Micro Basic, Pic Basic Plus, Proton+

Başlatan elektroombank, 02 Temmuz 2006, 15:03:49

elektroombank

Arkadaşlar Micro Basic, Pic Basic Plus, Proton+ gibi diller var.
Ama ben hala Pic Basic Pro kullanıyorum.Birine geçmek istiyorum.Ama hangisine geçmeliyim.Yaygın olan hangisidir.
MicroBasic Sitesine baktım.
Compact Flash,MMC lere, dosya olarak yazmak için hazır fonksiyonları var.USb iletişimi için filan.Yani süper..

Proton nasıl bu tarz özelliklleri barındırıyormu...Proton daha yaygın gibi geliyor.Ama bu özellikleri varmı?

Yardımcı olursanız sevinirim.Bir geçiş yapmak istiyorum..

Gerok

Bende Picbasic Pro kullaniyorum bununla sadece Pic leri programliyabiliyoruz.
Eğer geçiş yapacaksan bence C  ye geç çünkü ufak tefek değişikliklerle hemen hemen bütün mcu ları kullanabilirsin.
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

teknikelektronikci

bende yavas yavas protona gecmek istiyorum avantaji pic basic pro ya göre var en basiti picde az yer kaplamasiymis birde grafik lcd icin kolaylik sagliyormus usb yi bende duydum ama pic basic prodada var galiba benden bu kadar üstadlar protonu ögrenmek icin kitap filan varmi ya da nasil ögrenebiliriz saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

microcozmoz

Protonda grafik lcd desteğinin yanısıra double word bir değişken tanımlayabiliyorsunuz..

Daha yeni geçtim sayılır ve picbasicproya alışmış bir kişi zorluk çekmez bence..

C'ye gelince ihmal edilmemesi gereken bir konu ve mutlaka öğrenilmesi lazım..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

Veli B.

Protonda bulunan kritik ilaveler:
-Donanımsal kesme desteği(pbp da komut yürütülmesine müteakip yapılan INT kontrolü, protonda komut yürütümü esnasında dahi kontrol edilebilmekte)
-double/float desteği
-Glcd desteği(ilave kod yada macro yazılımına gerek yok.PBP da programcının becerisine kalmış)
-kod optimizasyonu

Proton için, pbp nun c benzetimi diyebiliriz.Basic komutları ile c mantığı.Elbette c kadar etkin değil ama pbp dan çok daha iyi.

elektroombank

compatct flash için fat dosya sistemi desteği filan varmı peki protonun?

Veli B.

Syntax

CF_SECTOR Sector Number , Operation , {Amount of Sectors}

Overview

Setup the sector in the Compact Flash card that is to be written or read by the commands CF_Read and CF_Write.

Operators
Sector Number - the sector of interest in the Compact Flash card. This may be a constant value, variable, or expression. However, remember that there are potentially hundreds of thousands of sectors in a Compact Flash card so this variable will usually be a word or dword type. 
Operation - the operation required by the Compact Flash card, this may either be the texts WRITE or READ. Or the values $30 or $20 which correspond to the texts accordingly. 
Amount of Sectors - an optional parameter that informs the Compact Flash card as to how many sectors will be read or written in a single operation. This may be a constant value, variable, or expression. However, according to the Compact Flash data sheet, this may only be a value of 1 to 127, and is normally set to 1. The parameter is optional because it is usually only required once per READ or WRITE operation.

Bu işini görür mü bilmiyorum?Henüz ilgilenmediğim bir konu olduğu için araştırma yapmadım.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.