Sürücü Yardım

Başlatan spear, 12 Haziran 2006, 12:53:13

spear

Merhaba,
L297 ve L298 kullanılarak yapılan step motor sürücüsünü kurdum. Proteusta çalışan devrenin aynısı. Bütün inputlar normal, ama half/full kısmına ve sağ/sol kısmına input olarak 1 verdiğim zaman, step motor osilasyon yapmaya başlıyor, bi sağa bi sola gidiyor. Bunu neden yapar ?
Yardımlarınızı bekliyorum, çok teşekkürler...

haciman

@ spear

Motr bir sağ bir sol yapıyorsa motorun kablo bağlantılarını kontrol et. Motoru bipolar olarak bağladın değilmi?

Birde proteusun içindeki L297+L298 motor sürücü devresi çok dandik. Bazı elemanları kolaylık olsun diye bağlamamışlar. Belki simülasyonda sorun olmuyor ama gerçek hayatta o devre sıkıntı çıkarır. L297+L298 ingilizce uygulama notları içinde bir devre var. Mümkünse o devreye yakın birşeyler yap.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

spear

Benim kurduğum devrede control, Vref ve sync uçları boşta. Reset e enable da +5 çekilmiş vaziyette. Uçların boşta olması problem yaratır mı?

haciman

@ spear

İşte problem burda. Sen proteustaki örnek verilen devrenin aynısını kurmuşsun. Proteusta ortam o kadar stabil ki bazı elemanları bağlamaya gerek bile kalmıyor. Devre çalışınca aynısının gerçek hayatta çalışmasını beklemek yanlış. Sonuçta proteusta çalışan bir devre gerçek hayatta kesin çalışacak diye bir kaide yok (İSİS ile ilgili altın kural).

Bu uçlar kullanılıyor elbette. Örneğin vref ucu. Burdan L297'ye verilen voltaj ile, Sense uçlarına bağlanan dirençler beraber kullanılarak akım kontrol işi yapılıyor. Bu ucun muhakkak kullanılması gerekiyor.

En iyisi sana çalışan bir L297+L298 devresinin linkini vereyim. Vereceğim devre bir mini CNC için sürücü olarak kullanılıyor.

http://ogrenci.hacettepe.edu.tr/~b0164043/maximus/drivers.htm

Kolay gelsin...
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

spear

Yardımın için sağol bir de öyle deneyim

spear

Haciman arkadaşım,
ben devremi senin verdiğin şekilde düzelttim vref bağladım control ucuna high veya low veriyorum. Ama sadece motorum sağa dönüyor. Sola dönmesini sağlayamıyorum. Entegreleri kontrol ettim çıkışlarım normal.
Motorumda bi arıza olabilir mi?

haciman

@ spear

Öncelikle motorun sağlam. Sen sadece L297'nin yanlış bacağını kullanıyorsun bu iş için. Motorun sağa ve sola dönmesi için L297'nin 17 numaralı "CW-CCW" bacağını kullanmalısın. 17 nolu girişe lojik 1 veya 0 vererek motorun sağa veya sola dönmesini sağlayabilirsin.

Ben simülasyon aşamasındayım. Daha gerçek devreyi kurmadım.

Sizin devre brebordmu yoksa PCB'mi?
En fazla motora kaç devir yaptırabildiniz? (d/d)
Motorlar için ters diyot olarak ne kullandınız?

Birde devrenizi bu başlığa ekleyebilirmisiniz. Bende bu ikiliyi kullanmayı düşünüyorum ama iki adet L298'i paralel bağlamayı kafaya taktım. Bakalım ne olacak...

spear

ben de sağ sola dönmesi için 17 numaralı bacağı kullanıyorum. 1 veya 0 olarak değiştirdiğimde bi değişiklik olmuyor. Diode kullanmadan yapılabileceği yazıyordu bi yerde ondan olabilir mi? Diode bağlamadım. devre mi breadboard kurdum. Motor özelliklerini tam bilmiyorum.

haciman

@ spear

Arkadaşım sen devreni bu başlığa bi eklede bakalım. Ben gerçekten yapmış, çalıştırmış değilim açıkçası. Ama bu forumda eminim birçok üstad bu devreyi yapmıştır. Tekrar ediyorum ben simülasyon aşamasındayım. İki adet L298 nasıl paralel bağlayabilirim sorusuna cevap arıyorum. İngilizce uygulama notlarında bir şekil vermiş ama ayrıntılı anlatmamış meseleyi. Benimde kafamda bazı noktalar tam oturmadı. Hiç olmazsa değerli üstadlarımızdan da bilgi alır ve benimde kafamda oluşan sorular cevabını bulur.

MICROCEBEL

Spear;

Arkadaşım sana  bi öneride bulunabilirim.Aynı sürücüyü bende yaptım okuldan 2. vize ödevi için.Benim sürücüdede öyle bir problem vardı 1 ileri 1 geri yapıyodu sonra ölçümlerim sonucu l298 çıkışlarından birinin yanık olduğunu gördüm.Bence en  iyisi l298 çıkışına led bağla ve çıkışları görerek yorum yapabilirsin.Entegrelerin pdf dosyalarından half ve full çalışmalarına uygun olan çıkışları bi gözle ondan sonra çok kolay bi karar verirsin.Birde arkadaşım zıt emk için diyot kullanmalısın eğer kullanmıyorsan entegrene zarar  verebilirisin.Birde en ufak bi kısadevre l298 bağlantısında entegreyi yakabiliyo yani çıkışlardan teki eksik olabilir.CONTROL ucunun ne olduğunu ben bilmiyorum eğer bilen arkadaş varsa açıklayabilirmi?