Ev Güvenlik ve Kontrol Sistemi

Başlatan PalaKan, 16 Haziran 2006, 01:11:01

PalaKan

merhaba,
ben bitirme için konu aldım,
ev güvenlik sistemi ile alakalı, ancak bunu internet üzerinden kontrol etmek istiyorum.
örneğin şehir dışında olduğum zaman, kurduğum siteye girip (şifreyle), evde hangi kapı açık hangi kapı kapalı, gaz kaçağı varmı görmek ve açık kapı-pencere olursa da kapatmayı istiyorum. hareket,gaz sensörlü olup , sıcaklığı displaye yazan devre hazır, buna ek olarak kapıları kontrol edebileceğim ve en önemlisi internet üzerinden bağlanıp müdahale edebileceğim bir devreye ve programa ihtiyacım var , bilgisayara devreyi bağlamak ve internetten müdahale etmek için ne tavsiye edersiniz?, nasıl yapabilirim?...
şimdiden teşekkür ederim...
saygılarımla...

Klein

Eğer bu programı nasıl yazacağını ve donanımı nasıl yapabileceğini biliyor ve bizden sadece öneri bekliyorsan doğru yerdesin. Ve doğru ödevi almışsın. Ama donanımı ve programı nasıl yapacağını bilmiyorsan ve bizden istediğin doğrudan şema vermemiz yada kodları vermemiz ise yanlış yedresin. ve gerçekten yanlış ödev almışsın. Çünkü amatör ölarak uğraşan biri için bu kadar parametreyi ölçmek ,  veri tabanına aktarmak oradan da internete çıkarmak ve üstüne üstlük bir de internet üzerinden çeşitli aygıtları kontrol etmek için bu işte biraz pişmek lazım.

Soruna gelince. Yapabileceğin en basit şey devreni bilgisayara seri port aracılığı ile bağlayıp aldığın bilgileri  küçük bir programla *.TXT dosya formatına çevirip ftp yada email ile İnternet ortamına yollaman olur sanırım.

uzaylivolkan

Pic ile verileri seri olarak bilgisayara aktarırsın. Bilgisayarda bir Program seri portu dinler. Bu program Ayrıca İnternette yayın yapabilir.
Tavsiyem Visual Basic le yazman. Hazır seri kontrol (mscom) ve internet componentleri mevcut. Programa başlarsan yardımcı oluruz.Ayrıca Pc programını TCP/IP protokolü ile internet üzerinden kontrol edebilirsin. Tabiki Sabit IP ile internete bağlandığını düşünürsek

microcozmoz

RS232-ETHERNET

Linkteki ürün ile sanırım birşeyler yapılabilir...
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

PalaKan

Alıntı yapılan: "Klein"Eğer bu programı nasıl yazacağını ve donanımı nasıl yapabileceğini biliyor ve bizden sadece öneri bekliyorsan doğru yerdesin. Ve doğru ödevi almışsın. Ama donanımı ve programı nasıl yapacağını bilmiyorsan ve bizden istediğin doğrudan şema vermemiz yada kodları vermemiz ise yanlış yedresin. ve gerçekten yanlış ödev almışsın. Çünkü amatör ölarak uğraşan biri için bu kadar parametreyi ölçmek ,  veri tabanına aktarmak oradan da internete çıkarmak ve üstüne üstlük bir de internet üzerinden çeşitli aygıtları kontrol etmek için bu işte biraz pişmek lazım.

Soruna gelince. Yapabileceğin en basit şey devreni bilgisayara seri port aracılığı ile bağlayıp aldığın bilgileri  küçük bir programla *.TXT dosya formatına çevirip ftp yada email ile İnternet ortamına yollaman olur sanırım.
yardımınız için çok teşekkür ederim, sizin de dediğiniz gibi şema veya program beklentim yok, devre hazır gibi, bazı şeyler ekleyeceğim, tıkandığım yer internetten kontrol kısmı, bunun için de forumdaki arkadaşlar yardımcı oldu sağolsunlar, inşallah halledebilirim, takıldığım yerde yardımlarınızı umarım eksik etmezsiniz...
saygılarımla....