ters paralel tristörlerin motorun ters emk'sından korunmas

Başlatan remzi, 09 Haziran 2006, 10:01:09

remzi

merhaba arkadaşlar...
ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. ben yapacağım devrede motor sürmekten vazgeçtim. genel bir devre yerine sadece rezistans çalıştırmayı düşünüyorum. ısıtma yapılan sistemlerde mekanik röleler yerine yarıiletkenli bir devre olarak çözime gitmeyi düşünüyorum. şu anda hazırlamış olduğum bir devre var. fakat endişem 50 tanesini bir panoya koyduğumda sürekli devreye girip çıkmaları sonucunda şebekede harmoniğe sebep olurmuyum. olursam bu sonucu nasıl aşarım... ayrıca rezistans çalıştırmada snubber devresi kullanmam gerekirmi. tristörleri sürmek için elime trafolu bir devre geçti.(hazır bir devre dc motor sürücüde tristör tetikleme devresi) fakat ben bu devreyi beğenmedim. hem çok yer kaplıyor hemde maliyeti oldukça arttırıyor. bunun yerine sürücü olarak moc optoları kullanmaya devam etsem ve bu moc lu sürücü devreyi snubber devresiyle modifiye etsek sizce bir sorun olurmu. yapacağım devre on off kontrol olacak bunun için snubber devresindeki değerleri nasıl hesaplayabilirim. teşekkür ederim.....