Yüksek akımlı şönt direnç

Başlatan bunalmis, 04 Haziran 2006, 12:42:34

dogada

DALE marka dirençler var.  Ank. Konya sokaktan almıştım ama 3w lık. Hala kullanıyorum. İstanbul'da daha kolay bulunabilir. İstenilen değer  ve watta sanırım.

SYavuz

Aradığın malzemeyi sanırım Doğa Enerji Firmasında bulabilirsin. Enerkon adı altında ölçü aletleri çıkartıyorlar. Bir dönem yaptığım ampermetrelerde akım şhöntünüde onlardan alıyordum. Onlarda, Ankarada bir firmadan buluyorlardı. Sonra adamların aldığı yeri öğrenip kendileri getirmeye başladırlar. 15 cm'de 1 Ohm direnci yakalıyordum. Senin istediğin 30 miliohm keserek istediğin direnç değerine ulaşabilirsin. 10 Watt'a dayanıyordu benim aldıklarım...Burasını bir araştır, eğer vermiyorlarsa buraya yazarsın bir kaçtane firma var ist. tanıdığım onlara sorarım. En sağlıklı değerleri bakır malzemede yakalıyorsun, biz bulgaristandan alıyoruz bu tarz malzemeleri ama senin istediğin değerde elimizde malzeme yok. Hepsi 1 ve 3 Ohm'luk sıkıştırılmış malzemeler bizimkiler 20 Watt'lık sekonder röle'de ve ampermetre devrelerinde kullanıyoruz.

Doğa Enerji San.ve Tic.Ltd.Şti.
tel:0312 256 6483

salim ALTIN

merhaba.
Karaköy pasajında üst katlarda bir firma vitrininde vardı.200-300 amperlik şöntten normal 10W direnç çeşidine kadar. 0.01 Ohm ila 0,1 ohm arasında sanırım.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Güzel dirençleri görmek için tıklayın

Ankara'daki Doğa Enerji San.ve Tic.Ltd.Şti. ile arkadaşlar telefonla görüştü ve değişik değerlerde şönt yapmak için muhtelif çapta telleri olduğunu öğrendik.

Örneğin 1.5 mm çaplı telin 1m fiyatı 40 YTL ve omajı 777 mili ohm dendi.

Salimaltın'ın bahsettiği firmanın yakınlarına işiniz düşerse 1.5 mm çapta bir kaç cm uzunlukta tel ile 30 mOhm 7W direnç yapmaya yarayan tel fiyatı öğrenebilirseniz memnun olurum.

Yada ellerinde hazır varsa 7W 30 mili ohm şönt.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Netten çeşitli alıntılar...

Cu Ni 30 Mn (Nikelin) ve Cu Ni 44 (Konstantan) Elektrik direnç teli yapımında kullanılır.

Constantan: Copper-Nickel alloy. High specific resistance alloy used in wire-wound precision resistors, potentiometers, volume control devices, winding heavy-duty industrial rheostats and electric motor resistances. Also used as thermocouple alloy with Copper (Type T), Iron (Type J), and Ni-Cr (Type E).

http://www.comax.uk.com/productinfo/resistance_wire_44.htm

CU/NI 44  Ni 44.5 - Cu Bal.  DIN Wr.2.0842
ALSO KNOWN AS "CONSTANTAN" HAS HIGH RESISTIVITY AND LOW TEMP.COEF.

KISACASI Termokupl da kullanılan Konstantan Düşük sıcaklık katsayılı ve lehim alabilen bir malzemedir. Termokupl un yanısıra Resistans teli olarak kullanılır.

J tipi termokupl da heralde piyasada TON la bulunan bir termokupl :D

Kolay Gelsin...

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "bunalmis"

Örneğin 1.5 mm çaplı telin 1m fiyatı 40 YTL ve omajı 777 mili ohm dendi.

Merhaba.

77.7 mOhm için 10 mm boy ve 4 ytl fiyat ?
Normal taş direnç tipi daha ucuz değilmi?
tabi miktar mutlaka fiyatta fark eder .
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Hocam kucuk boyutlarda (10..20 mm) yukseklikte tas direnc olmaz diye manganin tel kullanirim dusuncesiyle pcb yi  hazirladim.  

Asagidaki sut beyazi watli direncleri bulsam hic dusunmem.

Erol YILMAZ

CUNI-44 tel bu işler için kullanılan bir tel.
0.60 mm çaplı olanı : 1.760 ohm/m'dir.

Direnç değeri bu durumda size az gelecektir.
Ticari adı manganin olan telin ( 84.00 Cu, 12.00 Mn, 4.00 Ni. veya daha değişik oranlarda ) direnci biraz daha fazla imiş.  Bu işi Mn sağlıyor heralde :D

Alıntı YapManganin foil and wire is used in the manufacture of resistors because of its süperior temperature coefficient and long term stability. Several Manganin resistors served as the legal standard for the ohm in the United States from 1901 to 1990.

Bu arada Cu-Ni-x alaşımlarının bu amaçlar için kullanıldığını öğrenmiş olduk.

Tel şeklinde Manganin den daha düşük dirençli birşey ararsanız yine
Cu-Ni alaşımlarından birisi olacaktır bu.

Bu arada bulduğum Cu-Ni 44 tel ile bakır teli birleştirince T tipi,
Fe (demir) tel ile birliştirince J tipi Termokupl elde edileceğini gördüm.
Minyatür bir T tipi termokupl um bile oldu :)

SYavuz

Doga enerji fiyatları abartmış...benim aldığım fiyatlar kesinlikle bu değildi...faturalarda 5 sene önce kesildi şu an hatırlamıyorum ne kadar olduğunu ama şöyle bir örnek vereyim biz panel tipi elk.ampermetre de kullanıyorduk akım şhötünü.... Kutu, Membran ve işçilik hariç ampermetrenin toplam malzeme maliyeti maliyeti 4$'dı. Şu anda da öyle...ve fabrika çıkış toptancıya veriş fiyatı 15 YTL bayide 20 YTL ye satıyor...eğer söylediğiniz fiyata akım şhöntü alacak olcak toptan zarar ederdik. Düşünün ampermetre'de 23 kalem malzeme kullanıyoruz toplam maliyet bu...pazarlık edin..ben 5 $ malzemeyi pazarlıla 1$'a aldığımı ve bunun gibi anormal fiyat indirimleri olduğunu çok hatırlıyorum ve hala sürekli yaşadığımız olay...yakın zaman önce 8K'lık baremde 8x8 dot-matrix alacağız adamlar ultra-bright semi outdoor led'ler önce 2,4$ gibi fiyat verdiler, sonra 1,3$ düştüler...altında gezdikleri arabalara bakarsanız ne dediğimi daha iyi anlarsınız...

Veli B.

Alıntı Yap8K'lık baremde 8x8 dot-matrix alacağız adamlar ultra-bright semi outdoor led'ler önce 2,4$ gibi fiyat verdiler, sonra 1,3$ düştüler.

Bu fiyatlar dot-matrix için mi, birim led için mi?İkisi içinde anormal fark var gibi geldi.Benzer bir ihtiyacım var ve alternatifleri araştırıyorum.Eğer mahsuru yok ise firma bilgilerini verebilir misiniz?

z

Syavuz uyardigin iyi oldu.

1.5 mm capli olana 40 YTL, 3 mm capli olana da 30 YTL dendi.

Firmayla icli disli olanlari bulmaya calisayim.

Kor tuttugunu .... hesabi galiba.

SYavuz

Katana,

Aldığımız fiyat 1 adet 8x8 dot-matrix display için (ulta-bright semi outdor, 65 mcd per.sek.led başına ışıma değeri ama bu MCD olayları her üreticiye göre değişiyor mesela 7000 mcd dedikleri bakıyorsunuz 4000 MCD çıkıyor ya da tam tersi yani MCD kriteri bir standart değil sizi yanıltmasın ama göneş altında 50-60 metreden yazı okunuyor bunu bilin sadece Dalga boyuda Dot-matrix'in 625 nm),  1 yıllık tahhüdümüz 50 milyon 8x8 dot-matrix olacak şekilde anlaşma yaptık. Fiyat adet başına 1.3$'dır. Eğer bu rakamlarda ürün alırsanız adamlar fabrikasından özel fiyat alıyor. En nihayetinde hepsi çin origin'li değilmi. Size tavsiyem hangi malzemeciyle çalışırsanız çalışın daima pazarlık edin ama alım adedinizi de ona göre ayarlayın...Biz başta Elektro, Keşif, Megasan, Arrow gibi firmalarla çalışıyoruz...

SYavuz

Bu arada Rosh standardı çıktı, biliyorsunuzdur herhalde malzemecilerin elinde Rosh'a uyumlu malzeme fazla yok yani stoklarında Rosh uyumsuz malzeme dolu...nasıl eriteceklerini şaşırıyorlar. Eğer avrupa'ya ürün satacaksanız Rosh uyumsuz ürün kabul etmiyorlar, dolayısı ile bir çok üretici firma Rosh uyumsuz ürünleri eritmek için ülkelerdeki temcilciliklerine yok fiyatına ürünlerini veriyorlar...mesela microchip ürünlerinde de böyle... diyelimki 16F84 alacaksınız bizim malzemecilerden, eğer adamlar 3 dolar fiyat verirlerse hemen 0,80 $ dan pazarlığa başlayın 1$'dan yukarı çıkmayın...benden uyarması

nonstradam

merhaba bunalmış hocam akım ayarlı kaynak makinalarının geri beslemesi için kullanılan şönt dirençler işini görür sanırım. bir tane incelemiştim 400A lik bir şönttü. direnç üzerinede kaç amper geçerse şönt üzerinde kaç volt düşer gibi birşeyler yazmışlardı. yakınlarında kaynak makinası tamiri servisliği yapan bir yer varsa oralardan bulabilirsin.

ayrıca smd boyutlarda akım sensörleri var salim altın hocamın açtığı başlığı bir incele istersen.
https://www.picproje.org/index.php/topic,10499&highlight=aranan

Erol YILMAZ

Bunalmış hocam olay belli artık.

Cu-Ni ve Cu-Ni-Mn alaşımları şönt amaçlı kullanılıyor.
Manganin veya Nikelin isimleri orana göre değişiyor sanırım.

Bundan sonra ŞÖNT arıyorum demek un yağ şeker varken HELVA arıyorum demeye benziyor :D Ticari olarak almaya kalktığınızda
SYavuz un da dediği gibi iyi paralara satmaya kalkarlar ama madde
olarak çok daha uygundur fiyatı.

Hiç bulamazsanız bir J tipi termokuplun demir olmayan teline bakın.