Grafik LCD bağlantısı

Başlatan ahmet2004, 26 Haziran 2006, 19:35:01

emrez

Arkadaşlar 16x2 display de VEE yi 3. pin bağlamasak ne olur 10k trimpotum yok. veya +5 veya -5 direk bağlasak olurmu ? contrast sanırım

Maxim

Alıntı yapılan: "emrez"Arkadaşlar 16x2 display de VEE yi 3. pin bağlamasak ne olur 10k trimpotum yok. veya +5 veya -5 direk bağlasak olurmu ? contrast sanırım

olmaz ,
öyle yaparsan ya ekran komple boş veya komple full dolu çıkacaktır .
yani her 2 durumda da yazıları göremezsin ,

emrez

teşekkür ederim, dün akşam denedim görüntü gerçektende ya hiç çıkmıyor yada ekran kara, sonunda bir trimpot aldım kocaman birşey çift çıkışlı anca onu bulabildim görüntü şimdi çok temiz.

mesmert

Glcdnin RES ucu çoğu şemalarda pic bağlamışlar neden acaba reset ucu mcu ile kontrol ediliyor. direk +5V bağlasak nasıl bir problem olur.

Şimdi GLCD ile uğraşıyorum herşey çok güzel çalışıyor ama elektrik ilk verildiğinde GLCD ekranında bütün yazıları bir satır aşağı doğru kayıyor bazen ise komple bütün ekran karışıyor. Yalnız menu girip çıktığım zaman ilk açılıştaki bütün yazılar normal görünüyor. RESET ucunu pic ile gecikmeli yaptım yine sorun çözülmedi ne gibi bir hata olabilir. GLCD KS0108 tabanlı.

707yunus

Alıntı yapılan: "mesmert"Glcdnin RES ucu çoğu şemalarda pic bağlamışlar neden acaba reset ucu mcu ile kontrol ediliyor. direk +5V bağlasak nasıl bir problem olur.

Şimdi GLCD ile uğraşıyorum herşey çok güzel çalışıyor ama elektrik ilk verildiğinde GLCD ekranında bütün yazıları bir satır aşağı doğru kayıyor bazen ise komple bütün ekran karışıyor. Yalnız menu girip çıktığım zaman ilk açılıştaki bütün yazılar normal görünüyor. RESET ucunu pic ile gecikmeli yaptım yine sorun çözülmedi ne gibi bir hata olabilir. GLCD KS0108 tabanlı.

hocam hangi derleyiciyi kullanıyorsunuz.bn bugün dediğiniz glcd yi ccs ile gerçekleştirdim gayet iyi idi yalnız bağlantılar nasıl isteniyorsa öyle yap yani reset ucunu başka bir yere bağlama.senin dediğin rw ucu olabilir.alfa nümeriklerde genelde şaseye bağlanır.

707yunus

arkadaşlar birde ben ahmet2004 abiye wg320240 lcd si  wg12864 lcd si gibi mi çalıştırılır.yani bacak bağlantılarını 128*64  lcd gibi yapsam çalısır mı?

ahmet2004

707yunus:

320x240 Lcd mi var sende?

707yunus

yokda abi bir osiloskop yapmayı düşünüyorum.onda kullanmak istiyorum..
neden sordunuzki?

ahmet2004

Alıntı Yap
arkadaşlar birde ben ahmet2004 abiye wg320240 lcd si wg12864 lcd si gibi mi çalıştırılır.yani bacak bağlantılarını 128*64 lcd gibi yapsam çalısır mı?

soruyu tam anlayamadım da.

707yunus

wg320240

abi bu linkte sayın logan ve sizler bu konuya açıklık getirmişsiniz çok teşşekür ederim sizlere.demekki 128*64   320*240 mantığı ile çalışmıyormuş.

fakat siz verdiğim linkin en sonunda bir uygulama yapmışsınız.bunu bizimle paylaşırsanız çok iyi olur.

selamlar..

707yunus

ahmet abi senden isteğim grafik lcd uygulamasını e dergide çıkacağı için mi vermedin?

ahmet2004

Aceleye gerek yok?

Sürekli kod ve yazılar gelecek.

papsukkal

@sezer1247
verdiğin bilgi benim de uzun zamandır aradığım billgi idi. çok sağol.
bu lcd ks0108 tabanlı mı değilse altyapısı nedir biliyor musun?

prof_81

e365 ekran pin baglantıları resimdeki buna uygun bi devre yapabilirmiyim pic16f877 ye göre nası baglıcam yardım edermisiniz?

ByTEK

Alıntı yapılan: prof_81 - 17 Aralık 2008, 16:36:08
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

e365 ekran pin baglantıları resimdeki buna uygun bi devre yapabilirmiyim pic16f877 ye göre nası baglıcam yardım edermisiniz?

Konu Çok Eski ama Belki bu lcd yi kullanan arkadaşlar vardır.. elimde bir adet mevcut.. nasıl kullanıldığını bilen varmı acaba ??