Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pic reset ediyo......

Başlatan baha_35, 13 Haziran 2006, 13:33:35

baha_35

arkadaşlar oncelikle hepinize kolay gelsin bende pic 16f877 yi kullanıyorum bi rezistansve pompa kontrol etmem lazım tezim için fakat pompa veya rezistans devreye girdigi anda pic kendiliğinden resetleniyor hatta role bağlantısını cıkartıp pompayı benim devremin bulundugu prize taktıgımda devrem yine resetleniyo ne yapacam bişey bulamadım acil yardım ederseniz sevinirim:::::::  :(  :(  :(  :(  :(
"DÜNYA BİR GÜNDÜR ODA BU GÜNDÜR"

tnen

Rezistansı ve pompayı nasıl suruyorsun role ile mi biraz daha açarsan yardımcı olabiliriz belki.

baha_35

rezistansı ları ve pompayı röle ile sürüyorum.fakat dediğim gibi devrenin kontrolunu elle fişi takıp cıkartarak yapsam bile pompayı fişe taktıgımda pic kendisine reset cekiyo............tabi röle ile sürmeye calıştıgımdada durum aynı rezistans veya pompa devreye girmesi için röle attıgı anda pic reset ediyo

baha_35

he yukarda da solediğim gibi pompanın veya rezistansın fişi benim devreyle aynı prize takıyorum aynı hattan besleniyolar

z

Devreni breadbord üzerine kurduysan bu tür saçmalıklar yapabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tnen

Role bobinine ters paralel diyot atmadıysan at.Diyotunun hızlı olsun. Yada
RC devresi kullan. 220nF 220 ohm seri bagla role kontağına paralel at.

diot

Arkadaş , kablo bağlantıların kısa olmalı her şeyden önce. Daha sonra beslemeye dikkat edeceksin. Düzgün fiitreli bir besleme yapman gerek.
pic beslemesi üzerinde parazit oluşmamalı. Pic besleme bacakları arasına 100 nF koymayı unutma.
Motorlar devreye girdiğinde ani bir yüksek akım çeker buda kablo üzerinde parazit ve ani bir gerilim dalgalanmasına neden olur.

Besleme devreniz yetersiz ise pic'in içindeki reset devresi çipi resetleyebilir.