Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Ezan Vakti Hesaplama

Başlatan elektroombank, 19 Temmuz 2006, 19:02:31

arslan74

Merhaba,

Ben ne meterolog ve nede uzay bilimcisiyim. Olaya basit bir şekilde akıl, mantık ve birazda matematik yönünden yaklaştım.

Havanın yoğunluğunun Güneşin kırılma acısında nasıl bir etki yaptığını tam olarak bilmiyorum. Ama dünyanın güneşe olan uzaklığını göz önünde bulundurduğumuzda ( 150 milyon km) , bahs ettiğiniz kırılma olayı senin diktiğin cubuğa etkisini normal gözle görebileceğini pek sanmiyorum. Cünkü ışığın kırılma etkisine ışık kaynağına olan mesafesiyle birebir ilşiki içindedir. Mesafe bu kadar cok olduğunda atmosferinde yoğunluğun ufak değişmesiyle, bu kırılma ölcümleri etkilecek düzeyde olmaz.

150 milyon km uzaktan gelen güneş ışığın, atmosferdeki bir iki derecelik sıcaklık farkından dolayı, ışığın gölgesini değişeceğini idda ediyorsunuz. Ama benim iddami asılsız buluyorsunuz. Bu biraz celişkili olmuyormu?

Şimdi olayı fazla konudan cıkartmadan basit bir matematiksel işlemle cevab vereyim.

Bunu Einsteinin izafiyet teoremiyle acıklayabilriz. Aslında bize sanki dünya sabit duruyormuşuz gibi gelsede işin aslı öyle değil. Dünyanın kendi ekseni etrafında ki dönme hızı ekvatoru baz aldığımızda 1,669 km/saat dir.
Dünyanin güneş etrafındaki 107534 km/saat tir.

Hepimiz arabaya binmişinizdir. 100km/saat hızında gittiğinizde, Eğer söför ani fren yaparsa hepimiz öne doğru fırlarız. Nedeni sahib olduğumuz kinetik enerjiden dolayı. Eğer biz ayakta seyahat etmiş olsaydık. araba birden hız kesmiş olsaydı ileriye doğru fırlardık. Bu sahib olduğumuz hızla doğru orantılıdır. Eğer 100km/saat hizda giden bir araba birden bir hız değiştirse metrelerde ileri fırlatabiliyorsa; Bu bindiğiniz Araç eğer 107534km/saat hızda gittiğinde neler olur bir düşünün. Hızını bir an için yarıya düşürse neler olur. Daha buna dünyanın kendi etrafındaki dönme hızınıdan dolayı sahib olduğumuz enerjide eklemedim. Bu konuda en iyi cevabı fizikciler veebilir.

Allah C.C. Sahib olduğu sonsuz kudretin cok kücük bir göstergesi. Nasıl bize göre bu kadar büyük olan bir kudreti, bu kadar milimetre eksene oturtmuş bunu akıl ile izah etmek cok zor. eksende 1mm oynama bile bu dünyayı yaşanmaz hale gitebiliyorken. bu dünya milyarlarca yıl(yaklaşık 4,567 milyar yıl (4,567×109 yıl) ) hiç yörüngesini bozmadan dünüyor ve kıyamete kadarda dönmeyede devam edecek.

Selamlar

Kullanılan kaynaklar;

http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya'n%C4%B1n_ya%C5%9F%C4%B1

http://fizikdelisi.blogcu.com/3323745/

KAZIMUGUR

Dünya elipsoid bir yörüngede döner.Elipsin odaklarından birinde güneş var.
Dönüş anında eşit zaman aralıklarında eşit açılar tarar.
Bu demektirki hızı sürekli -periyodik- değişir.
Basitce merkazkaç kuvveti etkisi ile uzaklaşırken hızı güneşin çekim kuvveti tarafından yavaşlatılır, kaçamayacağı an güneşe doğru yönelir ve hızı artar,bu hızla kaçması beklenirken ve ya güneşe düşmesi)yaklaştığı için uzaklığın karesi ile ters orantılı ilişkideki çekim gücü fırlayıp gitmesine engel olur ve etrafında dönmesine yol açar...
Evet bu çok hassas bir dengedir.
Bu olayı açıklamak için izafiyete gerek yok.Kepler ve Newton teorileri yeterli.
Üzerindekilerin fırlayıp gitmesine (hızlanırken geri-yavaşlarken ileri-dönerken sağa ve ya sola) engel olansa yukarıdaki olayları yöneten kütle çekim kanunudur.Herşeyin olduğu gibi yaratılmadını ispatlamaya çalışanların teorilerinde ilk anlarda oluşan çekim gücü.
Kıyametin tasvir edildiği kopan tespihin tanelerinin dağıldığı gibi dağılan yıldızları-dağları, dağıtmak için yapılması yetecek tek şey.Tıpkı kurulmasına yeten tek şey gibi.
Atmosferdeki ısı farklarının yol açtığı kırılım farkı yok sayılamayacak düzeydedir.
Dik ve yatık zamanlarda ışınların armosferde katettikleri yol çok farklıdır ve hesaplarda ihmal edilemez.
Bulunduğumuz yerin yüksekliğide önemli faktör.Hesaplara eklenmeli.
İlk sayfalardaki linklerde güzel açıklamalar var.
Asrı saadetin uygulamalarında bile farklı davranışlar var.Aklımızın yettiğince sorumlu olduğumuza göre şimdi , ilim hayatımızı ne kadar kolaylıyorsa o kadarda sorumluluk yüklüyor.
Zamanı hesaplıyorsak uymak içindir.Uyanlardan oluruz inşaAllah.

İlkine 74 de şahit olduğum bir şeyden söz edeyim.
Hesaplara göre, (genelde Beyazıt ta üniversite içerisindeki kule baz alınır)
ilan edilen bayram günleri hep ihtilaflara yol açtı.Yaşadığım yıllar içerisinde isabet eden zamanlara da etmeyen zamanlara da rastladım.
Burada esas olan konum ilişkisinden çok algılama yeteneklerimiz-imkanlarımız.Uluslararası gözlem kurulu olaylarına her zaman siyaset karıştı yani boku çıktı ve ilim açısından hiç değeri yok.
Bu da gösterirki yapacağımız işe aşırı titiz yaklaşmalıyız.İçerisinde inaç var.Şakaya ihmale gelmez ve vebali de var.Tabii bu niyetede bağlı.Nifak düşünüyorsanız ideal yollardan biri.
Yeterli bilgi ile donanmalı ve gereken hesapların tümünü yapmalıyız.
Fazla oldu picin hafızası bu kadarına yetmez gibi mazeretler olamaz.

erkan614

sevgili arkadaşlarım değerli hocalarım
muhendislikte tolerans çok önemlidir bu konuda tolerans %1 dk dir.
eğer vakti 1-1.5 dk farkla buluyorsanız cihaz doğru çalışıyor demektir
@aslan 74 dünyanın açısı değişirmi bilmem çünkü hiç ölçmedim ama kıtaların hareket halinde olduğunu biliyorum
son olarak ifrat ve tefrite kaçmayın ve sınırlı ekipmanlarla sınırsızı kavramaya çalışmayın

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "POWER"@CaFFeiNe
Verileri saklamak için harici araçlar var ama işi henüz bir formüle oturtamadık.Ben 6 ay 10 günlük bilgiyi takvim yaprağından tek tek bakarak yazmıştım.Bu sisteme epromda yetmez başka araçta yetmez.En az 40-50 yıllık bilgiyi barındırması lazım diye düşünüyorum.Araştırmaya devam.

512MB lık bir MMC yetmezmi mesela?

536.870.912 bayt (beş yüz otuz altı milyon sekiz yüz yetmiş bin dokuz yüz on iki bayt)

yetmezse birkaç gigabaytlık olanlarda var nema problema

bigbey

Arkadaşlar konuyu tamamen okudum bende bu işle ilgilenmiştim ama şöyle bir sorun gördüm. Astrolojik olarak hesaplama yaparsak Diyanet'in hesabı ile arada farklılıklar çıkıyor. değişken olarak 3 ile 8 dakika arası. Burada diyanet'in nasıl bir hesaplama yöntemi kullandığını bulmak. Bu yöntemi anlar isek işi çözmüş oluruz. hazır verilerle bu iş olmaz. bir ile göre diğer illerin saat farklarını tutup hesaplayamayız yörünge elipsoid olduğu için iller arasındaki farklar yıla ve aylara göre farklılıklar gösterir.
Bende diyanet'e bilgi sordum ama tık yok cevap gelmadi bu çalışmayı ben 2003 yılında yaptım sonuç bulamayınca bıraktım.
TA6R

CaFFeiNe

Göktuğ

POWER

arkadaşlar konu biraz dağıldı galiba.Piyasada bu tür hazır cihazlar varBunlar hangi mantıkla yapılmış bilgisi olan varmı? Birde diyanet işleri  2012 yılına ait namaz vakitlerini biliyormu? şayet biliyorsa nasıl hesaplanıyor acaba?
TB6BKG

picusta

Bu konuya açiklik getirmek istiyorum:  devre + kod formülü ile.
Linux magazine 'den scan edip buraya yaziyi buraya koyacagim.
Algoritmanin girisi eylem + boylam. Sonra floating point  sinus cosinusden geçiyor.
16 bitlik bir mikrodenetleyici de hesaplama günde 1sn sürüyormus.
Simdi bu devrenin yanina bir GPS modül, bir tane de ekran taktik mi seyyar imsakiye yapilir.
Windows Mobile 2005 ve GPS'i olan PDA'lar için de güzel bir program yazilabilir.

picusta

UZun zaman önce scan ettim sonra foruma koymayi unuttum. Simdi yeniden elime geçti.
Açik kaynak günesin dogma ve batma zamanlarini hesapliyor (tarihe ve koordinata göre). Açiklamalarda anlasilmayan birsey olursa yardimci olurum.
http://rapidshare.com/files/97820084/Linuximsakiye.pdf.html
(7MB)

Gerok

Bu konuda bir gelişme varmı arkadaşlar.
Bunlar  diyanetin kullandığı  bilgiler. Bu formülleri PicBasic pro yada Protonda    nasıl hesaplayabiliriz yardımcı olacak arkadaşlar varmı?

Bildiğim kadarı ile PicBasic pro da arccos arccot gibi fonksiyonlar yok. Buna göre nasıl yapabilirz.

]hesaplama[/url]

Imsak = Z-V
Gunes = Z-U  
Ogle  = Z
Ikindi (Şafi) = Z+W
Ikindi (Hanefi) = Z+X
Akşam = Z+U
Yatsı = Z+V

Yukarıdaki Formüllerde:
R : Referans Boylam (ait olunan saat dilimi * 15 yani GMT*15)
L : Boylam
B : Enlem
H : Deniz seviyesinden yükseklik
G : Yatsı ve imsak için güneş açıları.
Not:   İmsak için    G = -18
Yatsı için    G = -17 kullanıldı.
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

bigbey

TA6R

Gerok

@bigbey   verdiğim değerler diyanetin kullandıklarıdır.
Yalnız bu hesap dönüşümlerini yapamadım ben, bu konuda bir fikrin varmı?
Verdiğin linkteki sayfayı  daha önce görmüştüm o türkçeden zaten bişey anlamadım  :)

bigbey

Ben de pek birşey anlamadım 7 sene önce bu işle ilgili bi formül bulmuştum uygulamasını yaptım fakat diyanet saatinden 2-3 dakika sapmalar vardı. Diyanet ile irtibat kurmaya çalıştım bu konuda bilgi alabilecek birine ulaşamadım.
Sonunda pes edip bıraktım. O eski programı da bulamıyorum. Aslında bulsam bu bilgilerle belki bir sonuca ulaşırdım.
TA6R

Gerok

Bulduğunuzda paylaşırsanız çok iyi olur.

Saygılar..