aştığın anda Besleme gerilimine eşit olduğunu göreceksin.
Gate voltajını ölçtüğünde Anahtarlamaya uygun gerilim seviyesinide anlamış olursun.

Her iki transistör için bunu yaparsan farkını da anlamış olursun.

anladım hocam.
Aslında "JOKERAS" haklı. Ancak öğrenmeye çalıştığım yada araştırdığım şey, acaba bir yöntemi var ve ben bunu uygulamıyor muyum du. Belki de orjinal ürün mevcut tasarımla orjinal olduğu için sınırda da olsa çalışıyor mu acabaydı araştırdığım.

Müsait zamanda dediklerinizi uygulayıp malzemeyi test edeceğim, ilgilenen herkese teşekkürler.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

JOKERAS

RA4 Gate boşaltma direnci.

PhD

@mehmet hocam bilmediğinden değil de dikkat çekmek için soruyor.. Çooook büyük diyor..
...hiç...

asma

Niye büyük olsun ki isterse 100k olsun. Yine büyük değil.
555 zaten doldur boşalt yapar. O direnç adet yerini bulsun diye var.
Gerilim bölücü de değil, 555 in çalışacağı voltaj belli.  :du:
Kısaca gereksiz.
Ben de görüyorum benzer uygulamaları. 555 bozuldu, söküldü enerji varken diyelim  :) Mos kendi başına iş yapmaya kalkmasın, akıllı uslu dursun diye düşünmüş olabilir şair.
Kolay gelsin.