Yeni nesil oyun konsolu

Başlatan Logan, 06 Temmuz 2006, 10:31:16

Logan

Selam arkadaşlar.Piyasaya yani çıkacak olan NintendıoWİİ isimli oyun konsolunun yapısı ve oynanışı çok ilginç.Üzerinde hareketi algılayan, kablosuz sistem gamepadler var. İzlemenizi tavsiye ederim.

http://www.hemenpaylas.com/download/1123967/Nintendo_Wii.rar.html
İmza.

bsivgin

sanırım ucunda küçük bir kamera var sağ sola pixel kaymalarını takip edip kablosuz konsola iletiyor. Siemens SX1 de de böyle bir oyun var....

Benim merka ettiğimde şu basit televizyona takılan oyun konsollarında tabancayı hangi yöne tutarsan o yöne hedef alıyor..Bu nasıl yapılıyo bilen var mı?

engin_

Ekranda görmediğimiz şekiller çiziyorlardır belki. Yani ördeğin olduğu yer haricindeki alan bu tarama sürecinde bir veya birkaç kez siyah yapılıyor olabilir. Buradan silahın ucuna sürekli televizyondan ışık geliyorsa ördeği tutturmuşuz demektir.Arada bir ışık gelmiyorsa tutturamamışızdır.

Tetiğe bastığınızda buna göre vururuz yada kaçırırız. Herhalde böyledir. Açıkçası benim de merak ettiğim bir konu bu.

mmengi

Alıntı yapılan: "bsivgin"sanırım ucunda küçük bir kamera var sağ sola pixel kaymalarını takip edip kablosuz konsola iletiyor. Siemens SX1 de de böyle bir oyun var....

Benim merka ettiğimde şu basit televizyona takılan oyun konsollarında tabancayı hangi yöne tutarsan o yöne hedef alıyor..Bu nasıl yapılıyo bilen var mı?

Bu hedef olayını teknik olarak incelemdim ama buna benzer olan ekrana bir kalem yardımıyla çizim yapılmasına benziyor olabilir. Kalem olayında görüntü bilgisyar tarafından oluşturulduğundan her bir pixel in ne zaman aydınlandığı biliniyor siz ucunda foto transistör olan ve bilgisyara bağlı bir kalemi ekrana tuttuğunuzda transistörden bilgisayara ışık var bilgisi geliyor ve o anki bölge istenen renge boyanarak çizim yapılıyor.

YARGICH

@mmengi,

Bahsi geçen hedef olayı sizin dediğiniz gibi olabilir. fakat IR verici tabancada olduğu için herhalde konsol o anda IR sinyal olup olmadığını algılıyor. Acaba hedefi tutturamasada o anda tv ye doğru ateş etmesi bu olay için yeterli olur mu :roll:

Yalnız bahsettiğiniz teknik çok hoşuma gitti. Her uygulamada sökmese bile bazı uygulamalarda çok işe yarayabilir. Hem de düşük maliyet ile halledilebilecek bir uygulama yapılabilir. Neyse konuyu dağıtmayayım.

Bilgi paylaşımınız için teşekkürler.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

engin_

Evet, ayrı bir görüntü oluşturmaya gerek yok aslında. Zaten ekran belli bir ardışıllıkta taranıyor. Televizyonda 58 mikrosaniyelik bir sürede bir satır taranıyor. Yanlız burda ışığın ne kadar doğrusal ilerleyeceği tartışılır. Bizim gördüğümüz elektron ışının lüminaforlara çarpası sonucu lüminaforun parlamasından ibaret. Lüminafordan çıkan ışıkta bir kare süresi kadar olması ayarlanır. Yani hemen sıfırlanmaz.

bsivgin

Bir ara microsoft ile bir saat firmasının ortaklaşa çıkardığı bir ürün vardı. Bilgisayardaki bilgileri saate, saati ekrana tutarak aktarıyordu. Sadece reklamını görmüştüm ama nasıl çalıştığını bilmiyorum
Büyük olasılıkla ekranda belli bir frekansla belli renkte bilgi oluşturuyordu saatte bu bilgileri algılıyordu. Yani IR alıcı verici gibi diye düşünüyorum..

Saygılarımla