Vcc 'yi anahtarlama

Başlatan microman, 07 Temmuz 2006, 14:53:10

microman

Mosfet kullanarak Vcc'yi anahtarlamak istiyorum. Bu Vcc, pil gerilimide olabilir herhangi bir çipin Besleme pinide olabilir, öğrenmek istediğim hiç akım harcamadan Vcc yii nasıl anahtarlayabilirim. Bunu BJT transistörler ile yapsam bir baz akımı tüketimi olacaktır, buda pil ömrünü etkiliyor. Bunun için P chanel Mosfet kullanmak istiyorum ama farklı yerlerde farklı kullanım örneklerine rastladım buda kafamı karıştırdı.
P chanel Mos için aşağıdaki şekillerden hangisi doğru?  örnek bir tetikleme devresi yada bu yapıya  örnek bir devre gönderebilirseniz çok iyi olur.

e3

Benim öğrendiğim ve sınavlarda çözdüğüm sorularda dahil olmak üzere hep B tipi kaynaklarla işlem yaptık.Diğeri bana biraz ters geldi. :D Yani Drain'e akım girer, Gate ile kontrol yapılır, Source'den de akım Gate kontrollü akım çıkar.En basit mantığı bu.B şıkkı diyorum.Son kararım. :D Kolay gele.İyi günler. ;)
.eem.

microman

aslında genelde A şıkkını uygulama devrelerinde gördüm

OG

3,5V luk Vgs ile iyi iletkenlik sağlayacak mosfet bulmanız gerekir. Aksi taktirde BJT ile veya başka bir eleman ile (?) yapmak şart olur. BJT için Darlington yaparsanız akım tasarrufunuz olur.

3,5V luk Vgs yeterli olduğunu kabul edersek;

A tipine ilave yaparak çalışılabilir.

G-S arasına birkaç K lık direnç gerekir.

G ucu kontrol devresi ile gnd ye çekilir ve fet iletime geçer. Serbest bırakılır (open collector) yalıtıma girer.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Tetikleme devresinin urettigi gate voltaji, Bat1 degerinden en azindan Vth kadar daha yuksekse Sekil B kullanilabilir.

Eger esit yada kucukse  B devresi Btetik - Vth kadar voltaj verebilir.

A tipi devrede gate voltajinin, gnd noktasina gore  Batt ile Bat-Vth araliginda
degismesi yeterlidir.

Bu nedenle A tipi devreler daha basittir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

mosfette akımın daima olarak drain den source aktığını biliyorum. Ters yönde akmaz. B şıkkı diyorum.

microman

Peki benim anlamadığım bir nokta var. BJT transistörleri düşünürsek , NPN transistör için akım Collectroden Emitre doğru akar, PNP de ise Emiterden Collectore doğru akar, yani akım BJT nin yapısına göre tek taraflı akar.
Bu mosfetler için böyle bir şey söz konusu değilmi? Yani P Mosfet için akım tetikleme şekline göre D 'den S' ye veya S'den D'ye doğru akabiliyor yani mosfetlerde akım her iki yöne doğruda akabilir, bunlar doğrumudur?

OG

B şeklindeki mosfet P tipi olamaz. A şeklindeki P tipi olabilir.

3,5V, yanlış okumadı isem şemadan okuduğum batarya değeri.

Alıntı Yapyani mosfetlerde akım her iki yöne doğruda akabilir, bunlar doğrumudur?
Hayır, böyle birşey olamaz. Olursa kontrol dışı bir çalışma gerçekleşmiştir.

microman

@OG arkadaşımızın bahsettiği durum aşağıdaki devrede uygulanmıştır, bu çalışan bir uygulama devresidir.

PortD,1 lojik sıfır iken Q7 tıkamada ve mosfette iletim yoktur, Portd,1 lojik 1 yapıldığı zaman Q7 iletimde mosfetin Gate ucu toprağa gidiyor ve PMOS iletime geçiyor.

FDN338  = P Mos
Bu devrenin simulasyonunu proteusda yaptım ama çalışmadı.

ilk verdiğim şekilde her iki mos'da p kanal ve pil gerilimi 3,6V

OG

3,6V yeterli gelmemiştir. Bu değeri mesela 12V a yükseltirseniz çalışır.

Mosfet yerine PNP darlington bağlayın. Emetör batarya tarafına, kollektör yüke. Baz emetör arası birkaç 10K direnç. Baz - Q7 kollektörü arası birkaç 10 K direnç.

PhD

Bir sey sormak istiyorum acaba neden Vcc'yi anahtarlamak istiyorsunuz. Eğer özel bir sebebi yoksa açıklayabilir misiniz? Yani bu SMPS güç kaynağı uygulaması için mi kullanılacak? Anlamadığım hangi devrenin sürekli olarak beslemesi kesilmek istensin ki? Yanlış anlamayın  :oops: sadece merak ettim. Teşekkürler.

Kolay gelsin...
...hiç...

microman

böyle bir yapı sistemde yedek bir pil varsa onu devreye sokmak için kullanılabilir. ben çeşitli entegrelerin Vcc 'sini kontrol etmek için kullanmayı düşünüyorum mesela devrede bir eeprom var eepromun her zaman Vcc 'den beslenmesini istemiyorum, eepromu kullanacağım zaman Vcc  yi aktifleyeceğim diğer durumlarda besleme bağlantısını keseceğim. kullandığım mikroişlemci, pinlerinden yeterli derecede akım basamıyor, pic gibi bir işlemci kullansaydım eepromun beslemesine direkt pic'in bir pinini bağlardım ve eepromun beslemesini kontrol ederdim.

PhD

Ben sürekli kare dalga üretecek diye düşündüm yanlış anlamışım özür dilerim. :oops:

Bir de acizane bir fikir sunamak isterim aşağıdaki şekildeki gibi NPN bir BJT (veya MOS olabilir) ile Vcc yerine GND kontrol edilse daha kolay olabilir mi? Sadece bir fikir belki bir sakıncası vardır bilmiyorum üstatlar bu konuda ne der acaba. Bu projede olmasa bile böyle bir kontrolün sakıncası olabilir mi? Teşekkürler.

Kolay gelsin

...hiç...

ise

irl serisi 15-20v luk mosfet seçip  a şeklindeki gibi bağlarsan gate iletim gerilimin yeterse devren çalışacaktır

PhD

Alıntı yapılan: "thief"irl serisi kullanırsan olabilir mosfetlerin içerisinde ters diyot oldğundan dolayı bağladığın sistemde sürekli iletimde olur...  

Bildiğim kadarı ile içindeki ters diyot adı üstünde ters diyot yani normal durumlarda devre üzerinde ters takılmış bir durumda olduğu için iletimde değil diye biliyorum. Yani devrenin sürekli iletimde olamaması gerekir. Bilmediğim başka bir diyottan bahsediyorsanız bilmiyorum.
...hiç...