vga convert rgb

Başlatan XX_CİHAN_XX, 24 Temmuz 2006, 11:59:58

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar pc nın ekran kartı cıkışını dogrudan kullanarak bır grafık panosu calısması yapmak ıstıyorum.Bu konuda epey bır arastırma yaptım fakat bir protokol bulamadım.Böyle bir proje için sizce doğrudan ekran kartı çıkışını kullanmak mantıklımıdır yada uygulanabilirliği konusundaki yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.
Benim düşüncem bilgisayarlardakı vga monitor yada svideo çıkışını kullanarak ekrandakı resım bılgılerını rgb data ve horizontal-vertical senkron bilgileri ile rgb led panel ekrana aktarmak.
Fakat buradakı senkron palsler ve rgb dataların pc den dışarıya aktarımı nasıl oluyor protokol olarak nasıl bır yapıdadır.bukonuda araştırmalarıma istediğim cevaplar bulamadım ınternette bukonuda fikri yada calısması olan arkadaslar varsa çok sevinirim.
Birde merak ettiğim bir diğer konu böyle bir çalışmada pıc kullanılabilir mi
rgb driverler mevcut ama bunları pıc ıle kontrol etmek ne derecedeuygundur hız acısından suphelerım var bu konuda fikir paylaşımı yaparsak cok sevinirim.Herkese teşekkürler.
Saygılar sevgiler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ise

pcnin vga çıkışından direkt  video elde edebilirsin. ister pal ister secam . bunun destekleyen 8 inch tft lerle işin hallolur. led panel kullanacaksan  çok hızlı işlemciler gerekir

XX_CİHAN_XX

Hocam esasında işlemci olarak aklımdan geçen 18F4550 tarzı birşeydi.48mhz clock frekansı azımsancak bir hız değil sanırım.Sizcede uygunmudur acaba(çok büyük bir rgb ekran olarak duşunmezsek) :roll:
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ise

önemli olan frekans değil mips tir
8051 serisinde 24mhz frekans 2 mips işlem yapar  
48 mhz kaç mips eder ? yüksek hızlı arm işlemcileri kullanman gerekir

XX_CİHAN_XX

Hocam haklısınızda açıkcası PIC ın dısına cıkmak benı korkutuyor.Arm serisini böyle bir proje yapabilecek kadar öğrenmek maliyet ve zaman demek.Acıkcası nereden başlayacağımı neyı nereden öğreneceğimi ve kaybedeceğim zaman dilimini düşündüğümde PIClerle bir çıkar yol bulmalıyım dıye kendımı zorluyorum :)
Acaba pıclerle sadece cogullama ve data ıletme işlemi görecek tarzda basit düzeyde bir donanım kurarak panonun kontrolunu bılgısayara yuklemek cözüm getirebilirmi diye düşünmeden edemiyorum.
PIC ler ile küçükde olsa bir umut olamaz mı :?:  8O

XX_CİHAN_XX

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim.Birşey daha sormak istiyorum.ilk verdiğiniz linkte
VGA to RGB+CSYNC adaptor semasında, VGA connectorunden cıkan Dikey ve yatay tarama çıkışları XOR kapıları ıle birleşip COMPOSITE SYNC diye bir çıkış elde ediliyor.Bu çıkış dikey ve yatay tarama frekansının bölünmüş halimi oluyor?
Daha doğrusu bu çıkışın kullanım amacı nedir?
Saygılar, Sevgiler...

OG

COMPOSITE SYNC, dikey ve yatay sync palslerinin birleşmiş halidir. Yani tam olarak video sinyalinin üzerine bindirilmesine hazır haldeki sink, veya tersini söylersek zaman ekseninde akıp giden birleşik video sinyalinden lüminance ve chroma nın ayrılmış halidir. Buna Black sinyali de denir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Hocam benim suan yapmaya çalıştığım proje bildiğiniz gibi PIC tabanlı projeler başlığı altında yazdığım pc kontrollu animasyon projesi.Bu projede en son aldığım kararda ekran kartındakı cıkışları dogrudan kullanarak (rgb - horizontal sync ve vertical sync uçlarını kullanarak) panoda görüntü oluşturmaktı.(Bu konudakı detaylı fıkırlerımı soz ettıgım baslık altında yazdım bu konudakı değerli görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum)
Bu durumda yukarıdakı birleştirme olayı ıle olusturulan COMPOSITE SYNC çıkışı sanırım benim çok fazla işime yaramaz.Dogrudan(birleştirme yapmadan) dikey ve yatay senkron cıkısları ve rgb bilgilerini panoya aktarmak daha doğru değilmidir?
Bu noktayı aydınlaırsanız çok sevinirim.
Saygılar, Sevgiler...

OG

Elbette H-V olarak ayrı kullanmak gerekecek.

Composite sync işin en son yayına verildiği halidir. TV alıcılar bunları geri elde etmek için bir sürü işlem yapıyor. Ondan sonra RGB tabancaları ve tüp saptırmalarını sürebiliyor. Elde hazır H,V, H+V, ön dengeleme, son dengeleme varsa iş daha kolaylaşacaktır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.