Ayarlı Havya İçin

Başlatan elektro_ery, 18 Haziran 2006, 15:12:15

elektro_ery

Arkdaşlar Normal Havya için bir ısı kontrol devresi yapmayı düşünüyorum örneğin en basitindn aşağıdaki dimmer devresini ama buna led eklemek istiyorum yani ısıyı led lerle göstermesini kademe kademe bunuda bildiğim kadarıyla LM3914 yapabilirm acaba bunun için neler yapmalıym

[/URL]

e3

Tahminimce ortadaki 15 Klık dirence bir adet köprü atıp bu gerilimi LM3914 entegresine vermek olacak.Buradan gerilimi okuyabilirsin.Fikrim bu yönde.Aşağıda 3914 entegresi ile ilgili Türkçe bir kaynak yer almakta.

TIKLA ;)
Ancak gerilimi dirençten mi yoksa 47 nF lık kondansatörden mi alacaksın bu konuda kesin bi düşüncem yok.Üstadların yardımını bekliyoruz.Ya da senin denemeni. :D İyi günler.Saygılar. ;)
.eem.

timpati

yaptığınız güç kontrolü, ısı kontrolu değil yani ne derece hassas olur bilemem çünkü teknik terimlerle ifade edersek "ötektik nokta" civarında değilse havya ısısı, lehiminiz erimez ya da pastası yanar durur.

sonra ısı bilgisini kontrol devresinden almak yanlış, (zaten orada AC gerilim var) geribesleme elemanı olarak doğrudan havya ucuna dokunan veya ona yakın konmuş bir termistör (NTC, PTC, termokupl, diyot, transistör...) üzerinden almalısınız.
why mr. anderson, why ?

stlg

Bende havyana ntc baglamanı oneriyorum eger bu devre ile ısı kontrolunu yapabiliyorsan ntc ilede (lm3914 entegresine) bir gerilim bolucu gibi bu entegrenin girisine verebilirsin ntc ve lm3914 entegresini baska bir guc kaynagı ile calıstırırsın ac kısmı ile bir ilgisi kalmaz kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.