Power Over Ethernet (poe)

Başlatan maxi, 01 Haziran 2006, 00:40:05

maxi

Selam arkadaşlar,

Ethenret kablosu üzerinden yaklaşık 100 mere uzaktaki Access point'e enerji taşımak için gerekli poe kitlerdeki mantığa benzer dc/dc bir devre yapmak istemekteyim.

kendim bazı denemeler yaptım fakat sonucu beni pek tatmin etmedi
5volt ta yaklaşık 2 amper çeken Access point'e 70 metre kablo üzerinden ayarlı güç kaynağından 10 volt verdiğimde access point besleme girişinde sürekli değişen 4 - 5,5 volt civarında gerilim elde ettim.

amacım kablodaki gerilim kabını hesaba katarak en uçta blunan access pointe 5 volt 2 amper enerji verebilmek.

kendi kafamda bazı çözümler var fakat siz ustlarında firini almak istemekteyim.

yaptığım araştırmalarda poe devrelerinde alt besleme ucuna 48 volt dc  enerji veriliyor en uctaki ceviriciden 5 veya 12 volt 2 ampere yakın besleme yapıyor.

ethernet kablosunda datalar 4 kablodan taşınıyor geri kalan 4 kablo ise besleme için kullanılıyor.

benim böyle bir besleme devresini yapmak için bazı mantıklarım oldu fakat ustalardan destek alma istiyorum.

1 nci mantık :

bu uzunluktaki bir cat5 kabloya alt ucundan yaklaşık 11 volt 2 amper besleme verip üst ucuna kurulacak regülatör devresi ile gerili 5 voltta sabit tutmak. (gerilimi sabit tutmak için wattlı zener kullanmayı düşünüyorum)

bu mantıkta oluşturulan devrenin değişken akım çekmesinden kabloda oluşacak değişken gerilim düşüşleri engellemek zor olacak. bunu engellemek için alt gerilimin fazla verilmesinden dolayı regülatör de oluşacak ısılar dezavantaj olacak benim için

2 nci mantık : cihazın bozulması riskine karşı henüz denmeye cesaret edemediğim bir mantık. cat5 kablonun alt 2 kablosuna 220 volt verip üst ucunda cihazın kendi orjinal swich mode adaptörünü bağlamak.

bu mantıkta ise cat5 kabloda 220 volt taşınmsı yüzünden diğer data iletimde kullanınan diğer 4 kabloda oluşacak manyetik alanın data iletimini etkilemesi olabilir.

3 ncü mantık : aklıma en uygun gelen mantık bu. piyasada hazır bulunan dc/dc konverter kullanmak fakat nereden veya kaça abulabileceğim konusunda bilgim pek bi bilgim yok.

bu işi yapmanın alternatif çözümleri hakkında düşüncelerini ve benim düşündükleim hakkında yorum yapan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,

sezgin05

Hatlardaki kayıpları önlemek için gerilimin yüksek tutulup taşınması en uygun yöntemdir.Dolayısıyle sonnoktaya sadece lineer regülasyon koymanız sonucu değiştirmeyecektir.Siz 5 volt 2 amper olarak tesbit ettiğiniz son nokta gücü 10 Wattır.Kaynaktan yüksek gerilim göndererek çıkış noktasında bunu yine transformatör ile düşürmeniz gerekmektedir. Kısacası akım gerilim oranını değiştirmeniz gerekecektir.Denemedim ama girişten AC 20-30 volt verip son noktada bunu uygun bir trafo ile 5 volta çekmeniz daha hesaplı olur.Eğer datalar AC50 Hz den etkilenir derseniz o zaman DC 20-30 volt verip çıkışta bunu kıyıcılarla 5 volta çekersiniz.Kıyıcı olarak LM2575 veya 76 tavsiye ederim...

maxi

ilgine teşekkür sezgin05

lm2575 - 76 devrede kullanılma mantığı aşağıdaki gibi galiba