PIC12F675 ve Seri İletişim Problemi ?

Başlatan engingirgin, 24 Temmuz 2006, 01:57:53

engingirgin

Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin...

Benim ufak yada büyük tam olarak emin değilim ama bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim.

Yazılım:Proton+
Donanım:PIC12F675
Osc İnternal olacak.

Sorun;Benim bir yazılımım var bu yazılım donanımla seri olarak(1200 boudrate,8 data bit ,1 stop bit,parity Mark) haberleşiyor.
Yazılım seri olarak donanıma "ABCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX" 33 Byte lık bir veri gönderiyor.Buna karşılık donanımda ilk 3 byte "ABC" ise gerisi önemli değil yazılıma "XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXABCD" 34 Byte lık bir veri yolluyor.Son dört Byte önemli öncesi önemli değil.
Sorun burda Parit olayı,Protonda Parity Mark yok bu yüzden bir türlü yazılımla donanımı haberleştiremiyorum bu işi nasıl halledebilirim?
Teşekkürler...

OG

@engingirgin

Proton değil de PBP da yaptığım bir çalışmada yine internal osc idi ve bazı entegreler datayı güzel alıyor bazıları almıyordu. Dikkatimden kaçmış ve

DEFINE OSCCAL_1K 1

sastırını eklemeyi unutmuşum. Bunu yazınca herşey düzeldi.

Diğer taraftan

DEFINE SER2_BITS 8

tanımlamasını yapmadığım için ard arda gelen diğer dataları almıyordu. Senin parity mark olayında nasıl olur bilmiyorum.

Bir husus daha, gönderen devre için

DEFINE CHAR_PACING 1000

şeklinde bir süre boşluğu vermek haberleşmeyi rahatlatır.

Yazılım ile kastettiğin PC'den alıyor olmalısın. Doğru ise aynı işlemleri PC programına göre de uyarlaman gerekebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

engingirgin

OG cevabın için sağol,evet dediklerin doğrudur.
Yazılım dediğim PC de çalışan bir program.
Sorunda PC de çalışan yazılımın beni buna zorlaması.
Yazılımıda ben yazmış olsaydım standart seri iletişimle bu iş kolay olacaktı.
Kısacası PC deki yazılım PIC e "ABC" seri olarak gönderecek PIC te aldığı seri bilgi "ABC" ise PC ye "ABCD" gönderecek.Buraya kadar problem yok ama.PC deki yazılımın seri haberleşme konfigürasyonu (BaudeRate=1200,DataBit=8,StopBit=1,Parity=Mark) olduğundan PIC te de aynısını yapmalıyım.Buradaki tek sorun Parity nin Mark olması yosa PC ile PIC i haberleştiremiyorum.