Vcc 'yi anahtarlama

Başlatan microman, 07 Temmuz 2006, 14:53:10

OG

comlekciler, verdiğin şekil zaten en basit, en kolay usuldür. Fakat bu devrede GND oynaktır. Bu durum istenmiyorsa GND sabit tutulur ve mecburen VCC anahtarlanır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ise

şekil a olması lazım  arkadışımız yüksek vgs seviyeli mosfet seçiyor  a devresi doğru yoksa  b devresi için sürekli iletimde kalır devre   irl5602 p için  n kullacaksa irl3102   olabilir

microman

@comlekciler,

zaten ilk akla gelen senin cizdiğin devredir. ama bazı entegrelerde sen GND 'yi kessen bile diğer pinlerinin bağlantı şekline ve entegrenin yapısına bağlı olarak kaçak akımlar oluşabiliyor yani entegrenin toprağını kestiğimizde entegre çalışmıyor ama Vcc 'den gelen akım herhangi bir pinden bağlantı durumuna göre yol bulabiliyor. uA 'lerin dahi çok önemli olduğu pilli uygulamalarda bu istenmeyen bir durumdur.

PhD

Alıntı yapılan: "OG"...Fakat bu devrede GND oynaktır. Bu durum istenmiyorsa GND sabit tutulur ve mecburen VCC anahtarlanır.

OG Hocam GND oynaktır derken ne demek istediniz tam anlamadım. Aşağıdaki şekilde olsa GND nasıl olursa olsun malzemelerin kontrolü sağlanmaz mı? Oynaktır derken farklı GND lere mi gidiyor demek istediniz. Yani bir programlayıcı gibi hem harici bir kaynağın GND si hemde PC nin GND si gibi mi demek istediniz?

...hiç...

ise

entegrelerde gnd kesmek yerine vcc kesilmelidir adres ayaklarında veya data ayaklarında cihaz gnd yi  oraya konumlandırır. pek tavsiye edilmeyen bir kullanımdır.

PhD

Alıntı yapılan: "microman"@comlekciler,

zaten ilk akla gelen senin cizdiğin devredir. ama bazı entegrelerde sen GND 'yi kessen bile diğer pinlerinin bağlantı şekline ve entegrenin yapısına bağlı olarak kaçak akımlar oluşabiliyor yani entegrenin toprağını kestiğimizde entegre çalışmıyor ama Vcc 'den gelen akım herhangi bir pinden bağlantı durumuna göre yol bulabiliyor. uA 'lerin dahi çok önemli olduğu pilli uygulamalarda bu istenmeyen bir durumdur.

Peki bir şey daha sormak istiyorum bildiğim kadarı ile entegrelerin içindeki tüm elemanların GND si birleşip entegrenin ana GND pininden çıkıyor diye biliyorum. Yani bu durumda kaçak akım olmaması gerekir yani hiç bir şekilde devrenin çalışmaması gerekmez mi? Ben burda benim çizdiğim devre doğru diye tartışmak istemiyorum beni yanlış anlamayın sadece bazı bildiğim şekli ile kafama takılan hususları sizlere sormak istiyorum ki böylece tecrübe sahibi olabilelim. Teşekkürler...
...hiç...

ise

mosların giriş seviyeleri boşta kalmasınlar diye kimi zaman vcc ye(pull-up üst seviyeye çekmek için ) kimi zaman gndye(pull-down alt seviyeye çekmek için ) direnç bağlarız.  cihazımızın gnd si kesilmiş  vcc si geliyor  adres satırında (pull-down)  direnç var bu sefer o adres satırından gndye akım akacaktır cihaz istenilen akıma ulaştığında aktif olacaktır.

CaFFeiNe

@comlekciler

GND oynak demek benim anladığım şekli ile şudur;
GND'yi transistör üzerinden sürdüğünde, sürülen çipin GND'si ile devrenin GND'si arasında bir potansiyel fark oluşabilir (...bilir diyorum ölçüm yapmadan kesin konuşmak istemem) çünkü araya transistör giriyor. Buda iyi birşey değildir.

OG

Eğer yükümüz ampul, led, motor gibi dışarısı ile enerjiden başka bağlantısı olmayan bir yük ise anahtarlamayı GND üzerinden yapmanın mahsuru olmayabilir. Diğer yük durumlarında olabilecek problemleri arkadaşlar açıklamışlar.

ferdem

PMOS larda akım yönü alışık olduğumuz mosfet tipi NMOS lardaki gibi "drain" den "source" a değil "source" dan "drain" e dir, dolayısıyla doğru kullanım şekil A  olacaktır.

refik1

A şeklini doğru sayarsak  Geyti Bir transistörle Şaseye çekmekde sakınca yokmu acaba  G S arası voltaj çok yükselmiş olmuyormu  ?

S G arasında bir direnç var tabi

yada böyle bir bağlantıda Geyte nasıl bir gerilim vermek gerekir.

OG

GS arası çok yüksek empedansa sahip olduğu için kabaca gate'den akım akmaz denir. Gerçekte ise GS arası istenmeyen küçük kapasiteler vardır ve şarj-deşarj olur. Kapasite küçük olduğundan ortalama akım da küçük olur. GS arası genelde 15V lara kadar kullanılıyor.

refik1

Yani bu tür bir bağlantıda Mosfet zarar görürmü  ?
Görürse nasıl koruruz ?

OG

24*1,4=33 küsür volt gate-source arasına uygulanıyor. R1 R2 oranını ayarlayarak Vgs yi yani R1 üzerindeki gerilimi 10-12V civarına çekerseniz sağlıklı çalışır.

Degeri ne olmalı,
R1 ve R2 yi yüzlerce kiloohm değerlerinde kullanabilirsiniz ancak mosfetin açma ve kapamasının hızlı olması için bunları olabildiğince düşük değerlere çekmeniz gerekir. Degerleri çok düşürdüğünüzde ise bu dirençlerden akan akım yükselecek dirençlerdeki kayıp artacaktır. Bir orta yolu bulmak gerekir.

Örneğin R1=1K R2=2K2 olduğunda R1 ve R2 1/4 watt ile kurtarıyor.

Yük daha sert bir anahtarlama istiyorsa orantılı olarak direnç değerlerini küçültmek, wattlarını arttırmak gerekir.