LED leri nasıl yakıcam.

Başlatan remzi, 12 Temmuz 2006, 10:11:52

remzi

köprü diyottan sonra kodansatör koymak gerekirmi. Koymasak titreme olurmu?...

OG

Alıntı YapX2 2 adet kullanılacağı anlamına geliyor. yoksa kondansatör parametresimi.
Kapasite üzerinde X2 yazar.

Alıntı Yapbu ledlerin kaç mA çektiğini ölçtünmü
Sen lede kaç mA verirsen o kadar çeker. Üreticisi bu led 20mA lik diyor ise 20mA i senin sağlaman gerekir.

Alıntı Yapönemli olan ışık seviyesi tabiki.
Işığı arttırmak istiyorsan farklı çözümler gerekir.Mesela 378LEDli örnek:

Veya power led 1W 2,5W 5W gibi.

Alıntı Yapköprü diyottan sonra kodansatör koymak gerekirmi. Koymasak titreme olurmu
Gerekmez, o devre çalışan bir devredir. Kondansatör koyarsan hesaplar değişir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

remzi

15 tane led için değilmi bu devre?...

OG

Remzi o devre ve değerleri 15 led için vermiştim.. İşini görsün diye.

z

Alıntı yapılan: "remzi"Ids akımını 60mA e ayarlamak için 15 ohm dirençleri azaltmam yeterli olur herhalde değilmi.

Az önceki hesapta mosfet üzerindeki gücün 16W olarka hesaplamıştım galiba. Mosfet 16W ta çok ısınırmı? Yardımın ilg için çok teşekkür ederim...

Evet akimi artirmak icin 4*15 yani 60 ohm degerini dusurmen gerekir.

Bence 20mA ustune cikma.  Ledlerden 20mA akitir ve C kullanmazsan sistemin toplam harcadigi guc sadece 4.4W olacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

kondansatatörün X2 olması neyi etkiliyor. Güçlemi bir alakası var.

yapacağım devre 1. ve 2. şemanın birleşimimi  olacak. yoksa  2. verilen devreyi yapıcam.

teşekkürler....

OG

Remzi sorun bana ise,

x2, 2 kat voltaja dayanır demekmiş. 275*2=550V

Şema ve değerler yalnızca budur (LED sayısı 2 değil 15 kabul et):

Işığı arttırmak istersen led sayısını arttırman gerekir. O zaman değerler değişir.

remzi

Peki yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Herhangi bir aksilik olursa tekrar msj atarım.

İyi çalışmalar kolay gelsin...

stlg

Sevgili arkadasım

Yerin darlıgından bahsediyorsun nasılsa devren icin iki kablo ile buraya 220v getireceksin 220v aldıgın yere bir kutu icerisine normal trafolu bir besleme yapsanda cıkan dusuk gerilimi panoya getirsen olmazmı hem bu pano dısarda kullanılacaksa elektrik kacagı acısından daha guvenli olur
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

remzi

arkadaşlar vrdiğiniz devreyi yaptım. yanlız kondansatörü x2 bulamadım ama 600V luk aldım. 15 tane ledi seri bağladım ve devreyi çalıştırdım. ledlerden 12,5 mA akım geçti. Daha sonra akımı arttırmak için 1K direnci ilk önce 470 ohm a daha sonrada 100 ohm a düşürdüm ama akımda arttma olmadı. Ledleri beyaz led kullandım ve ışık seviyesi orta derecede diyebilirim. akımı 25mA çıkarabilmek için ne yapmalıyım teşekkür ederim...

OG

Be değerler 17mA e göre (güvenlik açısından) idi. Voltaj düşüklüğü yoksa 17mA i okuman gerekirdi.

Aşağıdakileri deneyebilirsin.

C=270nF R2 ve R3=33 ohm 1/4 watt
C=330nF R2 ve R3=1 Kohm 1/2 watt

bsivgin

Remzi bey OG arkadaşın verdiğin devrenin tüm detaylı hesaplamalarını aşağıdaki linkte bulabilirsin. X2 parametreli kapsitörleri bu tür güç kaynaklarında kullanmak daha güvenli ve sağlıklı. Ayrıca devredeki R1 direnci devreye yanlışlıkla dokunulması durumunda önemli bir güvenlik faktörü. Bunu kullanmaz iseniz ve birisi devrede enerji yokken tamir amacı ile devreye dokunursa çarpılma riski çok yüksek. Çünkü oraki kondansatör üzerinde 1/2(CxVxV)  kadar enerji birikir. Bunu önlemek için devrenin beslemesi kesilince kondansatörün deşarj olması için bu direnç kullanılır. Hatta bu direnci 2 parelel direnç olarak seçmek birinin herhangi bir nedenle bozulması dolayısı ile oluşacak zararları minimuma indirger.

"The class of X2 capacitor is intended for
use in applications defined by IEC664
installation category II. This category
covers applications using line voltages
from 150 to 250 AC (nominal)."

http://www.diyot.com/Trafosuz.html

saygılarımla
www.diyot.com

remzi

Arkadaşım teşekkür ederim çok güzel bir kaynak ellerine sağlık. Verdiğin notları inceleyip devremi ona göre  modifiye edicem.

Teşekkürler...

remzi

Arkadaşlar akşam kondansatörü 330nF yaptım. Ledlerden 20mA akım geçti. Devre çok güzel çalışıyor . yardımcı olan herkezden allah razı olsun.

çok teşekkürler...

OG

Tepe akımlarının 20x1,4=28mA olduğunu unutma. Önceki değerleri 17mA'e göre vermemin sebebi budur, güvenli çalışmaları için.