dinamodan kare dalga

Başlatan miral, 23 Haziran 2006, 12:26:17

miral

merhaba arkadaşlar,
ben bir bisiklet dinamosuna benzeyen magnetik alan içindeki sargıyı kullanarak frekans ölçmek istiyorum.ölçmek için 16f877 kullanıyorum.sinüsoidal dalgayı kare dalgaya dönüştürmek için kazancı yüksek olan lm 358 kullanıyorum;ancak düşük frekanslarda sinüsoidal dalgadaki değişimler veya gürültü çok oluyor.bu yüzden  pic çok yüksek okuyor.bu sinüsoidal i tam olarak kare dalgaya nasıl çevirebilirim.internetten bulduğum 18 ve 36 db alçak geçiren filtrede kullandım ancak yine bu gürültü düşük frekanslarda ölçtüğüm değeri etkiliyor. bu sargı 100 hz de 50mv sinüs gerilim üretiyor.bunula ilgili olarak nasıl bir yükselteç kullanbilirim.frekans yükselip gerilim artınca poblem pek kalmıyor.benim istediğim mesela sinüsün genliği ve frekansı ne olursa olsun aynı fekansta bir kare dalga elde etmek.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
selamlar...
önce selam,sonra kelam...

Klein

Kazancı yüksek amplifikatör yerine zero cross , yada komparator kullanabilirsiniz.  Opampın - girişi GND ye bağlı + girişi de seri bir kapasitör ile yada doğrudan bobine bağlı olur. Dinamo çıkışı 0V üzerine çıkınca çıkışınız HI olur.  yada referansı  GND ye bağlamak yerine ölçmek istediğiniz en küçük gerilime set edersiniz. Dip gürültülerden de etkilenmezsiniz.

ipek

http://users.otenet.gr/~athsam/frequency_multiplier.htm
bu linkte bir carpici ve filitre duzenegi var
sadece 74hc4046 icindeki sharper ve jitter comparator, duzenegini
datasheet 'ten bakarak uygulayabilirsin

ilkel bir metod'ta 74hc14 schmitt trigger icindeki tum kapilari arka arkaya
zincir gibi baglayarak gercek bir kare dalga elde edebilirsin buradaki
mahzur sinyal evrilebilir bazi durumlarda tum kapilar pull up direnci isteyebilir kolay gelsin...

miral

merhaba arkadaşlar
@klein
anlattığın devreyi yine lm358 ile oluşturdum.sonuç daha iyi düşük frekanslarda da çıkış kare dalga oluyor ama yüksek frekanslarda proteus isiste simüle ettiğimde bir miktar bozulma meydana geliyor (1Khz).Yardımlarınız için teşekkür ederim.
selamlar...

mhk

Üreteç çıkış sinyali led'i sürebilecek gerilim ve akıma sahipse, çift ters bağlı led girişli optokuplör ile çıkıştan tam bir kare dalga alınabilir. Ayrıca izolasyon olduğu için gürültülerden daha az etkilenir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

miral

merhaba arkadaşlar,
@mhk
daha öncedende söylediğim gibi cihazın çıkışı çok düşük gerilim üretiyor dolayısıyla bir ledi yakabilmek için frekans biraz yüksek olması gerekiyor.frekans 0 ile 1500 Hz arasında değişiyor.düşük frekanslarda gerilimin genliğide düşük olduğu için gürültüden ve üretilen gerilimdeki dalgalanmalardan fazla etkileniyor.sorun düşük frekanslarda bu yüksek frekanslı gürültü veya sıçramaları filtre etmek.
selamlar...