Test için Parazit Kaynağı

Başlatan mesmert, 15 Haziran 2006, 18:29:18

mesmert

slm arkadaşlar ;

pic ile yaptığım devreleri sisteme takılmadan önce iyi bir şekilde test etmek için iyi bir parazit (gürültü ) kaynağı nasıl oluşturur ve devre üzerine uygularız.

CaFFeiNe

böyle bir devre ile ilgili bilgim yok ama çakmak manyetosu ilginç oluyor
hele board üzerine kurulu devreye yaklaştırıp çaktınmı işlemciyi kitleyebiliyorsun :)

timpati

hemen yanında motor çalıştırabilirsin. snubber'sız basit dimmer devresi de bu konuda iddialıdır. sonra da picli devreyle aynı beslemeyi paylaşan röleleri çektirip bıraktırmak ve minik bir motoru çalıştırmak bence yeterince işkence gibi olacaktır.

başka?..
why mr. anderson, why ?

mesmert

Alıntı yapılan: "timpati"snubber'sız basit dimmer devresi de bu konuda iddialıdır.

slm timpati bu dimmer hakkında biraz daha bilgi verebilirmisin veya varsa şeması falan ii olur

yalnayak

ayakli matkap iyi bi parazit kaynagi.ayrica bendeki bahsettigim 110 bobin parazitin alasini uretiyo.bide bunu picli devreden beslersen tadindan yenmiyo.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

Erol YILMAZ

Beslemeye atılacak 2 adet diyotsuz röle de iyi bir testtir.   1 tanesinde göremediğiniz etkileri 2 tanesinde görebilirsiniz.

Tavsiye ederim :D

Klein

Şimdiye kadar bunun için birçok yöntem denedim. Dimmer haricinde tüm önerileri de şimdiye kadar çok kez test ettim. En etkilisi  kontaktör çektirmek. kontaktörün NO ve NC uçlarını kullanarak kontaktörün kendi kendine sürekli kapanıp açılmasını sağlamak. Ama dikkat edilecek en önemli nokta kontaktör bobininin iki ucunun da aynı anda kesilip , aynı anda şebekeye bağlanması.

turboy

en güzeli bol kontaktorlü bir pano

timpati

sıradan dimmer  devresi aşağıdaki gibi işte. bununla lambaların parlaklığı ayarlanır (kısılıp açılır) veya bazı motorların devrini ayarlayabilirsiniz. kısılma sırasında şebeke frekansının fazı belli bir açıda kıyıldığı için triyak, akımla orantılı olarak havaya elektromanyetik dalga yayılımı yaparken fiziksel (audio-işitsel) olarak "ötebilir" bile  :D . yakınında çalışan bir radyo varsa paraziti net olarak duyarsınız. bunu engellemek için (tabii burada -şimdi- amaç kesinlikle engellememek) triyağın A1-A2 uçları arasına RC veya LC filtreleri (snubber) konarak ortaya çıkacak parazit söndürülür.

akımı yüksek tutacak şekilde bir yük ve ona uygun triyak seçin, kısmaya başlayın (mutlaka iyi yalıtılmış potla) ve seyreyleyin eğlenceyi...

why mr. anderson, why ?

diot

Sanırım  yüksek devirli ve güçlü bir elektrik süpürgesi işinizi görecektir.

Bir aralar ben böyle test ediyordum.
pic li devrenizi ve elektrik süpürgesini aynı pirizden beslerseniz birde ince kesitli bir kabloya sahip uzatma üzerinde yaparsanız tadından yenmez. bak bakalım devre nasıl sapıtıyor.

ipek

gozumuzu bozmamasi icin bir karton kutu icine 50w 100w bildigimiz flamanli ampul yerlestiriyoruz  bunun serisine florasan lambayi atesleyen
starteri bagliyoruz not... bunun icindeki kapasiteyi kesip cikarin calistiginiz
masada 50cm capinda olacak sekilde lambanin kablosunu halka haline getirin ve enerjiyi verin cok az devre bu iskenceden kurtuldu atmel 90s2313  bu testten hic bir iz almadan cikti atmel dahami iyi ne ?????

PhD

Selam arkadaşlar, bir şeyi merak ettim;

Bu bahsettiğiniz işgence metotlarından geçen devreler hiç bir koruma olmadan mı deneniyor? Yoksa demek istediğim yazılımsal ve donanımsal korumaları olduğu halde bu test sonuçlarından kurtulan yok mu?

Yani amacınız ne tam anlayamadım  :roll:  korumasız devre yaptım bakalım sapıtacak mı eğer sapıtmazsa tamam bu devreyide ucuza hallettik mi anlamına geliyor. Eğer sapıtırsa da olmadı bazı korumalara gerek var mı demek gerekiyor? Baştan tasarlarken herşeyi devrenize düşünüyor musunuz?

Eğer yaptığınız ve buraya verebileceğiniz devreler varsa görmek isterim? Çünkü bence güzel bir başlık ama amaç yanlış gibi geliyor bana. Gürültü kaynağı aramaya gerek yok hiç ummadığınız bir yerde devreniz sapıtır, yani heryer zaten yeterince gürültülüdür. Bence en güzeli bu başlık altında bilgilerimizi paylaşıp sapıtmayan devreler nasıl yapabiliriz diye düşünüp bilgilerimizi paylaşalım derim.

Çünkü bu forumda çok tecrübe sahibi abilerimiz var...
...hiç...

mesmert

slm comlekciler arkadaşım bir sistem yaptın ve yaptığın sistem kendi imalatında gayet güzel çalıştı ama asıl yerine gittiğinde bi bakarsın a makinası çalışırken senin cihaz kendi kendine start almış veya kitlenmiş kalmış ben daha önce bir firmada arge bölümünde çalışıyordum o zamanlar elektronikte çok yeniydim parazitin ismini duymuş kendisini tanımamıştım taki adapazarında çok büyük bir boru imalatçı firmasına sistem kurana kadar ve ondan sonra paraziti tanıdım ve hiçde memun kalmadım açıkçası neyse ben bu araza yüzünden firmanın bir mühendisi ile beraber bir hafta hergün gidip geldik baktık olacak gibi değil sistemi makina ile beraber söküp firmaya getirdik ve ve iki gün aynı şekilde çalıştırdık sorun çıkmadı bu sefer yine sistemi makine ile beraber yerine kurduk bu arada mühendis arkadaş kafayı yiyor günde üç pakete yakın sigara içiyor bende onu izliyordum ve sonra sorunun kotaktölerden kaynaklandığını çözdük araya optik bir bariyer kurduk sorun çözüldü tabi bunlar bir ay gibi bir süre içinde oldu.

şimdiki tecrübeyle bakıyorum  o sistemin pcb kartın ve tasarımına çizimine hata gayet normal geliyor mühendis arkadaş bir "gnd" yolu çizmiş 0.5mm ve bunun gibi bir sürü hata tabiki

Bundan dolayı ben bir kart tasarlarken ve yaparken bütün güvenlik önlemlerini alır ve daima en kötü olasılıkları düşünüp test ederim ve bu söylenen parazit yöntemlerin çoğunuda biliyordum (süpürge makinesi ve dimer hariç)   ama süpürge makinası yerine asenkron motor bağlamıştım sistemin voltaj hattına ve sistemi denedim  hiç bir yerde hata yapmadı o yüzden başka nasıl parazit kaynağı üretiriz diye sordum endüstride bu tür hatalar firmanın adını kötüye çıkaracağı için çok önemli şeylerdir bence.

z

Aklima gelen gurultuler

1. Besleme hattina binen gurultu
2. Elektromagnetik gurultu
3. Elektromagnetik puls
4. Gnd ve sinyal hatlarina binen gurultu.
5. Magnetik alan gurultuleri
6. Elektrik alan gurultuleri

Her biri icin ayri ayri devre yapmak gerekir.

Ornekler

1. Durum icin

Peryodik olarak 10n gibi bir kapasiteyi bir kac yuz volta sarj edip devreyi beslediginiz hatta anahtar uzerinden aktarmak. Besleme hattina bobin baglayip ardindan bobini devreden cikartmak vs

2. Durum icin

Telsiz yada cep telefonunuzu devre yakinina koymak ve calistirmak

3. Durum

Kontaktor, florasan lamba gibi cihazlari sebekeye sokup cikartmak
Ark yapan kaynak makinesi vs calistirmak

4. Durum

Birbirine bagli devrelerden birisinin Gnd hattini ayirip kucuk empedansli bir trafo uzerinden gecirmek ve trafodan sinyal enjekte etmek
Sinyal tasiyan hatlara sinyal jenaratorunden ekstra sinyal enjekte etmek.

5. Durum

Sebeke trafosunu, miknatisi  devrenize yaklastirip uzaklastirmak.

6. Durum

Devrenizi Eht trafolu cihazlarin yakinina koymak.

Bu 6 tip gurultu analog ve digital devreleri yeterince zorlayacaktir.

Gurultunun enerjisinin ne olacagi standartlardan ogrenilmeli ve ona gore onlemler alinmalidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

PhD

Mesmert kardeşim ben yanlış bir şey yaptık demedim çok güzel bir başlık dedim ve ben de bir çok gürültü kaynağını denedim ve deniyorum başıma bir çok da olay geldi.

İstediğim böyle güzel bir konuyu (senin başına gelen bir olay gibi) gürültü kaynağını ve çözümü şeklinde sunmak olsun istedim. Böylece herkes tecrübe sahibi olur. Yanlış bir düşünce ise özür dilerim. :oops:

Bunalmış arkadaşımız herhalde şu anda bütün konuları (sorunları) söylemiş, benim demek istediğim bunların birde yapılabilecek çözümleriydi. :(
...hiç...