Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

GLCD write ucu ve vee

Başlatan teknikelektronikci, 25 Haziran 2006, 14:36:50

teknikelektronikci

üstadlar winstar 12864b grafik lcd ile devremi yaptım ve çalıştırdım fakat ekranda hiç bir şey göremedim rica etsem sorularıma cevap vererek problemi çzmeme yardımcı olurmusunuz teşekürler saygılar :

1-) vee yani negative voltage out pinini ne yapacam boşmu bırakacam yoksa contrast ayarı için potun bir bacağına mı bağlıyacam (gördüğüm örneklerde çoğu öle acaba o yüzdenmi çalışmadı çünkü ben öyle yapmadım)
2-) benim bu glcd imde r/w pininin  write ucu değili(not) yani sanırsam pin pasif ken write ucu aktif oluyor ama isisde write ucu değili (not) değil o yüzdenmi isisde çalışıp gerçek uygulamada çalışmnıyor bunu program ile haletmeye çalıştım olmadı öneriniz nedir

cevaplarınız için şimdiden  teşekür ederim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ipek

bazi glcd'lerin kendi uzerinde -5 yada -8 volt kaynagi mevcut calismalarimda sunu uyguluyorum 10k lik bir trimpot bir ucu -vee bir ucu +5 volt orta ucu (Wiper)'nuda contrast ayagina bagliyorum bazi glcd lerde bu (-) eksi gerilim kaynagi mevcut olmuyor bu durumda bu voltaji verecek
bir duzenek yapmak icab ediyor elliden fazla glcd kullandim hicbirini bozmadim ama kontrast yuzunden bozanlari biliyorum tavsiye potansiyometreyi tam ortada tut oyle gerilim ver yavasca saga sola zaten
enable set edildi ise ekran kararacaktir kolay gelsin ks108 107 'den anlamiyorum toshiba t6963 kullaniyorum....

teknikelektronikci

üstad sağolasın cevap için ben im ilk uygulamam olduğu için daha acemiyim ben potun orta ucunu dediğiniz gibi contrast ayağına bağladım diğer iki bacağın birini gnd ye (şase) diğerini ise +5 volt a bağladım acaba o yüzdenmi hiç bir şey göremiyorum birde hocam write ucuyla alakalımıdır benim glcdmin belirtiğim gibi write ucu değili datashete öle yazıyor enable ucunu aktif etmek için ne yapmam gerekiyor onun aktif olmama gibi bir durumu varmı teşekürler saygılar

kullandığım program:

: ' PROTON board
' Operating on 4MHz.
' Using a GRAPHIC LCD with an internal FONT

DEVICE = 16F877
        XTAL = 4

LCD_DTPORT = PORTD
		LCD_RSPIN = PORTB.3
		LCD_ENPIN = PORTB.4
		LCD_RWPIN = PORTB.2
        LCD_CS1PIN = PORTB.0
		LCD_CS2PIN = PORTB.1
        LCD_TYPE = GRAPHIC
		INTERNAL_FONT = ON
		FONT_ADDR = 0

SDA_PIN = PORTC.4
		SCL_PIN = PORTC.3

SERIAL_BAUD = 9600	
		RSOUT_PIN = PORTC.6
		RSOUT_MODE = TRUE
		RSOUT_PACE = 1
		RSIN_PIN = PORTC.7
		RSIN_MODE = TRUE

HSERIAL_BAUD = 2400				' Set baud rate to 2400 for 4MHz XTAL
        HSERIAL_RCSTA = %10010000       ' Enable serial port and continuous receive
        HSERIAL_TXSTA = %00100000       ' Enable transmit and asynchronous mode 
        HSERIAL_CLEAR = ON				' Enable Error clearing on received characters

KEYPAD_PORT = PORTB

CCP1_PIN = PORTC.2
		CCP2_PIN = PORTB.3

Symbol T300 = 3313	NO_LIST
		Symbol N300 = 3313 + $4000	NO_LIST
		Symbol T600 = 1646	NO_LIST
		Symbol N600 = 1646 + $4000	NO_LIST
		Symbol T1200 = 813	NO_LIST
		Symbol N1200 = 813 + $4000	NO_LIST
		Symbol T2400 = 396	NO_LIST
		Symbol N2400 = 396 + $4000	NO_LIST
		Symbol T4800 = 188	NO_LIST
		Symbol N4800 = 188 + $4000	NO_LIST
		Symbol T9600 = 84	NO_LIST
		Symbol N9600 = 84 + $4000 NO_LIST

Symbol OT2400 = 396 + $8000	NO_LIST       ' Open True
		Symbol OT1200 = 813 + $8000	NO_LIST       ' Open True
		Symbol OT9600 = 84 + $8000	NO_LIST      ' Open True
		Symbol OT300  = 3313 + $8000	NO_LIST      ' Open True

Symbol ON2400 = 396 + $4000 + $8000	NO_LIST      ' Open Inverted
		Symbol ON1200 = 813 + $4000 + $8000	NO_LIST      ' Open Inverted
		Symbol ON9600 = 84 + $4000 + $8000	NO_LIST      ' Open Inverted
		Symbol ON300  = 3313 + $4000 + $8000 	NO_LIST     ' Open Inverted

' Rsout / Serial Constants
		Symbol HOME = 1	NO_LIST
		Symbol BELL = 7	NO_LIST
		Symbol BKSP = 8	NO_LIST
		Symbol TAB = 9	NO_LIST
		Symbol CR = 13	NO_LIST

ALL_DIGITAL = True	' Set PORTA and PORTE to all digital

Dim  Xpos    As Byte
Dim  Ypos    As Byte
Dim  Addr    As Word
Dim  char    As Byte

START:

For Ypos = 0 To 7
         For Xpos = 0 To 127

Addr = (Ypos*128)+Xpos
             Char = Cread +Addr
             LcdWrite Ypos,Xpos,[Char]
         Next
     Next

DelayMs 100

Goto    START 

Include  ".inc"

ben proton int dosyasını değiştirerek glcd bağlantılarını kendi baskı devreme göre yaptım saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

üstad potun bir ucunu vee ye ve diğer ucunu şaseye bağladım ekranda değişmeler oldu contrastla oynadığımda ekran beyazlaşıyor ama resim gözükmüyor acaba lcd mi gitti ? yoksa yazılımda bir problem var teşekürler saygılar

ahmet2004

teknikelektronikci

üstad sağol link için o kadar aradım verdiğin linki bulamamıştım devre şemamda şimdilik problem yok ama hala görüntü yok acaba glcd bozuldumu çünkü daha öncededen orta ucu vo ya diğer iki ucun birini şaseye diğerini ise +5 volta bağladım saygılar

edit: başlığı yeni açmışınız sonradan farketim :-)

ahmet2004

Grafik LCD in VO  ucunda kaç volt var.

teknikelektronikci

Üstadım öncelikle ilginiz için teşekür ederim ama problemi buldum :-) meğer ise r/w ucunu bir ara baskı devreden kazımıştım onun üzerine bir güzel lehim atınca mis gibi çalışmaya başladı ? yani bu uygulamada iki hatadan dolayı çalışması ertelendi bunlar 1-) vee ucunun pota bağlanmaması 2-) r/w ucunu unutmam ;-) teşekürler saygılar

üstadlar ben bu glcd de şimdilik sırf resim göstertebiliom daha bu glcd ye yaptırabileceğim şeyler varmı ?