128x64 GLCD (grafik LCD)+PBP

Başlatan proje, 06 Temmuz 2006, 22:22:50

proje

alternatiflerden bir tanesi, asıl include dosyası grafik_2 dir, grafik dosyasını yüklemeye çalışıyorum

Low PORTB.O

START:

IF  PORTB.0=1   THEN    INCLUDE "grafik.inc"
     For Ypos = 0 To 7
         For Xpos = 0 To 127

Addr = (Ypos*128)+Xpos
             Char = Cread grafik_2+Addr
             LcdWrite Ypos,Xpos,[Char]
         Next
     Next

DelayMs 1000

HIGH   PORTB.0
INCLUDE "grafik.inc" 
Include  "grafik_2.inc"
Goto    START

proje

bu kodlar ile grafik resimden, yazdırlmak istenilen yazıya geçilebiliyor

INCLUDE "PROTON_G4.INT" ' Use a 4MHz XTAL

Dim  Addr    As Word
Dim  char    As Byte

INPUT PORTA.0
INPUT PORTC.1
INPUT PORTD.0
INPUT PORTD.1
INPUT PORTD.2
INPUT PORTD.3
HIGH PORTC.0
HIGH PORTC.2
LOW  PORTB.2

goto    tekrar
Again:
DIM Xpos AS BYTE
DIM Ypos AS BYTE
CLS
PRINT AT 0, 2 , "Merhaba Pic proje" ' Display text
delayms 100
CLS
PRINT AT 1, 2 , "Uyeleri Grafik LCD " ' Display text
delayms 100
CLS
PRINT AT 2, 2 , "Uygulamasi... " ' Display text
delayms 100
goto   tekrar
tekrar:
cls
DelayMs 1000
For Ypos = 0 To 7
For Xpos = 0 To 127 
Addr = (Ypos*128)+Xpos
Char = Cread grafik_2+Addr
LcdWrite Ypos,Xpos,[Char]
Next
Next

DelayMs 1000
goto    again

include "grafik_2.inc"
INCLUDE "FONT.INC" ' Add the LCD's Font

Arkadaşlar, lütfen kod verirken "#" ikonu ile tag içine alalım.   X

proje

protonda ses üretim kod u  nasıl olacak bilginiz varmı ?

teknikelektronikci

@proje bu verdigin kodlari sen kendinmi yazdin yoksa o yukaridaki program ile mi yaptin 2.resime gecebildinmi ? problem cözüldümü ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

proje

programı kısmen değitirdim sayılır ama hepsini yazacak kadar bilgim yok, zaten ilk denemeler. pic basic ile uyuşuyor. yukarıda verdiğim kodlar ile taranan resim ve sonrasında herhangi bir yazıyı sırası ile yazdırabildim.
şimdi sıra ses uygulamasında, pic basic sound komutu çalışmıyor, örnek de yok.

Konu pbp ile tümleşik devam ettiği için yeri ve başlığı değiştirilmiştir...X

teknikelektronikci

ii cok güzel tebrik ederim bunlari yukaridaki verdigim programla yaptin değilmi? bende bir ara vakit bulursam tekrar bu islere girisecem kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

proje

proteus da, similasyon ile grafik ekran iyi çalışıyor ama uygulma yapıldığında ekranın sğa ve sol tarafları ters halde gördüm, CS1-CS2 doğru bağlanmışdı, sonra cs bağlantılarını ters çevirdim ekran düzeldi ama sağ taraf sol a göre bir pixel yukarıda kaldı.
ilk ekran görüntüsü silinip yeni yazı ekrana gelmiyor bekleme süresini uzatmama rağmen, hepsi üst üste biniyor, vs vs s, grafik işi gerçekten zor

teknikelektronikci

markasi neydi ekranin ?
hepsi üst üste binior demisin mesela 1.resim ile 2. resimi ?ya da yazimi üst üste biniyor yani ilk görüntüden sonra diger görüntüye geciyor fakat 1.de beraberindemi kaliyor ;-)

proje

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"markasi neydi ekranin ?
hepsi üst üste binior demisin mesela 1.resim ile 2. resimi ?ya da yazimi üst üste biniyor yani ilk görüntüden sonra diger görüntüye geciyor fakat 1.de beraberindemi kaliyor ;-)

ilk etapda bir resim yükleniyor sonra yazılar tek tek çıkıyor ekrana sıra ile, ama resim dahil ekranda kalıyor diğer yazılar sağ-sol alt köşelerde üst üste. cls komutu silmiyor

teknikelektronikci

söz üstadlarda ;-) @proje siz coktan protonu kapmisiniz cls komutu filan ;-) faydalandiginiz bir kaynak varmi ? protonun help menüsünde gerci ingilizce karsilikiklari var gerci ama ;-) neyse eneble problemi olabilirmi su an da yani lcd aktf lestirmiyormu acaba kendisini ;-) neyse kolay gele

proje

pic programlamada yeniyim ama üniversite de yıllarımda Q basic-Turbo C programları yazıyordum amatörce,yeni program yapısını anlamam daha kolay oluyor tabiki, ilk program yazan birine göre.

teknikelektronikci

@proje grafik lcd de durumlar nasil gidiyor ' m.-)

picman

arkadaşlar proton un full verisyonunu tekrar bir yere upload edebilirmisiniz sanırım hemen paylaş sitesi yapılanma çalışmaları nedeniyledosyayı silmiş bu program gerçekten lazım yardımlarınızı bekliyorum
Bilgi paylaştıkça artar..

teknikelektronikci

Cetinal

teknik elektronikçi kardeş protonu indirdim tamam,

ama senin bu devre ile ilgili dosyalar rapidden silinmiş

tekrar upload edebilirmisin