128x64 GLCD (grafik LCD)+PBP

Başlatan proje, 06 Temmuz 2006, 22:22:50

proje

128x64 grafik ekran aldım ( WG12864D) , ancak bağlantı pinleri diğer 4x16-2x16 lcd lerden çok farklı. Nasıl çalıştırılacağı hakkında bilgisi olan varmı veya bildiğiniz bir link.

Bazı sitelerde çok güzel ekran dizaynları görüyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

teknikelektronikci

winstar lcd i almisiniz ben 1 hafta önce b serisini nden alip kullandim eger google a girip winstar wg12864 d yazarsaniz winstarin sayfasindan datasheet ine ulasip gerekli bilgileri edine bilirsiniz size tavsiyem eger ilk kez kullaniyorsaniz grafik lcd vo yani contrast bacagina dikkat edin contrast bacagi potun orta ucuna potun dier uclarindan bir tnesi gnd ye digeri ise negativ voltage output yani veee ye baglanacak yoksa calismiyor kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

PhD

Alıntı yapılan: "proje"128x64 grafik ekran aldım ( WG12864D) , ancak bağlantı pinleri diğer 4x16-2x16 lcd lerden çok farklı. Nasıl çalıştırılacağı hakkında bilgisi olan varmı veya bildiğiniz bir link.

Bazı sitelerde çok güzel ekran dizaynları görüyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Selam kardeş aşağıdaki linkte istediğin bağlantı şeması var kolay gelsin.

.:PicProje:.
...hiç...

teknikelektronikci

evet comlekciler üstadin verdigi linkteki isini görecektir cs1-cs2 ve rst kesinlikle bagla birde vee ucuna dikkat et kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

proje

arkadaşlar, 128x64 için pic basit kod larınız varmı, yani çalışan bir program ve ekran için

PhD

@teknikelektronikçi üstat sana bu konuda yardımcı olur sanırım, onunla bir görüş.
...hiç...

teknikelektronikci

tabiki yardimci olurum

asagidaki linkte kod var sana bir tane proton compiler lazim anu buldunmu problem olmaz semada problem varmi? forumda vardi galiba.bulursam buraya koyarim protonu istersen sana upload de ederim kolay gelsin

pic proje

teknikelektronikci

proje

şemada problem yok, aslında GLCD isimli bir dosya indirdim ISIS de similasyonu var ancak bendeki proteus desteklemediği için çalıştıramadım. proton ds_lite indirdim(http://www.rentron.com/proton/proton_compiler.htm).

proje

proton lite sınırlı çalışıyor, sendeki proton u upload yaparsan çok iyi olur.

Fixxer

herkeze kolay gelsin
Hocam bende yapmak istiyorum bana yada yardımcı olun adım adım olmasmı
...............................

teknikelektronikci

tamam arkadaslar benim sizlere önce ilk söyliyecegim protonunun tam versiyonunu indirin asagidaki linkte var

proton :  http://www.hemenpaylas.com/download/61886/Proton_by_MetaL_Setup.exe.html  

şifre: MetaL 2005

ayrica : https://www.picproje.org/index.php/topic,7264

burda bütün aciklamalar var protonu kurduktan sonra haber verin kolay gelsin  

grafik lcd programini 2.kademede veririm :-)

teknikelektronikci

eger benim grafik lcd baglantilarini  verecegim skilde yapacaksaniz size baski devresinide gönderirim kesin calisiyor ayrica bnm lcd winstar wg12864b

proje

proton u kurdum sabırsızlıkla seni bekliyorum, yardımların için teşekkür ederim

teknikelektronikci

http://rapidshare.de/files/24469247/pixelv_1_.2exe.exe.html adresindeki program kendisi örnek bas uzantisi olusturuyor onu protonda derleyip pice yüklersen calistirirsin. yanliz kullandigin lcd nin cinsini yazarmisin cünku ben ks0108 uyumlu ile calistim ve bir tek onu taniyorum gerekli baglantilari isiste yapmak icin include dosyasina bakman gerekecek

ben genede asagiya kopyaladim (baski devrene göre baglantilari degistirirsin include dosyasindan)  kolay gelsin

:
' PROTON board
' Operating on 4MHz.
' Using a GRAPHIC LCD with an internal FONT

DEVICE = 16F877
        XTAL = 4

LCD_DTPORT = PORTD
		LCD_RSPIN = PORTC.1
		LCD_ENPIN = PORTE.0
		LCD_RWPIN = PORTC.0
        LCD_CS1PIN = PORTE.1
		LCD_CS2PIN = PORTE.2
        LCD_TYPE = GRAPHIC
		INTERNAL_FONT = ON
		FONT_ADDR = 0

SDA_PIN = PORTC.4
		SCL_PIN = PORTC.3

SERIAL_BAUD = 9600	
		RSOUT_PIN = PORTC.6
		RSOUT_MODE = TRUE
		RSOUT_PACE = 1
		RSIN_PIN = PORTC.7
		RSIN_MODE = TRUE

HSERIAL_BAUD = 2400				' Set baud rate to 2400 for 4MHz XTAL
        HSERIAL_RCSTA = %10010000       ' Enable serial port and continuous receive
        HSERIAL_TXSTA = %00100000       ' Enable transmit and asynchronous mode 
        HSERIAL_CLEAR = ON				' Enable Error clearing on received characters

KEYPAD_PORT = PORTB

CCP1_PIN = PORTC.2
		CCP2_PIN = PORTC.1

Symbol T300 = 3313	NO_LIST
		Symbol N300 = 3313 + $4000	NO_LIST
		Symbol T600 = 1646	NO_LIST
		Symbol N600 = 1646 + $4000	NO_LIST
		Symbol T1200 = 813	NO_LIST
		Symbol N1200 = 813 + $4000	NO_LIST
		Symbol T2400 = 396	NO_LIST
		Symbol N2400 = 396 + $4000	NO_LIST
		Symbol T4800 = 188	NO_LIST
		Symbol N4800 = 188 + $4000	NO_LIST
		Symbol T9600 = 84	NO_LIST
		Symbol N9600 = 84 + $4000 NO_LIST

Symbol OT2400 = 396 + $8000	NO_LIST       ' Open True
		Symbol OT1200 = 813 + $8000	NO_LIST       ' Open True
		Symbol OT9600 = 84 + $8000	NO_LIST      ' Open True
		Symbol OT300  = 3313 + $8000	NO_LIST      ' Open True

Symbol ON2400 = 396 + $4000 + $8000	NO_LIST      ' Open Inverted
		Symbol ON1200 = 813 + $4000 + $8000	NO_LIST      ' Open Inverted
		Symbol ON9600 = 84 + $4000 + $8000	NO_LIST      ' Open Inverted
		Symbol ON300  = 3313 + $4000 + $8000 	NO_LIST     ' Open Inverted

' Rsout / Serial Constants
		Symbol HOME = 1	NO_LIST
		Symbol BELL = 7	NO_LIST
		Symbol BKSP = 8	NO_LIST
		Symbol TAB = 9	NO_LIST
		Symbol CR = 13	NO_LIST

ALL_DIGITAL = True	' Set PORTA and PORTE to all digital