s7 300 plc ile wonderware intouch hakkında yardım

Başlatan xblackx, 28 Haziran 2006, 09:56:00

xblackx

merhabalar

s7 300 plc ile wonderware intouch v9.0 arasında haberleşme nasıl yapılabilir.uygulamam da 1motor start-stop olacak ve sensörden gelen -+10 volt bilgisayarda izlenecek
konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarla yardımlaşmak istiyorum

iyi çalışmalar
best regards

enisaygoren

wonderware intouch v9.0 ne olduğunu tam açıklarmısın. operatör paneli gibi birşey mi?

passwordc

ProfiBus yada Endüstriyel Ethernet kullanabilirsin. Fakat ProfiBus için CPU nun çift DP yi desteklemesi ve PC ye CP-5611 gibi bir haberleşme kartı alman gerekecek (Eğer MPI kullanırsan haberleşme hızın 192Kbs olacaktır (yanlış hatırlamıyorsam). Benim tavsiyem Endüstriyel Ethernet kullanman. Bunun için CPU ya bir ethernet modülü alman. PC içinse 10$lık dandik bir ethernet kartı deil kendi işlemcisine sahip bir kart tercih etmelisin. Ethernetten haberleştiğin vakit simatic manager programınıda rahatlıkla kullanabilirsin (haberleşme hızının yğksekliğinden ötürü). Fakat yinede belirtmek isterim herhangi bir hardware yükleme yapmadan önce yanında USB-MPI adaptörün yada MPI olarak bağlanabileceğin adaptörün olsun. Ethernette işler yolunda gitmeyip programı MPI üzerinden yüklemen gerektiği anlar oluyor.
Haberleşme yapacağın mesafe etherneti yada MPI (teorik olarak 30 nod yaa 100mt idi galiba) aşıyorsa araya bi fiberoptik kablo çekmende yarar var.
İyi Çalışmalar.