L4970A entegresi hakkında

Başlatan geceuydusu, 15 Temmuz 2006, 12:13:00

geceuydusu

herkese selam...  sizden yardım istiyom
L4970A SMPS entegresini kullanan arkadaşlar varsa devredeki bobinin sarımı hakkında bilgi verirseniz sevinirim yani nasıl bir kaskata sarmalıyım ? tp1,tp2,tp3,tp4 yazan yerler ne oluyor ? ve devredeki +s  -s  girişleri ne işe yarıyor ? entegrenin devresini  datashetinden aldım

OG

TP= Test Point, ölçüm yapılacak uçlar.

Bobin değerleri entegre kataloglarına göre seçilip istenen frekans ve akımlarda çalışacak şekilde tasarlanır, genelde hazır bulunabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

e3

Örnek bir çıkış için adamlar hesap yapmışlar.Devrenin hemen altındaki sayfada hesaplar var.Bobini piyasadan araştırman gerekecek.Tahminimce o +S ve - S değil de +5 ve -5 V'u gösteriyor.Çünkü bu S'lere dair bi yazı göremedim katalogda.Kolay gele.İyi günler.;)

.eem.

e3

Yukarıdaki ilk devreyi yapabilirsin.En azından hesaplamalar hazır olarak yapılarak kullanıma sunulmuş.Alttaki resimde ise daha demin +/- S olarak tahmin yürüttüğümüz ayakların bağlandığı pinler var.Biri geribesleme girişi diğeri ise Cosc imişi.Frekans için gerekli kapasitör değeri.Neyi kullanacağın sana kalmış. :) İyi günler. ;)
.eem.

tnen

Devredeki S+ ve S- 5V değil sens uclarıdır. şöyleki sizin devrenizin çıkışı diğelim 12V ve çekeceğiniz akım 3A ve yuk ile power supply arasındaki kablonun omajı mesafeye baglıdır tabiiki ve ornek olarak 0.3ohm bu durumda yuke uygulanan gerilim 12-3*0.3 = 11.1 V olur. bu sens ucları ile yük üzerindeki gerilim okunarak yükünüze 12V vermeniz sağlanır. yani yuke verilen akım + ve - uçlarından uygulanırken feedback voltajı bu sens uçlarından geri alınır.sens uçlarına bağlı olan kablolar yukte S+ + ucuna S- de - ucuna bağlanmalıdır. sens uclarından yuke akım akmadıgı için bu sens kablolarında herhengi bir gerilim düşümü olamz ve yukdeki voltajınız stabil kalır. yukunuz power supplyden belli bir uzaklıkta ise ve çekilen akım yuksek ise bu sens uçlarını kullanmak durumundasınız.Aksi taktirde çekilen akıma,kablo boyuna , kablo kesitine bağlı olarak yük ile power arasındaki kabloda gerilim düşümü olur ve ppower çıkışı sizin istediğiniz seviyede iken yükteki gerilim daha düşük olur.

argeelektronik

bobini 3--4 cm yarı çaplı yuvarlak bir ferit nüvey üzerine 1.3 mm telden 30 tur kadar sararsan yeterli olur , bobin gözünü korkutmasın o kadar kritik değil.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

geceuydusu

e3

@ Geceuydusu.Forumumuzda teşekkür mesajları yazmak yasaktır.Sen yeni bir üyemizsin.Ancak inanıyorumki kısa zamanda diğer üye arkadaşlarımız gibi sende bazı kurallara alışacaksın.Bazı (!) forumlarda olduğu gibi konu altlarına bir ton yığılı teşekkür mesajı görmek istemiyoruz.Anlayış göstereceğini umuyorum.İyi günler. ;)

NOT :. Bu mesajı sadece @Geceuydusu üzerine alınmasın.Bu mesajı genele yönelik olarak yazmış bulunmaktayım.İlginiz için tekrar teşekkürler.
.eem.

argeelektronik

teşekküre gerek yok , bizler gerçek hayattada birbirimize teşekkür etmeyiz buna zamanımız yok :) sürekli bişeyler lehimlemekle meşguluz  :P
evimiz dağınık atölyemizdir, sigaramız lehim dumanı, yemeğimiz lehim pastası, gecemiz elektrik kesintisi
başka bişeye gerek yok  :P  :P

ferit nüvey için aşağıdaki kataloğa bakabilirsin , bunlar karaköyde bolca bulunur hatta bobin sarılı bile var ,

http://dextermag.com/uploadedFiles/Literature_Magnetics_Powder_Core_Catalog_2006.pdf
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

geceuydusu

Alıntı yapılan: "protection"@ Geceuydusu.Forumumuzda teşekkür mesajları yazmak yasaktır.Sen yeni bir üyemizsin.Ancak inanıyorumki kısa zamanda diğer üye arkadaşlarımız gibi sende bazı kurallara alışacaksın.Bazı (!) forumlarda olduğu gibi konu altlarına bir ton yığılı teşekkür mesajı görmek istemiyoruz.Anlayış göstereceğini umuyorum.İyi günler. ;)

NOT :. Bu mesajı sadece @Geceuydusu üzerine alınmasın.Bu mesajı genele yönelik olarak yazmış bulunmaktayım.İlginiz için tekrar teşekkürler.
Tamam... teşekkürü sildim rahat ettinmi şimdi.
sana ö.m attım oku.

e3

@ Geceuydusu bana attığın özel mesajına cevap verdim.Terbiyesizlik yapman hoş değil.Konuyu uzamaması için kilitliyorum.İyi günler.
.eem.