LM35 kABLO mESAFESİ

Başlatan efe1409, 25 Haziran 2006, 01:18:28

efe1409

LM35 ve DS1820 sensörlerinin ucuna bağlayacağımız kablonun uzunluğu maksimum kaç metre olabilir.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

mhk

Burayı inceleyebilirsin.
http://picproje.com/index.php/topic,9580&highlight=ds1820

MOD Notu :. Yukarıdaki link sizi Hesap Bilgileri Sayfasına Yönlendiriyorsa Aşağıdaki Linke Tıklayın.
http://picproje.org/index.php/topic,9580&highlight=ds1820
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

stlg

sevgili arkadasım

ben bir ara bir tavuk cıftlıgınde 35 metre kadar kullandım ,tabi yaptıgım cihazı yeniden kalibre etmem gerekti ,normal blendajlı kablo kullandım cevredeki elektriksel gurultulerden etkileniyor ama gosterdigi ısı degeri cok guzel kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

birkan

LM35 in out pini ile eksi arasına 0.1 mf lık bir kondansatör kullanırsanız çevredeki parazitlerden biraz daha az etkilenirsiniz. Hatta 270 ohm luk bir direncide seri olarak out pinine bağlayın biraz daha az etkilenebilirsiniz. Kondansatörü mutlaka takın. Parazitleri azaltırsınız.

Not : söylememe gerek varmıydı bilmiyorum, ds için bunları denemeyin.
Kolay gelsin.

sezgin05

LM35 yerine DS18B20 türü kullanmanızı tavsiye ederim.Hatta bulabilirseniz LM75 kullanın.Sebebi ise LM35 ısıya gbağomlı olarak gerilim üretir buda mesafe artınca sorun çıkarır.Ama DS18B20 sinyal üretir.LM75 ise I2C prensipli olduğu için daha iyi verim alırsınız...

efe1409

@sezgin05 hocam
DS1820 ile ilgili önerizi değerlendirebilirmiyiz.Benim düşündüğüm 4 adet noktanın sıcaklığını ölçmek.Mesafe ise yaklaşık olarak 45-50 mt.DS1820 sizinde belirtiğiniz gibi sinyal kullanarak çalışıyor.Bunları tek hat üzerinden nasıl çalıştırabilirim.Önerinizi bekliyorum.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

Klein

Alıntı yapılan: "efe1409"@sezgin05 hocam
DS1820 ile ilgili önerizi değerlendirebilirmiyiz.Benim düşündüğüm 4 adet noktanın sıcaklığını ölçmek.Mesafe ise yaklaşık olarak 45-50 mt.DS1820 sizinde belirtiğiniz gibi sinyal kullanarak çalışıyor.Bunları tek hat üzerinden nasıl çalıştırabilirim.Önerinizi bekliyorum.

ds1820 zaten bu tür işler için tasarlanmıştır. aynı hatta onlarca bağlayabilirsin. dallas/maxim sitesindeki uygulama notlarında yeterince örnek var. kolay gelsin...

mcan

bu ds18b20 yi kablonun ucuna lehimlemenin kolay bir yolu var mı? lehimlerken zaman kaybı oluyor

ferdem

RF modül kullanmak alternatifleriniz arasında bulunmuyor mu?
50m kablo! 4 adet? 4*50 değildir inşallah:) İyi çalışmalar.

dikerelektronik

iyi günler 18B20 kullandığım devre de kablo boyu 1metreye kadar normal çalışıyor.8 metre blendajlı kablo kullandığımda ısı 0 gösteriyor.skopla baktığımda haberleşme normal gözüküyor.çözüm önerilerinizi bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.

ise

tavuk çiftliklerinde 95 metreye kadar 4 adet i2c sensor ( ds1624-31 ) kullandım.  3 faz motor kablosu ile paralel götürürseniz sda ve scl girişlerine 100 ohm koymayı unutmayın aksi takdirde her motor kalkışında işlemciyi reset attırma durumu söz konusu  olur.

dikerelektronik

DS 18B20 DE BLENDAJLI KABLO YERİNE CAT 5  kullandım.pull up direncini 1k8  yapınca 10 mt re sorunsuz çalıştı.

eln07

Merhaba 0 sorunu beninde başıma geldi ama arayış içinde insanlar çözümü buluyor arkadaşlar.Dökümaları inceledim ve enson DQ ya bağlı direnç değerini değiştirdim ve yaklaşık 40 metrede 4*0,22mm kabloda sorun yaşamadım ve iki ayrı noktadan ölçüm yaptım.
DQ pull-up direncini 300ohm kadar indirebilirsiniz tabi mesafeye göre.
Yeni hedefim yaklaşık 150-170metre eğer olmazsa rs485 e geçicem, o mesafede.Ayrıca 4*0,22mm kabloyu lehimlemek ve izolasyon yapmak çok kolay.
Kolay gelsin.