TV ekranında kayan yazı projesi

Başlatan mihri, 13 Temmuz 2006, 09:25:09

mihri

http://www.hemenpaylas.com/download/330088/16f84_le_yapilan_tv_ekranina_kayan_yazi.zip.html

16f84 ile yapılmış bir proje ekranda saati gösteriyo. Assembly de yazılmış. Daha önce böyle bi çalışma yapmış yada bu projenin işleyişini bilen varsa nasıl olduğunu açıklarsa sevinirim. Asm bilmediğim için devre hakkında pek bişey anlamadım, aynı proje basic yada ccs ilede yapılabilirmi hatta farklı animasyonlarda yapılabilirmi ?
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
"Eppur si muove!"

bsivgin

aslında zor değil. PAL ve NTSC standartlarını bilmek yeterli. Zamanlama çok önemli . yatay ve dikey senkronizasyon pulsleri ile ve gri tonlama ile ekranda şekil oluşturulabiliyor. Burada işlemcinin hızı ekrandaki görüntünün çözünürlüğünü doğrudan etkiliyor. PIC'in çıkışında direnç ile analog dijital çevirici yapılmış.Bir Tv satırı görüntüsü 64 mikrosaniye sürüyor. Bunun 52 mikrosaniyesinde görüntü oluşturabilirsiniz. 52 mikrosaniye içinde ne kadar pixeli ekrana verebiliyosanız çözünürlüğünüz o kadar fazla oluyor. ama PIC ler biraz yavaş kaldığı için çok yüksek çözünürlük elde edilmiyo. Ama sayı falan göstermek için uygun. Çünkü bir veriyi alıp ekrana basmak yaklaşık 10-12 komut çevrimi gerektiriyor. eğer işlemcinin 10 Mhz ise (komut çevrim süresi=400ns ). 10 komut çevrimi 4 mikrosaniye yapıyor. 52/4=13 pixel. Yani bir satırda 10 Mhz lik PIC ile 12 pixel gösterebilirsiniz 10 Mhz de (yazılımda yapılacak bazı teknikler ile bu çözünürlük artırılabilir).Ben bir ara biraz araştırmıştım. Hatta kendime AV tuşuna basınca TV'de sıcaklığı gösterecek bir termometre yapmak üzereyim 8) . Ama vakit olmadığı için uğraşamıyorum. Yaptığım zaman tüm detayları örnek devreyi koymaya çalışırım.

saygılarımla
www.diyot.com

Logan

Daha önce böyle bir proje görmüştüm.2 kişi, kol yardımıyla ekranda ping-pong oynuyorlardı.Siyah bir fon üzerinde aşağı-yukarı hareket eden iki adet beyaz dikdörtgen cisim ve ortada oradan oraya gidip duran bir top.Proje buydu.Picten anten girişine direk çıkış alınmıştı.Açık kod değildi. Elimde sadece hex. dosyaları vardı.Ben de Mplab'ta asm'ye çevirdim.ama pek bişey anladığım söylenemez.Daha sonra televizyon ekranına yazı ve şekilleri direk gönderen bir entegre ile bir otel projesi yapmıştım.İsmini tam hatırlamıyorum ama STV ile başlıyordu.O zamanlar kodlarını asm ile yazmıştım.Gönderdiğin asm programı oldukça sade fakat bir başkasının yazdığı programın mantığını çözmek çok zordur.Üzerinde yoğunlaşıp uğraşmak gerekir.Mantığı bir kere çözüldüğü zaman çeşitli animasyonlar yapılabilir.Tıpkı eski aterilerde olduğu gibi.
İmza.

mihri

Her ikinizede teşekkürler ama  verdiğiniz bilgiler genel kültür niteliğinde.  Eğer konu hakkında detaylı bilginiz varsa biraz daha açabilir misiniz ?
"Eppur si muove!"

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "bsivgin"PIC'in çıkışında direnç ile analog dijital çevirici yapılmış  

demisiniz hocam kusura bakmayin ama pic in cikislari dijital değilmidir nasil analog cikis verirki ya da veririmi? (pwm ile oluyordu gerci bunun haricinde ) egeer yanlisim var ise kusura bakmayin saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bsivgin

yanlış söylemişim dijital anallog çevirici yapılmış diyecektim... :D

Cetinal

mihri dostum hemen paylaşın nr durumda olduğunu biliosundur zaten
tekrar rapid e falan upload ersen projeni
gerçi yayınlayalı uzun zaman olmuş ama........

kolay gelsin