1500 d/d motorda sürücü kullanmak

Başlatan aster, 26 Mayıs 2006, 20:06:12

aster

Elimde 2 adet TEE QS100L4B trifaze asenkron motor var,
2 motoru tek sürücüyle kontrol etmek istiyorum

24 saat çalıştığı için düşük devirlerde motorlarda ısınma sorun olacak,
ne tavsiye edersiniz? ilave fan vs,
daha önce böyle bir deneyimi olan varmı? var ise ne yaptınız?

not; motorlar sadece su basıyor

CaFFeiNe

çalıştığım yerde bazı makinalar var ve asenkron motor + sürücü kullanılmış motor genellikle yavaş döndüğü için ısınma problemi olacağından dolayı makinayı tasarlayan arkadaş (alman malı makina) motorun kendi plastik fanını sökmüş onun yerine fan koruma kapağına bildiğimiz 220V havalandırma fanı monte etmiş ve fana sürücüden hariç direk 220 hat çekmiş motor hiç dönmese bile makina çalıştığı müddetçe motor soğutuluyor böylece

KAZIMUGUR

Caffeine ek olarak,pompalarınız pistonlu tip değilse 500 veya altı devirlerde verim hızla düşer.Yok bu devirlerin üzerinde iseniz soğutma sorun olmaz.

Paralel bağlı pompalarda debi farklarını gidermek için hız kontrol kullanılıyor.
Fakat hidrofor tipi uygulamalar pek başarılı değil.

ods

Merhaba,

Motorlarınız kaç kw, kaç devir ve siz kaç hz'de çalıştıracaksınız?

Santrifüj pompaların (su bastığınız için santrifüj pompa kullandığınızı tahmin ediyorum) motorları genelde yüksek devirli (2900d/d) olduğu için 25 hz'de bile 1450 devirlerde döndüğü için pek ısınmıyor. Örneğin 15kw 2900 d/d bir pompa motorunu 24 saat hiç durmadan yaklaşık 25 - 40 hz arasında çalıştırıyorum ve hiç ısınma problemi olmadı.

aster

QS100L4B (bu kodun açılımı)
100 lük uzun gövde de 3KW 1430 d/d motor. (oluyor)

Tek kademe santrifüj pompaya bu motor bağlı,
bir pompadan ~ 55 Qm3/h verim alıyorum, bu pompadan 2 adet var ve biri yedek olarak duruyor
ben ikisini birden hız kontrolla çalıştıracağım ve istediğim verim gereksinimime göre değişken olarak ~ 60-95 Qm3/h olacak
haliyle motorlar düşük devir çalışacak, normalde motor 1430 d/d dönerken bile 50-60 derecelerde geziniyor ve şimdi bu sıcaklık daha da artacak,
sistemi kurmadan görüşlerinizi almak istedim. Giriş çıkış boruları kapasiteye uygun büyüklükte, orada sorunum yok.