Grafik LCD bağlantısı

Başlatan ahmet2004, 26 Haziran 2006, 19:35:01

ahmet2004

Yeşil Renkli K0108 uyumlu LCD PGM12864A-FL-YBS

-VOUT ta -12volt bulunur.

VO nolu bacakta ise trimpot ile -5volt bulunması
    halinde görüntü gelir.

kurumahmut

Devrede opamp göremedim. -V0UT pot ile V0 a girilecek gerilime ayarlanıp gerilim takipleyiciden geçirildikten sonra V0 ucuna vermiştim. Bunun nedeni lcd çalıştığında piksel parlaklığının stabil olmamasıydı. Bu uçtaki gerilim göçüyodu. Başlagıçta bende takmamıştım ama böle bir sorunum olmuştu. Datasheet tak diyodu. Nese....

Bende KS0108 chipini araştırdım. GLCD iç şemalarını bulmuştum HITACHI sitesinden. Benim LCD de 4opamp vardı. Ancak KS0108 5 opamp ile çalışıyor. GLCD min devresini süzdüm. Gerçekten de o opampı koymam gerekiyormuş. Anladık yaptık. Ama bu süreçte GLCD nin sağ chipini kaybetmişim. O kısmı yönetmek nasip olmadı. Solla idare ettim. Sonrada Allah rahmet elesin. bitti ömrü. :)

Belki senin devrende 5 opampta vardır. Bak istersen. Yoksa atıver...

ahmet2004

-12 volt -Vout ucunda var.Bu voltajıda LCD display üzerinde bulunan
2 adet ICL7660 cmos voltaj konverter sağlıyor.At demekle neyi
kasdettin anlamadım.

kurumahmut

7660 benimkinde de vardı. Sanırım 1 taneydi bendeki. Vout ucunda -5V çıkıyordu. POT ile -4' e indirip opamp dan geçiriyordum.ve sonra V0 a veriyordum.Yani şekildeki gibi. At dan kastım ekle mabındaydı.

Ayrıca smd LM324 de vardı. Ayrıyetten devreye üsteki şekildeki gibi 5. bir opamp takılmalıydı. Bu yüzden bunu belirtmek için yazmıştım.

PhD

Arkadaşlar şemalar için çok teşekkürler.

Bende bu aralar GLCD lerle uğraşıyorum. Acaba CCS C de yazılmış basit bir örnek falan varsa paylaşabilir misiniz? Ben bu firmanın PCM serilerini kullanıyorum ve PGM serisine geçeceğim ama hiç GLCD kullanmadığım için mantığını bilmiyorum  :oops: bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde bu firmanın LCD datasheetlerini bulduğumda hep bacak sırasını ve LCD boyutlarını gösteriyor. LCD kullanımını anlatan datasheetini bulamadım. Böyle bir anlatım falanda varsa sevinirim.

Şimdiden çok teşekkürler...

kolay gelsin.
...hiç...

teknikelektronikci

üstadlar ben opamp kullanmadım bunun bir zararı olurmu gld ime ?

ayrıca tam olarak anlamadım bu opampın niye kullanılacağını :-) benim ekranda çizgiler gidip tgeliyor sanki dijital fotğraf makinasıyla monitöre bakarken cizgiler olur ya onun gibi acaba op-amp burdamı işe yarıyor ? teşekürler saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

comlekciler üstad proton  ile olmazmı ? elimdeki program hem resimi tarıyor hemde örnek bas uzantısı çıkartıyor ordan belki mantığını  anlayarak c diline uyarlıyabilirsiniz isterseniz link vereyim saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

PhD

Tabiki olur kardeş en azından mantığını anlarım gerisini ben hallederim. Ama yinede elinde CCS C ile yapılmış örnekler olan arkadaşlar varsa çok daha iyi olur kısa sürede öğrenmiş olurum.

İnşallah yaparsam GLCDnin CCS C ile yazılmış halinide buraya eklerim.

Teşekkürler...
...hiç...

kurumahmut

CCS C de grafik LCD driverı var. Onu denesen... Örnek kod ve devre ekte.

http://rapidshare.de/files/24448353/GLCD.rar.html

------------------

Benim devremde opamp gerekliydi. Ve parlaklık üzerine etkisi büyüktü. GLCD nin datasheetine bakın. Aslında koymanında sakıncası yoktur. Opamp gerilim takipleyicisi olarak kullanılıyor. herhagi bir zayıflatma ya da kuvvetlendirme yapmıyor. Giriş ne ise çıkış o kadar gerilimdir. Sadece çıkış devresi fazla akım çeken bir yapıda ise giriş devresinden fazla akım çekip gerilim düşümleri olmasın die gerilim takipleyicisi kullanılır. Yani opamp girişindeki devre çıkışındaki devreden etkilenmesin diye...Daha detaylı bilgi için Gerilim Takipçisi (Voltage follower, Buffer) kelimeleriyle arama yapın...

PhD

Teşekkürler kardeş ama ISIS de açamadım. Bendeki 6.2 SP5 sanırım bundan dolayı. Acaba başka nasıl açabilirim. Hata mesajı aşagıdaki şekilde

HATA

tekrar teşekkürler kolay gelsin...
...hiç...

e3

Cömlekçiler hocam Proteus'un daha yüksek bir sürümünü edinmelisiniz ya da dosyayı gönderen arkadaşın size bu dosyayı Export Section yapması lazımki açasınız.Ya siz ya da dosyayı veren arkadaş birşeyler yapın. :D Kolay gele.İyi günler. ;)
.eem.

PhD

Arkadaşlar malesef kotayı doldurduk  :cry:  şurda 1 gün kaldı dayanacağım beni zorlamayın  :evil:  ondan sonra temin edebilirim.

Acaba forumdaki en son versiyonu mu?
...hiç...

e3

@ Comlekciler, evet forumumuzda Proteus 6.9 SP3 ve SP4 bulunmaktadır.Siz orta halli SP3 indirin.Diğeriyle arasında pek fark yok. :D Kotayı ben aştım mahvettim zaten. :D Allah sonumu hayretsin. :P Saygılar.İyi günler.
.eem.

teknikelektronikci

çömlekciler üstad bendeki program bu örnek bas dosyasını verdi aşağoıdaki linke koymuştum

https://www.picproje.org/index.php/topic,10630&highlight=

ayrıca program için :

http://rapidshare.de/files/24469247/pixelv_1_.2exe.exe.html

ahmet2004

Arkadaşlar bu grafik lcd ler Türkiye bulunan lcd lerdir.

Bağlantılarını veriyorumki kullanmak isteyenler
zorluk çekmesinler.

Bu Grafik Lcd  WG320240C  WinStar