Bir motor neden kısa devre yapar?

Başlatan CrazyBooT, 22 Haziran 2006, 15:18:13

CrazyBooT

Dalgıç motorun fişini prize takınca evin ana sigortası atıyor...
Gidip yenisini almaya üşeniyorum şehrin biraz dışındayım.
40metrelik bir kablosu war kabloda kırık olabiliceğinden şüpheleniyorum.
Bu uzun kablodaki arıza yı anlamanın kolay bir yolu var mı acaba?Ortasından kesim öyle bağlıycam sanırım belki şansa kırık kestiğim bölümdedir.
Motorun içini de açamıyorum çünkü bulunduğum yerde sızdırmazlık malzemesi bulamam.

önerilerinizi bekliyorum bu sıcakta taa çarşıya kadar gitmiyeyim :)

piedos

AVO metre ile fiş ucundaki direnci ölçün eğer çok kücükse (sanırım bunu motorun nominal gücüne göre hesaplamanız gerekecek) kısa devre vardır
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

CaFFeiNe

dalgıç motorun içine su kaçtıysa kısa devre yapabilir

stlg

"şehrin biraz dışındayım."

Sevgili kardesim senin sorunun sebekedeki gerilim dusuklugu yuzunden
olabilir motor yuksek akım cekmeye calıstıgından sigortaları attırabilir bence sebeke gerilimini olc motor devreye girince gerilim dahada dusuyorsa arıza motorda değil sebekededir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

CrazyBooT

cevaplar için çok teşekkür ederim.
uğraştım olmadi bulamadim ariza olan kısmı mecbur yarin gidip yenisini alicam.

KAZIMUGUR

Kabloyu, motora 50cm kalacak şekilde,kes,uçlarını ayır,bir yerlere değmesin,fişi tak.
Sigorta atmıyorsa kablo sağlam motor yanık demektir.
Zaten kabloda arıza olsa,evin ana sigortasını attıracak hata BEN buradayım derdi.
Ufak bir motorsa sardırma ile uğraşacağına yenisini almayı düşünmen akıllı biri olduğunun işareti.
Bazı çok iyi bobinajcılar titiz bir işçilikle ilk halinden daha dayanıklı iş çıkartabiliyorlar,amma nerde o şans...