.: USB Koruma Devresi :.

Başlatan e3, 29 Haziran 2006, 17:43:55

e3

Arkadaşlar bir projem için USB'den gerilim elde edeceğiz.Ancak bilgisayarda bulunan USB portlarına birşey olsun istemiyoruz.Asıl devremiz ile USB portu arasında koyabileceğimiz bir tampon devre istiyoruz.Buffer kapıları ile bu devre gerçekleştirilebilir mi? Yoksa daha profesyonel bir çözümü var mı? Tabii maliyette önemli çok aşırı pahalı birşey de olmasın. :D Sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum.Elinizde bu işlerle ilgili döküman olursa da sevinirim. :) İyi günler.Saygılar. ;)
.eem.

PhD

Selam kardeş, bu soruyu senden beklemezdim  :(  ama basit düşündüğümüz anlamda soruyorsan bence en ucuz kolay matıklı çözüm optokuplörler. Bence senin dediğinde olur ama cümlelerinden anladığım kadarı ile bu şekildede daha güvenli olabilir...

Biraz ne yapmak istediğini açarsan biraz daha yorumlayabiliriz...

Kolay gelsin.
...hiç...

OG

Kaç volt elde etmek istiyorsun. Aklıma gelen MC34063 entegresi. Bir direnç ile akım sınırlayabiliyorsun.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

e3

OG hocam tam da üstüne bastınız.O entegre ile çalışıyorum.5 V'u 12 V yapacağım.Ancak bilindiği üzere USB port en çok 500 mA verebilmektedir.Bu kadar veremeyebilir de.Ancak yapacağımız devre girişten 500 mA'den daha fazla akım çekebilir.Bu nedenle koruma devresi istedim.Optoküplör olur aklıma gelmedi değil ancak ben denenmiş biraz daha prof. bir devre arıyorum.Biraz ticari yöne kayabilecek bir proje çünkü.

@Comlekçiler hocam benden beklemediğiniz bu soru mu? :D Ama ben dediğim gibi prof. bir devre istiyorum.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.Saygılar. İyi günler. ;)
.eem.

timpati

anladığım kadarıyla akım sınırlamalı bir devre arıyorsunuz. gerilimi katlamak sorun değil, size gereken akımın belli bir değerin üstüne çıkılmamasını sağlamak. bunun en kolay yolu, seri gerilim regülatörlerinde yapıldığı gibi, akım yolu üzerine konan küçük değerli bir direnç üstünde düşen gerilimi takip etmek. bu gerilim bir transistörün baz-emetör iletim gerilimini aştığı anda giriş kısılıyor, dolayısıyla akım sınırlanıyor. şema eklerim istersen.
why mr. anderson, why ?

e3

Timpati hocam olursa çok makbule geçer vallahi.Saygılar. İyi günler. ;)
.eem.

SpeedyX

Akım aynaları ne işe yarıyordu?  ;)

e3

Alıntı yapılan: "cobra07"Bu olurmu.?
http://rapidshare.de/files/24495602/Sabit_ak_m_kayna__.rar.html

Hocam sağolun basit bir devre ancak kullanışlı.Bir inceleyelim bakalım. :)

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Akım aynaları ne işe yarıyordu?  

Hocam ilginiz için teşekkür ederim.Akım aynaları hakkında hiçbir malumatım yoktu.Artık var. :D Bu da işe yarayabilir.Forumda Kesmez hocamın Wilson akım aynasını tercih ettiğini okumuştum.Bir o devrelere göz atalım.Saygılar. İyi günler. ;)
.eem.

OG

MC34063 akım sınırlama özelliğine sahip.

e3

OG hocam devremiz bu.Galiba dediğiniz işi otomatik olarak yapıyoruz. :D

.eem.

PhD

Arkadaşlar, bu entegre ne işe yarıyor anlatacak var mı? Genelde SMPS kaynaklarda da görüyorum ne işe yarıyor tam bilmiyorum Buffer tarzı bir şey mi izole mi sağlıyor yoksa opamp gibi giriş-çıkış arası empedans oluşturmaya mı yarıyor? :roll:

teşekkürler...
...hiç...

ise

basit bir dc->dc boost voltaj regulatörü ;
pfc devrelerinde ve smpslerde voltajı sabit tutmak veya akımı sabit tutmak için kullanılır. isteğe bağlı her yerde kullanılabilir. detaylı açıklamayı ned mohan kitabında teorileri ile anlatılmıştır.
http://rapidshare.de/files/24548517/boost_ned_mohan.rar.html

OG

Evet, Rsc olayı bitiriyor. Başka şeye gerek yok.

Comlekciler, bu bir smps entegresi. Regülasyon yapar.

timpati

daha önce sözünü ettiğim akım sınırlama, seri gerilim regülatörlerinde en basitinden bu şekilde yapılıyor.

diğer arkadaşların önerilerini de dikkate alırken dikkat etmen gereken bir konu var. giriş 5 volt ve çıkış 12 volt ise, senin 500mA'lik akım sınırlama değerin giriş gerilimi için geçerli. yani 12V çıkışta yarım amperlik bir sınırlama yapmaya kalktığında 5 volttan (usb çıkışından) 2.4x0.5=1.2A demek olur (2.4=12/5).

34063 için akım sınırlama zaten ilk girişte olduğundan bunu es geçebilirsin.
why mr. anderson, why ?