PIC ile yük akımını ölçmek

Başlatan friedrich, 30 Mayıs 2006, 23:00:23

friedrich

Meraba;
Yaptğım pil şarj devresinde pillerin üzerinden ne kadar akım geçiyor bunu PIC ile ölçmek istiyorum. Bu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

bigbey

Pil ile şarj devresi arasına bir direnç bağlayıp direnç üzerinde düşen gerilimi PIC 'in analog ölçüm ayaklarından birine bağlayıp  akım=gerilim/direnç hesaplama yöntemi ile akımı tesbit edebilirsiniz.
TA6R

timpati

şarj devreniz nasıldır bilemem ama dolma durumunda şarjı kesme özelliği varsa, burada önerilen ek seri direnç şarjörün ölçüm sistemini yanıltmaz mı? çünkü fazladan bir gerilim düşümü olacak ve bu da pillere ait sanılacak.
1- illa seri direnç koyacaksanız, şarjöre dönen bağlantıyı bu direncin alt ucundan değil de üst ucundan alın
veya
2- direnci çok küçük tutun ve daha sonra gerilimi kuvvetlendirin
veya
3- seri direnç kullanmayın, akım yolu üzerinedeki kabloyu bir akım trafosundan geçirin (LEM ürünlerine bakın)
veya
4- LEM ürünleri pahalı derseniz kendiniz yapın,  hall effect transistör ve açılır-silindir biçimdeki ferrit malzemeden yararlanın.
why mr. anderson, why ?

OG

Alıntı Yap4- LEM ürünleri pahalı derseniz kendiniz yapın, hall effect transistör ve açılır-silindir biçimdeki ferrit malzemeden yararlanın.
Timpati bunu biraz açabilirmisin, nasıl yapılabilir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

alayli

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı Yap4- LEM ürünleri pahalı derseniz kendiniz yapın, hall effect transistör ve açılır-silindir biçimdeki ferrit malzemeden yararlanın.
Timpati bunu biraz açabilirmisin, nasıl yapılabilir?

+1 :?:

Ben de merak ettim doğrusu... Biraz daha açıklama faydalı olurdu.

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

ipek

Veli B.

Sanırım Timpati Hocamın kastettiği, bazı DC besleme kablolarında bulunan ferit.

Klein

Alıntı yapılan: "timpati"
1- illa seri direnç koyacaksanız, şarjöre dönen bağlantıyı bu direncin alt ucundan değil de üst ucundan alın
veya
2- direnci çok küçük tutun ve daha sonra gerilimi kuvvetlendirin

1- Alt ucundan almak ile üst uç almak arasında pek bir fark yok. Ölçüm kolaylığı bakımından alt uç ( - uç) almak daha akıllıca olur. Diğer türlü hem gerilimi bölmek hem de akım arttıkça gerilim düşeceği için AD çıkışındaki değeri terslemek gerekir.
2- Direnci küçük tutmak konusunda haklısın. Akıma ve referans gerilimine göre hesaplanarak doğru değer takılmalı. Gerilimi kuvvetlendirmekten kastı pek anlayamadım. Kastınız eğer yükseltmek ise , zaten akü şarjı birinci fazda sabit akımla yapılacağı için gerilimimizi akımımız belirleyecektir. Eğer ikinci fazda isek sabit gerilim gerekeceği için yine gerilimi biz belirleyemeyeceğiz demektir.
3-Burada Çok yüksek akım veya çok kararlı bir ölçüme ihtiyaç olmayacaktır. Bu yüzden  direnç oldukça yeterli ve hatta maliyet/performans açısından bakıldığında en doğru çözüm olacaktır.

friedrich

Cevaplar için çok teşekkür ediyorum...............

timpati

@katana,

o resimdeki ferrit, daha çok yüksek frekans girişimlerine engel olmak için konuyor, kablo bu ferrik çekirdek içinden bir tur atıp yoluna devam ediyor.

benim kastettiğimse, boru biçiminden çok yüzük (kısa silindir) biçimli. klamp ampermetre tekniğindeki gibi yapılıyor. ya hazır kesik iki parçadan ya da sonradan kesilecek bir silindirin iki parçasından oluşuyor. bu iki parça arasına bir hall-efekt transistör sıkıştırılıyor, yüzüğün içindense akım kablosu (doğrudan) geçiyor. akımla oluşan alanın şiddetine göre hall-transistörden alınan işaret kuvvetlendirilip DVM'ye veriliyor.

konuyla ilgili bir uygulamayı burada yayınlayacağım yakında (inşallah) :D
why mr. anderson, why ?