ABB Pentax sürüçüleriyle başım dertte.

Başlatan madpic, 29 Mayıs 2006, 12:44:31

madpic

Arkadaşlar merhaba.
ABB nin Pentax servo driver'leri ile ilgili bilgisi olan varmı acaba.
İnternet dahil hiçbiryerde dökümanını bulamadımda!!

EES

WWW.KONTEKOTOMASYON.COM.TR

firmayla bir görüş istersen.

epolat

Merhaba
Geçenlerde bir firmada ,ABB servo sürücü yerine başka marka bir sürücü devreye aldım.Bu sürücü, 90'lı yıllarda yapılmış  bir tekstil makinasına aitti,fabrika İtalyan firması ile görüşmüş ABB servo sürücü ve motorları artık üretilmiyormuş.Firmaya gitmeden önce bende biraz araştırmak istedim ve bende  bu sürücü ile ilgili herhangi bir bilgiye rastlamadım.Ama illa ABB kullanmak zorunda değilsiniz,başka marka bir sürücü ile değiştirebilirsiniz.

madpic

Arkadaşlar teşekkürler...
Ama malesef olmadı epolatıda dediği gibi bikaç senedir bu sürücüler üretilmiyormuş ama mühim olan o değil amcalar teknik bilgi bile vermiyorlar.
ABB türkiye ile görüştüm bu sürücülerin adını bile duymayan var kontex otomasyonlada irtibata geçtim malesef onların da bu sürücülerle ilgili bilgisi yok.italyayla yapılan görüşmelerde ise adamlar hic bir teknik bilgi vermiyorlar yollayın 15 günde tamir edelim diyorlar  8O  :?  :evil:
Epoaltın dediği illa abb kullanmak zorunda değilsiniz başka marka bir sürücü değiştirebilirsiniz sözüne.
Üstat sonuna kadar katılıyorum ama her zaman ole olmuyor maalesef.
sebebine gelince: bu sürücülerden 4 tana var her biri 5 servoyu kontrol ediyor.ve meretın haberleşme özellikleri süper üzerinde 2 rs232 - 2 can bus - 1 pbus - 1 h bus var ve 24 dijital giriş 8 transistörlü çıkış var ve tüm proses ana pentaxa yüklü (bozulan) ve bu pentaxa amcalar can bus üzerinden yaklaşık 250 civarında I/O kontrolünü diğer 3 pentaxın haberleşmesini pc yi el kumanda modülünü ve 5 servoyu koymuş en kotusu bu değil kötü olan şey makınanı yazılımı ile ilgili hiç bir bilgi katolog broşür vs yok .dahada kötüsü bu makinadan dünyada yok (prototip )en kötüsüde firma iflas etmiş ortada kimse yok
siz olsanız naparsınız kafayı yememek elde değil....

epolat

Başım dertte derken gerçekten yerinde bir söz söylemişsin .Gerçekten çok zor bir durum, hepsi üst üste gelmiş kara mizzah gibi ,elinde makina var prototip ,yapan firma iflas etmiş ..
Bu tür işlerde en zoru haberleşme, canbus vb.protokolleri düşünme yerine takacağın sürücününde böyle modülleri olacaktır.Önemli olan senin eski sürücünün paremetreleri ve mevcut bir kullanım klavuzunun olması.
Ama en büyk sorunlardan biride bu sürücünün 5 servo sürmesi,üç servoyu anlarım ama 5 neden ? Üstelik beş servoyu nasıl sürüyor 5 adet
enkoder girişimi var?
Bu sürücüye program yazılımı?(paremetre değil ,program)

madpic

Epolat  özür dilerim yanlış bilgi oldu pentax sürücüleri kontrol ediyor diyecektim.
neyse makinanın sadece elektirik şeması var o kadar.
Dediğim gibi program ile ilgili hiç bişey yok ortada, nasıl bişey olduğunu bile bilemiyorumki.
Pentaxa gelince nasıl sürmesin üzerinde motorolanın power pc işlemcisi var 50mhz dökümanına baktım tek saat sinyalinde 4 komut işleyebiliyor :?
pentaks sürücüsü selema driverleri kontrol ediyor analog çıkışla ki +-10 v ile , motorda resolver var resolver çıkışı sürücüye geliyor sürücü değerleri alıp enkoder simulasyonu yaparak pentaxa yolluyor.
ama son gelişmeler fenaa değil batan firmayı italyan sillem almış onlarla bir irtibata geçeceğiz bakalım hayırlısı.:D
makinanın resimleri aşağıdaki linkte zipli istersen bi göz at
http://www.hemenpaylas.com/download/966428/pentax_Images.zip.html