Siemens S5 95U' PID Kontrol Uygulaması

Başlatan efe1409, 16 Temmuz 2006, 14:14:21

efe1409

Arkadaşlar
Siemens S5 95U' PID Kontrol Uygulaması yapan oldumu?
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

enisaygoren

Tam Anlamıyla PID denemez Ama Set Değerine yaklaştıkça analog çıkışı düşüren ve set değerinde sabit tutan bir çalışma yapmıştık

Veli B.

Başlık güzel, gidişat baya ilginç!Sonraki mesajı merakla bekliyorum... :D

efe1409

Siemens 95U plcde PID kontrolu sistem OB blokları işlenerek yapılıyor.Bu işlem OB içersinde oluşturulan Data Bloklarının dataları kullanılıyor.Benim sorum bu data parametreleri ile ilgiliydi.Burada Kp,Ti,Td ve Out parametrelerinin ayarlaması esnasında kontrol çıkışının analog değeri çok yavaş değişiyor.OB'nin çağrılma zamanını değiştirmem veya Kp,Ti,Td değerlerini değiştirmek analaog sinyal kontrolundeki problemi  çözmüyor.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

enisaygoren

95u nun kitapcığını bulamadım elimde 100u nun kitapcığı var. ona bakarak söylüyorum. Ti=Ta/Tn  Td=Tv/Ta

Yavaş değiştiği halde istediğin değere ulaşıyor mu?

efe1409

Evet aynen bahsettiğin gibi oluyor.

enisaygoren

Şimdi aklımdan geçenleri yazıyorum.
Bir PIW üzerinden gelen değere göre PID yapmak istiyorsun. Aklıma takılan şu İnput değerinin formatıyla output değerinin formatı aynı mı? yada ogr ve ugr değerlerinin formatı ile aynı mı? farklı ise istediğin gibi çalışmayabilir. yani decimal 100 ile hexadecimal 100 eşit değildir.

Bu söylediklerimi kontrol et. bir de ogr değerini değiştirerek bir dene bakalım sonuç ne olacak. %10 azalt ve %10 yükselt bakalım ne değişiklik oluyor.

Anlatmam biraz kötüdür. Mazur görürsün inşallah

efe1409

Analog sinyali örneğin bir PT100'den gelen sıcaklık sinyalini OB13'den çalıştırılan bir FB250 ile (Analog sinyal işleme bloğu)okuyorum.Burada önemli birkaç tane parametre vardır.Bunlar;
1-Analog Adres numarası (PIWx)
2-Analog adresin sinyal durumu(Bipolar,Unbipolar gibi)
3-Digitale çevrilmiş sıcaklık bilgisi
4-Analog Sinyalin minimum değeri
5-Analog Sinyalin maksimum değeri

Sonra PID işleme bloğunu çağırıyorum.Bunun için daha önce oluşturduğum Data bloğunu kullanıyorum.Bu data blok PID kontrol için önemli parametre bilgilerini içeriyor.Tabii bunların data formatları KF ve KH tipli datalar .Burada hesaplanan Out değerini FB251 ile analog sinyale dönüştürüyorum.Fakat işlem sonucu cevap zamanım çok uzun oluyor.

enisaygoren

cevap verme süresi çok uzun oluyor diyorsun ama plc nin cevrim süresi çok kısa olduğu için bence hatayı programda aramak lazım. belki bir yerde ufak bir hata yaptın ama gözden kaçırıyorsundur.

efe1409

Problemin nerede olduğunu tahmin edebiliyorum ama elimde yeterli açıklayıcı bilgi yok.
Benim tahminim PID ayarlama datasında yani DW11'de.Elinde DW11'in ayrıntısı konusunda yeterli bilgi varmı acaba?

enisaygoren

dw11 hakkındaki bilgiyi scannerden tarattım. ama sana nasıl ulaştıracağım. buraya resim konuluyor mu