servo motor

Başlatan paradox, 09 Haziran 2006, 13:48:13

paradox

servo motor ile pic uygulaması yapmış olan biri varmı.eğer paylaşabileceğiniz bir devre varsa gösterebilirmisiniz.robotlarda falan nasıl kullanılmış merak ediyorum.birde insansız uçaklarda kullanılıyo onunla ilgelenen varmı acaba???*

picusta

Insansiz uçaklari bilmem,model uçakcilik bilirm. Bahsettigin servolarda endüstri tipi değil model servosu.
Internette aramissin ama daha su siteye ulasamassin: www.modelci.net  daha kapsamli türkçe kaynak bulman zor, bi de forum bölümü var ordaki abiler sana yardimci olurlar.
Sana model servoyu ve sinyallerini anlatan güzel animasyonlu yazi:
http://www.modelci.net/sayfa.php?s=19
Sonra su yaziyi oku kafandaki soru isaretlerinin %90 gidecek:
http://www.modelci.net/sayfa.php?s=145

Bu bilgilerle kendin, servo sinyali (PPM: Position Pulse Modulation) üretebilen bir PIC yazilimi yazabilirsin.
Sonra istersen kendi servonu yap, servonun elektronik devresini çikar ve PIC ile isi yap. Tabii hacim olarak daha ufak olmayacagi kesin, ancak bikaç tane servoyu birden kumanda edersen, veya ek fonksyonlar eklersen bir avantaji olur.

Niye kod vermiyosun deme, sana hazir koddan daha önemli bilgi verdim.

paradox

hocam bilgiler için teşekkürler.zaten kod istemiyorum.servoyu yazın istanbuldan alıp picle kontrol edicem inş.
umarım projelerimde yardım edersiniz o zaman.birde bu pwm ile kontrol etmeyi tam olarak kavrayamadım.neler yapılır kafamda bişey kuramıyorum.
bu düşüncem için utanç duyuyorum aslında pwm yi okulda biraz gördük.ben çok fazla ilgilenmedim.

paradox

arkadaşlar pwm ile servo sürcem.pwm kullanmam gerekiyo.pwm ileilgili temel bilgilerim var ama nasıl elde edilir devrelerde nasıl kullanılır.farklı darbe genişlikleri ile nasıl servo sürebilirizki anlamadım.yani servo sürerken ne işimize yarıyor bu pwm bilgisi olan varsa biraz bilgilendirebilirmi.istediğim konumda servoyu durdurabilmem için yarıyor diye düşünüyorum ama bu nasıl olur programda onu canlandıramadım kafamda.elinde döküman olan varsa veya bilgilendirebilecek olan varsa sevinirim...

picusta

PWM sinyalini üretmek için ya flip flop ile yapilir (2 tranzistör veya ne555) ya da mikroislemci ile üretilir (çevrebirimi kullanarak ya da yazilim yolu ile).
Servoyu kumanda eden sinyal aslinda PPM, PWM'nin bir türevi.