Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

litz tel

Başlatan salim ALTIN, 24 Haziran 2006, 10:10:03

salim ALTIN

Merhaba.
yüksek frekans trafo sarmak için litz tele ihtiyacım var. Nereden temin edebileceğimi bilen varmı.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Bir ara bobinaj teli satisi yapan bir yere sordugumda makara makara isterseniz siparis verebilirsiniz fakat tek makara kabul etmezler denmisti.

Ben koridorun sonundaki kapi koluna emaye telinin ucunu sikica bagliyorum, koridorun diger ucunda kimi yakaladiysam telin diger ucunu tutmasini istiyorum. Sonra koridorun diger ucuna gidip teli tekrar kapi koluna sariyorum sonra koridorun diger ucuna ......

N kere gidip gelme islemi sonunda, teli tutan kisiden tel uclarini aliyor el breyzinin manderenine  burarak sokuyor ve sIkIstiriyorum.

Ardindan breyzi calistirip tellerin duzgunce burulmasini sagliyorum.

Cok emek isteyen bir is.

Eger bakir folyo isinizi  gorurse folyo ile sarin derim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba.
Atelyemin boyu yetmemesi nedeni ile 6 metre boyunda max uzunluk için başlıyorum ve burulunca 5.30 metre kadar kalıyor. 0.15 x 32 adet yapıyorum fakat  ( 6 x 2 x 32 metre) yol katetmek gerekiyor harcanan zamanda cabası. bu kadar DC-DC çevirici yapmaya çalışan var hiçmi litz tel kullanmıyolar ya? Başarılı olamamalarına şaşmamak lazım!
Neyseki araştırmalar devam ediyor. Kaviden tel kullanan ve kilo ile satan biri hakkında duyum aldım. o da biraz fazla kilo olacak sanırım ama bakalım bulabilecekmiyiz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Su hesabi yapip sonuca gore davranmak lazim.

Bir trafo icin gerekli litz telinin maliyeti + nuvenin maliyeti M1

Litz teline esdeger kaybi verecek tek bir kalin kesitli telin maliyeti + bu telin sarilacagi daha buyuk nuvenin maliyeti M2

Eger M1 ve M2 arasindaki fark buyuk değilse ve artan nuve hacmi sorun teskil etmiyorsa litz telinde israrci olmaya gerek yok.

Birde tel kesitini artirmadan trafoyu fanla sogutmak da cozum olabilir.

salim ALTIN

Merhaba.
Litz telin avantajı (kendin yapabiliyor isen) istenilen akım yoğunluğu ve yüzey ölçüsünü istediğin gibi tutturabilmek. yassı levha bakırda aynı olayı sağlamak için en azından 100 kilo dildirmek derekli. istenilen kalınlık ve en için. Tabi ikinci problem de izoleyi tam yapmak. Çünki litz tel zaten izoleli. Esneklik ve dier kullanım kolaylıklarını da ayrıca hesaba katmak gerekiyor.
PPI Adhesive product limited ireland dan bir arkadaşımın getirdiği yassı levha sarım teli aldım. izole için çok güzel bir malzeme ile u şeklinde sarmış ama lehimleme yapılması içinbir yüzeyde açık bir hat bırakmış.
Bunlarla uğraşırken bir soru takılıyor aklıma " ben neyle uğraşacağım"
amerikaya gitmek için ahşap yelkenli gemi yapmaya çalışmak gibi. Yav THY 499 dolara gidiş dönüş bilet satmıyomu?
Yokmu arkadaşlar bilet şey pardon litz tel yapan

OG

Ben litz tellini yalnızca ferrit antenlerde kullanılır sanıyordum.  :oops:
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Farkli levhadan mi bahsediyoruz?

Kagit inceliginde bakir levhalar satiliyor. rulo halinde degisik kalinliklarda. Terzi makasi ile sorunsuz kesiliyor. Genis kagit band arasina koyunca izolasyon isi de halloluyor.

Bir ara Tatlisuskurnazi izolasyonlu bakir yada banddan bahsetti. Su anda tam hatirlayamadim.

Ben karkasdan biraz dar bakir folyo ile oldukca guclu bir smps yapmistim.
(Her kat sadece tek sarima denk geliyor)

Ancak folyo genisligi ve  folyo kalinligi ile akim tasima kapasitesi arasindaki bagintiyi bilmiyorum.

Sorun cikmiyorsa tamamdir mantigiyla hareket ettim.

aster

Belki bilmeyenler soruyordur nasıl bir zımbırtı bu diye, eskiden çok kullanırdık