Harun BAYRAM. Elektronik uygulamaları kitabı yardım!!!!!

Başlatan yusuftr80, 08 Haziran 2006, 13:57:43

yusuftr80

selam arkadaşlar ben tarsustan yazıyorum  bana Harun  BAYRAM,IN  Elektronik uygulamaları kitabından  güneş takib sistemine ayit bölümü lazım ben burda bu kitabı bulamadım bana acil lazım elinde bu kitabtan olan arkadaşlar varsa bana güneş takib sisteminin bu bölümünden  bir kopya ederek göndermesini rica ederim  ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim  kolay gelsin .  4, 8O  le bekliyorum

aYe

Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

yusuftr80

kardeş  teşekkür ederim  lazım olan şemayı yolamısın ama bu şemanın açıklayıcı bir bilgisi var mı acaba  onu da yolaman müm kün mü  bir de  bu motor kontrol edecek başka blgiler varsa onlardanda göndermen müm kün mü  bena lazım olan aslın da 2 ad  potansiyo metreyle  motor kontrolü yapmak.

1.  potansiyo metreye  verdim degeri 2.  potansiyometreninde   görmesi ve bu verdiğim değerin  de motoru   sürmesi o motora bağlı olan 2.potansiyometrenin değerini bulduğu an motorun o istenilen değerde kalması gerek.  :roll:

aYe

Selam,

Hocam devreye dair pek detay yada önemli bilgi yok.

Ayrıca sorununuzu pek anlayamadım, daha net izah ederseniz yada bir şema ile açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

yusuftr80

Kardeş sana şöyle anlatayım  potansiyo metreyle (12 voltluk DC)  motoru kontol etmek yani  bir potansiyo metve düşün  biz bu potansiyo etreyi  saga veya sola dogru çevirdimizde  motorun  potansiyo metreye baglı olarak  dönmesi ve potansiyo metreyi  oldu yerde bıraktımız zaman  motorunda o konumda durması gerek     ;)

aYe

Yukarıdaki şemadaki LDR1 ve LDR2'yi kaldır, boşta kalan üç ucun yerine de pot koy.

Hepsi bu kadar.

yusuftr80

Gönderdin şemanın  alt veya üst kısmında detaylı  açıklaması vara onu  zahmet olmassa göndemen  mümkün mü.iyi çalışmalar  8O le bekliyorum ?

sezgin05

Yusuf bu devreyi pozisyoner olarak kullanman için devrenin çalışma prensibini anlatayım.LDR1 ve LDR2 dirençeleri 45 derece açıyla güneşe tutuluyor.Eğer güneşe 90 derece açıyla bakılıyorsa LDR1 ve LDR2 eşit dirençte olur ve motorl çalışmaz.LDR1 direnci düşük LDR2 direnci yüksek olduğunda motor sağa dönerse tersi durumdada sola döner.Taki dirençler eşitlenene kadar.
Eğer bu devreyi pozisyoner yapacaksan LDR ler yerine POT takacaksın.POTlardan herhangi birisini kumanda etmek için kullanacaksın diğerinide motorun çıkış miline bağlayacaksın.Kumanda ettiğin potun değerini bulana kadar motor dönecektir.

aYe

Arkadaşım şemanın altında ve üstünde kayda değer bir açıklama yok, güneşi, enerjiyi, doğayı, tabiatı, çiçekleri, böcekleri anlatıyor.

Ne yapman gerektiğini söyledim zaten, LDR'leri takmayacaksın, bit pot alıp iki ucuna 1'er K direnç lehimleyip birini "+" birini "-"  beslemeye gir.
Orta ucunu da şemada A harfiyle gösterilmiş noktaya yani iki LDR'nin kesiştiği yere bağla hepsi bu.

Dip not: sakalım var

Ayrıca konunun açıldığı yeri yeni farkettim, başlığı ilgili bölüme taşıyorum.

yusuftr80

KARDEŞ açıklamaların için  çok teşkkür ederim  akşam  zamanım olursa hemen uygulayacagım sana yarın durumu  bilride bilirim  salıçakla kal
Yusuf usta  :lol:

OG

Yusuf usta dediklerin anlaşılsa çok yardım eden çıkar.

Üstteki devrenin çalışmasının açıklanması;

-Motorun X yönüne dönmesi için T1 ve T4 iletimde olması gerekir.
-Motorun Y yönüne dönmesi için T2 ve T3 iletimde olması gerekir.
-X yönü için A1 opampının çıkışı High (+beslemeye yakın) , A2 opampının çıkışı Low (- beslemeye yakın) olmalıdır.
-Y yönü için A2 opampının çıkışı High (+beslemeye yakın) , A1 opampının çıkışı Low (- beslemeye yakın) olmalıdır.
-A1 ve A2 beraberce High olursa veya beraberce Low olursa motor dönmez.
-A1 ve A2 bir pencere diskriminatör oluşturur.
A1 in - girişi ile A2 nin + girişi arasına uygulanmış ve ayarlanabilir bir voltaj vardır.
Örneğin bu voltaj 5V ve 3V değerleri (şaseye-referansa göre) olsun.
-A noktasındaki gerilim 3 ila 5 volt arasında ise (şaseye-referansa göre) Opampların çıkışı (- beslemeye yakın) yani Low durumundadır. Motorlar dönemez. 3-5V arasına ölü bölge denebilir.
-A noktasındaki gerilim A1(-) girişindekini yani 5V u aşmışsa A1 çıkışı High (+beslemeye yakın) ve A2 çıkışı  Low (- beslemeye yakın) dur. Motor X yönü dönüşü şartı.
-A noktasındaki gerilim 3 Voltun aşağısında ise diğer Y dönüşü şartları oluşur.

A noktasındaki gerilim değişmeleri de LDR lere düşen ışığa bağlı olduğuna göre..
.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

haciman

İyi günler.

Konuyu ilk okuduğumda kafamda bir şimşek çaktı. Gerçi konu ile bağlantılı değil ama devre ile yakından ilgili bir sorum olacak.

Devreyi görünce aklıma bu devreyi kullanarak, "otomatik perde açma kapama" sistemi yapılabilirmi fikri geldi.

Bu devrenin çalışma prensibi, LDR'lerin üzerine düşen gün ışığının şiddetine göre motoru sağa sola dündürmek. LDR'lerin bağlanış açısına göre motor sağa veya sola dönüş yapacak. Devre üzerindeki LDR'lerin ikiside gün ışığını algılayan sensör olarak çalışıyor. Bu tamam.

Benim aklımdan geçen fikirde ise, bir adet redüktörlü DC motor olacak ve bu motoru kontrol etmek için bir adet gün ışığını algılayan bir adette karanlığı algılayan LDR olacak. Redüktörlü DC motoru bir makara ip sistemi ile perdeye monte edeceğiz. Örneğin gün ışığını algılayan LDR üzerine ışık düşünce motor dönmeye başlayacak ve perdeyi makara sistemini kullanarak açacak. Perdenin her iki köşesine limit swicht bağlayıp, perdenin ne kadar açılıp kapanacağını belirleyeceğiz.

Şimdiiiiii geldik can alıcı soruya. Bu devreyi nasıl modifiye edersek LDR'lerden birinin karanlık sensörü olarak kullanılmasını sağlayabiliriz?
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

haciman

@ OG

Hocam yanlış anlaşıldım herhalde. Ben bunu ticari amaçlı bir proje olarak düşünmüyorum. Okulda öğrencilere fikir olarak sunup beraberce bu sistemin nasıl yapılacağını tartışacağız. Tekrar edeyim ticari amaçlı değil!!!!!

Şimdi basit bir sensör sistemi yaptım. Ama sağlıklı çalışmadı. KArarsız davranıyor. Transistör+LDR'den oluşuyor.

http://www.design-technology.info/electronics/page9.htm

Bu sayfadaki basit sistemleri örnek aldım kendime. Ama olmadı. İlla opamplı bir sistem lazım hassas çalışması için. Opampların çalışmasını kabaca biliyorum ama bu karanlık sensörü olarak LDR nasıl bağlanacak onu çözemedim.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)