GPS Tuner Arıyorum

Başlatan bigbey, 18 Haziran 2006, 23:07:43

bigbey

Arkadaşlar GPS tuner arıyorum PCB üzerine montaj edilebilecek bir model
Yurtiçinde bulabileceğim bir yer arıyorum.
TA6R

Macera

Eğer aradığın böyle bir modülse ve halende arıyorsan Türkiyede var.
Ama datasheet'ini bulamadım.

Deniz Elektronik
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kasif

Bu iyi haber,

Artık bir şey bulamamıştım ve bluetooth bir GPS alıp parçalamayı düşünüyordum. Ama 70 YTL hala düşündürüyor.

Edit:

GPS ler üzerindeki ek pil tam olarak ne işe yarar. Olduda, pil bitti veya yanlışlıkla çıkardık yada kısa devre ettik. O zaman devre çöpe mi gider, tekrar çalıştırmak için ne yapılmalıdır.

Macera

Alıntı yapılan: "kasif"
GPS ler üzerindeki ek pil tam olarak ne işe yarar.
Fotoların altındaki linkde pilin saat, tarih ve hafıza yedeklemesi için olduğunu yazmış.
Tahminimce pil bittiğinde tekrar kurmak gerekir ama birde datasheet olsaydı yanında anlardık.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kasif

Alıntı yapılan: "Macera"
Alıntı yapılan: "kasif"
GPS ler üzerindeki ek pil tam olarak ne işe yarar.
Fotoların altındaki linkde pilin saat, tarih ve hafıza yedeklemesi için olduğunu yazmış.
Tahminimce pil bittiğinde tekrar kurmak gerekir ama birde datasheet olsaydı yanında anlardık.

O yazıyı da okudum ama zaten usdudan saat ve tarih bilgileri geliyor, birde,, hafıza için flash kullanılmıyor mu? Eğer pil bitince veya yerinden çıkınca, cihazı, yeniden programlamak gerekiyor ise, birde programlayıcı mı almalıyız.... olmadı şimdi

Evet dahasheet lazım, haklısınız.

sitenindelisi

ublox

Bu firmadan gerekli desteği ve ürünleri temin edebilirsiniz. SMD modül veya yonga şeklinde almanızı tavsiye etmem.İlk çalışmalarda bir hayli sıkıntı yaşabilirsiniz. Pcb açısından. 100 YTL civarında bir fiyatla modül arabağlantı kablosu+ anten takımını alabilirsiniz.

ipek

ublox fuardan almistim guzel calisiyor tek problem 3 volt olusu 3 voltluk 232 cevirici mx3223 cok zor bulunuyor....bunun 1pps cikisi mevcut uydudan gelen bu sync isareti ile ciddi bir referans time base yapmaya calisiyorum 10.000mha fikri olan varmidir????
not bunlar bir yerden sokulmusler lehim izleri var fakat calisiyorlar
devreye baglamak kolay plcc soketin icine oturuyor sorun yok
20usd 'almistim...

Analyzer

@ipek :

Modülü aldığınız yerin telefonu var mı? Bu modülden almak isterim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Veli B.

Verdiğim link ubloxun değil, Türkiye temsilcisi olan Kayra' ya ait. Buradan ürünlere ulaşabilirsiniz ve temin edebilirsiniz.

kasif

Deniz elektronik(delab) ile görüşmemde, cihazı pence kenarında bile çalıştırdıklarını belirtti. Ama şimdilik yanında herhangi bir cd(bedava programlar olsa bile) vermediğini söyledi. Hatta sadece resimde görülen kabloyu verdiklerini, ileride duruma göre seri port adaptörü yapabileceklerini söyledi.
Artıları: Anteni üzerinde(*), ucuz.
Eksileri: Anteni üzerinde(*)

(*) Ayrıca anten almamak ve bütün modülü araba camına yapıştırmak, hangisi iyi bilemiyorum.

ublox un temsilcisi kayra elektronik ise anladığım kadarı ile toptan satışa bakıyor, hangi şirketten aradığımı soruyor hemen. Hobi amaçlı bir tane yapacağımı söyleyince devre kartı şeklinde(90€) olan ürünü tavsiye ediyor ayrıca anten(15$) almak gerekiyor, yok illaki modül(30€) alacağım derseniz, tavsiye etmiyor fakat verebiliyorlar.

bu durumda ublox pek cazip gelmedi, diğer taraftan deniz elektroniğin devresini test edip almak isterim ama olabileceğini pek sanmıyorum.

Kurban bayramı geniş zaman imkanı sunması ile iyi iken kurban parası(bir yıldır çalışıyoruz artık bize de farz oldu) sebebiyle pek alamayacak gibiyim.

Yapabilirsem birde 320*240 bir ekran alıp, kendi yol navigasyon sistemimi kuracağım. Şimdilik sadece resim gösterecek, belki ileride yol olayına da geçerim.

Analyzer

Selam,

Delab'da ilgili sayfada kullanım klavuzu var. 4800 bps baud'da haberleşiyor. Kullanım klavuzunda veri protokolü de gösteriliyor. Çok basit görünüyor veri yapısı. Kolayca bir win32 programı ile veya mcu ile çözülüp bilgi haline getirilebilir.
http://www.denizelektronik.com/pdf/dELAb_GPS_Module.pdf
Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

LazBoy

deniz elektronik gps modülü Sony CXD2951GA4 çipi taşıyor sitelerinde GA4 çipi olarak verilmiş. google araştırmamda bu çipin komut referans dosyaları aşağıdaki
linklerden buldum

http://thadlabs.com/ASTRO/LX200GPS/docs/cxd2951-commands.pdf
http://www.ellon.ru/wrs/Data/up100/uPatch100_Communication_Command_Spec_1_7.pdf

çipin datası ise burada mevcut:
http://www.sony.co.jp/~semicon/english/img/sony01/a6808461.pdf

bigbey

Arkadaşlar benim aradığım GPS tuner metal kasa içinde TV tunerlerine benziyor endüstriyel tip bende bir adet SMD küçücük bir tane var ama kullanışlı olmadı. Metal kılıflı olan bir model arıyorum. Teşekkürler
TA6R

fofo

gps tunerden Karaköy pasajında alt kattaki dükkanlardan birinde vardı.

kasif

@fofo:
24 Aralık da Karaköydeki bütün hanları gezmiş sormuştum, bir şey çıkmamıştı, belki çok sorulduğu için bir iki numune getirtmişlerdir  :P

Duyduğum kadarı ile bazı GPS alıcıları bina içinde de çalışabiliyormuş, yani çok kalın olmamak kaydıyla kapalı mekanlarda çalışabiliyormuş fakat tünel gibi üstü çok kalın olan kapalı yerlerde yine çalışamiyormuş. Sadece bir arkadaştan duydum. Acaba böyle bir şey olabilir mi?