USB port ve klavye

Başlatan bunalmis, 13 Temmuz 2006, 17:45:14

z

Genellikle usb cihazları PC ye bağlayıp kullanıyoruz.

Peki, PC için üretilmiş usb bir klavyemiz var.  Bunu bir işlemcinin veri giriş elemanı olarak kullanmak istiyorum. Klavye ile nasıl konuşacağım?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

e3

Hocam klavyelerin tuşlarına bastığımız zaman bir tutma ve bırakma dataları üretiyorlardı.Bunlar aşağıda :.

Gelelim USB klavyeye.Eğer yapılabilirse hocam USB'den seri olarak dönüştürücü kullanabilirsiniz.Klavyelerin çalışma mantıklarını az çok biliyorum ama detayına hiç girmedim.Eğer yapma şansınız olursa klavyeye enerji verin ve scop ile bütün tuşların tutma ve bırakma datalarını yukarıdaki gibi hesaplayın.Bu çok yorucu olur hazırını bulursanız sizin için daha kolay olur.Ondan sonrası Pic' e dataları girmek ve işlemek. :) Kolay gele.İyi günler.Saygılar. ;)
.eem.

mp3dragon

@bunalmis,
USB protokolünde,

Host ve Device olarak iki tanım var. Piyasadaki USB portuna sahip işlemciler Device olarak tanımlanabiliyor, Host olarak ancak ARM7 gibi işlemciler sanırım software olarak tanımlanıyor. Böyle bir uygulama (USB mouse +ARM7) internette vardı. Eğer USB bir cihazı işlemci ile kullanmak istiyorsan emin değilim ama (PIC 18 serisi için eminim) ARM7 dışında pek seçenek yok gibi. Diğer işlemciler içerisinde bulunan USB donanımlar kendilerini PC ye Device olarak tanıtırlar.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

z

@mp3dragon

Hocam su internette gordugun uygulamayi hatirlayabilirmisin?

Bahsettigin gibi USB mouse + ARM7 ikilisini hatirliyorum. Yalniz bu uygulamada ARM7, kendini  PC ye mouse gibi tanitiyordu.

ground

Bu arabirim HID..

Pic18f4550 de bu HID la pc den haberleşiyor..

mouse , klavye , oyun kumanda vb. aygıtlar HID arabirimini kullanıyor..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

mp3dragon

@bunalmis,

biraz beklettim ama usb mouse+LPC2106 uygulaması aşağıda,

http://www.neko.ne.jp/~freewing/cpu/arm_olimex/

İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Subzero

Alıntı yapılan: "bunalmis"Genellikle usb cihazları PC ye bağlayıp kullanıyoruz.

Peki, PC için üretilmiş usb bir klavyemiz var.  Bunu bir işlemcinin veri giriş elemanı olarak kullanmak istiyorum. Klavye ile nasıl konuşacağım?

Hocam böyle bir şey yapabilmen için arabiriminin bir host gibi davranması gerek.
Ve sanırım bu imkansız.
Yani klavye bir hosta ve host PCye bağlı olacak ki,
arabirimin bir PC oluyor dolaylı yoldan.
Bir kere bunu neden yapmak istediğini açıklarsan daha kolay çözüm üretilebilir.

z

Benim derdim USB Web Cam'ı ARM7 ile kullanmak. ARM7 de bu mümkünmüş.

picusta

Alıntı YapBenim derdim USB Web Cam'ı ARM7 ile kullanmak. ARM7 de bu mümkünmüş.
Nasil yapildigini bulabildinizmi? Webcam'dan sensörü sökmek mi zorunda kalacagiz (veya piyasada paralel çikisli sensör bulunuyormu).
Webcam'dan gelen bilgiler muhtmelen sıkıştırılmış olarak gönderiliyor.
Sonra resmi islemek için açmak gerekebilir.
Klavye il eHID arabirimini gerçeklestirebildinizmi? ben linkteki sayfadan bisey anlamadim, hepsi caponca.

mistek

konu bayağı eski ancak yeni konu açmak istemedim benzer bişey öğrenmek istiyorum.

lpc1769u usb klavye gibi kullanmak istiyorum örneğin keypad den bir tuşa bastığımda işlemci bunu algılayıp pc ye usb üzerinden gönderecek ve txt dosyasında normal klavyeden basıyormuş gibi yazdıklarımı görmek istiyorum bu mümkün müdür?

Aslında yapmak istediğim online bir oyunda benim yerime 1 ve 8 tuşlarına sürekli olarak işlemcinin basması. Yapılabilir mi?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mistek

İşlemciyle uğraşmak yerine klavye alıp onun içerisindeki karttan istediğim tuşları birbirine irtibatlayarak işimi hallediyorum.
PIC ile 30ms off 30ms on olacak şekilde bc337 npn trasistörü anahtarlıyorum C-E uçlarına klavye kontaklarını bağladım ancak bu hız benim için yeterli değil 10ms on 10ms off yaptığımda hiç algılamıyor tuş basılmıyor gibi davranıyor bunun sebebi;
klavyenin belli bir algılama limiti olmasımı?
klavyeden klavyeye fark eder mi?
Yoksa benim yaptığım yanlış mı?
Mesela klavyeye basılı tutunca çok hızlı yazıyor ama ben 30ms altında aç kapa yapamıyorum devamlı basılı durması işime yaramıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R