16x16 rgb grafık panosu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 24 Temmuz 2006, 13:32:41

HAKKITANIR

Bilgisayarda RGB renkler maksimum her bir renk 8 bit üzerinden değerlendirilerek işlenir.Programlama dillerindede renkler en fazla
8bit üzerinden işlenir.Ve bu sayede 16.7 milyon küsür renk oluşturulur.MAX serisi entegrelerin şu anda listelerde güncel olanlarını inceledimde MAX6974 12bit - MAX6975 14bit yani birkere gereksiz ve anlamsız olarak herbir seferinde kullanılmayacak renk bitleri içinde bilgi gönderilecek.İkinci neden bu entegrelerde her bir frame/pixel için bilgi seri gönderildiği için ister bilgisayardan ister hızlı bir DSP den kontrol edin gecikmeler çok fazla olmakta.Belki küçük bir Led Display Ekranda bu IC ler kullanılabilir.Ama saniyede 25-30 frame oynatacak ve pixel alanı fazla olacak sistemlerde sistem modüler bile olsa mümkün değil gibi gözüküyor.Belki Ic yi yine aynı hızlarda olmak şartıyla herbir R-G-B renk için 8 bit çözünürlükte ve paralel haberleşen bir sistemde yapsaydılar ozaman IC nin çalışma ve pixelleri işleme hızı en az 30-40 kat artacağından sistem daha uygun çalışırdı.Birde entegre çok pahalı bu fiyatlarla bu iş yapılamaz.Çinde bu tür paneller hergeçen gün ucuzluyor.
Türkiyeden alıcısı olsa uygun fiyatlardan getirirler bile.Talep yok.Hem benim gördüğüm sistemlerde renkler böyle entegrelerle elde edilmiyor.

XX_CİHAN_XX

Evet pwm çözünürlüğünün 12 bit olması gercekten işi bozuyor.Ben sistemi 16x16 lık bagımsız modullerden olusturacagım ıcın cok fazla paralellıge ıhtıyacım yok dogrusu fakat paralellestırmek muhakkak gereklı yuksek kalıtede rahat bır goruntu oynatma saglanmalı.Kafamda bir sistem olusuyor basit donanımlarla 16x16lık bır deneme yaparak sonucu ırdelemek gerek.Kısacası bıraz daha sabır 8)
Bu arada bu konu ıle ılgılı fıkır onerı goruslerımız burada paylasalım ben bır blok sema olusturunca burada paylasıcam ınsallah bu surec ıcersınde donanımsal fıkırler gelıstırırsek daha saglıklı bır sema olustururuz dıye dusunuyorum.Malum pahalı bır proje 10 kere olcup bır kere bıçmek gerekır. Saygılar , Sevgiler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

HAKKITANIR

XX_CİHAN__XX

Herbir 16X16 RGB pixel displayi için 30/sn frame de Max6975 (14 bit tir) den ekran tarama frekansı 50-60 Hz. için 2 adet, 100-120 Hz için 4 adet, 200-240 Hz. için 8 adet kullanman gerekir.Böyle sistemlerde 80Hz. in altı uzak noktalardan titremeli gözüküyor diye duymuştum.Sistemi iç ortamsa 120 Hz. dış ortamsa 240 Hz. olarak tasarlaman gerekecek.Birde sen her bir 16x16 RGB pixel display için herhalde bir işlemci kullanmayı düşünüyorsun.RGB pixel renk bilgilerini bilgisayardan 16x16 modüllere hangi yöntemle aktarmayı düşünüyorsun.Bilgisayarda üzerinde bu iş için tasarlanmış mevcut bir yazılımın varmı?
Sonuçta sizin sisteminizde anladığım kadarıyla her bir 16x16 grup için
bir mikro işlemci ve en az 4 adet (oda iç ortamda sağlıklı çalışması için)
MAX6975 kullanmak gerekecek.

XX_CİHAN_XX

Evet her modul ıcın 2 adet pıc kullanarak yapılacak(bir pic genel verı yoluna baglı olacak ve pc den gelen ekran datalarını alıp bufferde saklıyacak, digerıde bufferden okudugu verılerı 16x16 lık rgb modulune aktararak sureklı tazeleme yapıcak) Bu durumda max xxxx entegrelerınden vaz gectim.Tabiiki bu pahalı bır yontem olacak gerekırse bu grafık anımasyon panosu ıle bırlıkte bır bilgisayar ve ozel bır yazılım verılecek.Bilgisayar yazılımı bır selkılde olusturulur sımdılık ısın donanım kısmındayım daha oralara gelmedım.Sonuc olarak boyle bır sıstem uzerınde calısmaya karar verdım.Bilmem dogru bır baslangıc oldu mu :roll:
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

HAKKITANIR

XX_CİHAN_XX  

16x16 piksel olarak düşündüğün RGB displey modülün bu halinde 2 adet pic kullanmak banada mantıklı geldi.İlk pic rgb veriyi bufer'ine alacak ikinci pic de birinci pic'in bufer'ine aldığı rgb veriyi ekrana gönderecek.
Buraya kadar tamam.Siz ikinci pic ekranı tazeleyecek derken,direkt bunu
kendisinin yapacağınımı kastediyorsunuz?Yada ne demek istediniz cümleyi biraz açabilirmisiniz?Hangi bir tane picte 48 adet PWM
yada DAC pinleri ve ünitesi bulunur?Siz ekran tazelemeyi pic'in dijital I/O pinleriyle mi yapmayı belirtmek istediniz?Böyle bir yöntem verimli olurmu?Birde bu yöntemde ekran tazelemeyi yalnızca ikinci bir pic yaptığından dolayı demekki ekran 16 satırda bir tazalenecek.(sütunda olabilir,ekran artık nasıl tazeleniyorsa,dikey ve yatay önemli olan bu değil.önemli olan ekranın 16 da bir tazelenmesi).Düşündüğünüz 16x16 rgb piksel grupların renk oluşturmasında MAX benzeri bir rgb displey sürücüsü kullanmayacağınızı belirtmişsiniz yanlışmı anladım acaba?

Diğer arkadaşlarda değerli fikirlerini belirtirlerse sevinirim.

Saygılarımla.......!

XX_CİHAN_XX

@HAKKITANIR
Yorumlarınız için teşekkür ederim.16x16 lık rgb modul ıle dedıgınız gıbı 48 adet pwm e ıhtıyac vardır.Fakat bunlar temel de 3 adet pwm ın cogullanmasıyla olusacaktır dolayısıyla 48  adet pwm cıkısına ıhtıyac yoktur.benım buradakı dusuncem 3 adet pwm ı(rgb olarak) 16 kanal ıle cogullamaktır.
yanı 16x16 lık bır ekranı 16 taramada degıl 256 taramada yenıleyebılecem bu belkı hız kaybı acısından sorun yaratabılır dolayısıyla ekranı 2 ye yada 4 e bolup ayrı pıclerle kontrol gerektırebılır.
Saygılar, Sevgiler

HAKKITANIR

Syn,XX_CİHAN_XX selam;

Böyle bir işi o şekilde yapmak bana hiç mantıklı gelmedi.Hemen elimdeki çıkışları hazır olan 4 adet 8x8 açık mercek rgb dot displeyle belirttiğin mantıkla bir deneme yaptım.Ekranı bırak 256 da bir taramayı 16 da bir taramada bile çok sönük kalıyor.Ben burada denemelerimi direkt beyaz renk üzerinden yapıyor ve displeye bakış mesafemi 2 ila 8 metre arasında değiştiriyorum.Sonuç aynı.En parlak yanması gereken renk bile displeyi 16 kerede taramayla çok sönük beyaz kalıyor.Dot displeyin her bir satırını 0.75 ms. ile 1.75 ms. arasında değiştirerekte olaya baktığımdada sonuç aynı.Birde olaya şurdan bak biliyorsun bir frame 1/25 zamanlaması üzerinden 0.04 sn. tutmakta diğer bir deyişle 40 ms.Bir rgb led hangi teknolojiyle yapılırsa yapılsın onu 0.5 mili saniyenin altında randımanlı kullanamayız.Bunlar ortalama katalog değerleri.En iyi ihtimal yine 0.75 in altına düşmemek gerekir diyebiliyorum.Buradan yola çıkarak 40/0.5 = 80 ve 40/0.75 = 54 rakamları size neyi çağrıştırıyor.Siz bu güne kadar hiç RG veya RGB dipleyde deneme yapabilme imkanı buldunuzmu?

Saygılarımla.

NOT:Renesansın ve TI nin 16 bitlik işlemcilerinde 16bitlik 16adet PWM kanalı bulunmakta.Tamamen interrupt kesmeleriyle 10 nano saniye hassasiyetli.12-15 Euro+KDV. diye biliyorum fiyatlarını ve bir çeşit işlemciden en az 10 Adet satılıyormuş.32 bitlerini inceliyorum 24 diye bir rakam gözüme çarptı.PWM olması kuvvetli bir ihtimal geniş data sheet isteyeceğim.

gazel

merhaba arkadaşlar,

sayın XX_CİHAN_XX hocam,

yapmaya çalıştığınız gerçekten çok güzel bir iş. bu tip panolar için yurtdışına yeterince para ödedik. kendimizin yapma zamanı geldi diye düşünüyorum bende. ve aynen sizin geçtiğiniz yollardan geçtim. fakat ben gaziantepte olduğum için en ufak bir siparisim bana çok pahalıya mal oluyor ve bir sürü zamanım kargo beklemekle geçiyor (belki yakında istanbula taşınırım sır bu yüzden :) )

neyse en son ben dallas tan MAX6974ATL den 10 adet sample istedim, ve yaklaşık 3 hafta sonra elimdeydi. Şu an RGB led için bekliyorum, sizin dediğiniz 16*16 RGB dotmatrisi ben  bulamadım. bu arada bu entegre oldukça küçük, ve pinleri altta bu melet nasıl lehimlenecek (belki de işin en kolay kısmı bu )

hocam çalışmalarında başarılar, projenden sakın vazgeçme

kolay gelsin

@edit:
bu arada mesajların tarihini yeni farkettim, epey zaman geçmiş, umarım istediğin gibi olmuştur
Kolay gelsin

gurhanmurat

Arkadaşlar, ben iki yıldır. led ekranlar ve kayan yazılar üzerine çalışan
ve sürekli araştırma yapan birisiyim. "www.otomatik reklam koruma.com"  adresinden
yaptığımız çalışmalara göz atabilirsiniz. hep beraber air beyin fırtınası gerçekleştirebilirsek gerçek ve tutarlı çözümler üretebileceğimize inanıyorum. ben ilk önceleri led ekran yapmaya ilk başladığım zamanlarda pwm entegresi olarak st2226a kullanıyordum. yurt dışından epeyce getirtmiştim. bu entegrelere bilgi yi usb 1.1 hattından ft245 kullanarak atıyordum fene sonuçlar vermedi. fakat usb den sürekli göndermek yerine bilgisayardan bağımsız kendi başına çalışabilsin istedim bunun için de pic18fxx 48 mhz de çalışan pic ler ile pwm yaptırdım.
fakat çok önemli bir sorunum var yapmak istediğimiz özeti asıl olarak şu: port D yi kullanarak paralel data transveri gerçekleştirmek istiyorum tek yönlü olarak. maksimum saniyede kaç veri gönderebiliriz acaba bu konuda çalışma yapmış bir arkadaşımız kod örneği yazabilirmi?

sagamen

herkEse kolay gelsin

lojikmemo1

Arkadaşlar merhaba
İşin pc boyutuna dikkaet çekmek istiyorum pc den verileri nasıl göndereceksiniz. USB diyorsanız boşuna yorulmayın pic ile olmaz pic usb den 1 kerede en fazla 64 byte uzunluğunda veri okuyor ikinci paketin ise ne zaman gönderileceği pc ye bağlı. Biliyorsunuz windows gibi işletim sistemleri MULTIPROCESSING olduğu için bir çok işlemi sıraya koyup (beraberce yapıyormuş gibi) işliyor burada sorun iki usb paketi arasındaki süre tahminlerimzden daha fazla olabilmesidir. Çinden gelen bir RGB Fullcolor led tv yi inceleme fırsatım oldu. Çinliler led tv ile beraber bir PC vermişler şüphelenip PC yi inceledim ve olay oldukça basitmiş bir PCI kartı tasarlamışlar bu kart için bir de PC yazılımı. PC yazılımı sayesinde ekranda işaretlernen yerin görüntüsü led tv'ye aktarılıyor ayrıca bir de media player gibi bir şey yapmışlar bu da vidoyoları hem oynatıyor hem de eşzamanlı olarak led tv ye aktarıyor. Zaten işin  bu kısmında sonrası çok basit PWM ile tarama yapılacak.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

Gökhan BEKEN

bu konuyu şahsen bende çok araştırmıştım ama çözüm bulamayınca bırakmıştım, bir çözüm bulan yok mu? Projeye devam ettiniz mi Cihan hocam?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

serdararikan

ben bu konu ile ilgili bir deneme yaptım.
8x8 RGB dot denemesi yaptım.pwm sinyalini atmega16 ile ürettim.fakat hem pwm i üretip hem taramayı yapmak çok zor bir iş.bu tür işler için pic atmel gibi işlemciler kullanmıyorlar.genelde FPGA,ARM veya STM32 gibi işlemciler kullanıyorlar.bence bu işteki en büyük problem görüntü bilgisini modüllere iletmek.

SERRO EFE

Arkadaşlar bu tür sistemlerede genelde bu işe özel yapılmış chipler yada fpga kullanıyolar. Bence arm tabanıda bu ekranlar için çok yeni sayılır. Ayrıca bu tür sistemleri PCI kartla çalıştırıyolar ledstudio die bi program var aratırsanız kırılmışı çıkar bu bi kartla birlikte çalışan bi program.
burada sistemle alakalı bi kaç detay var icelemek isterseniz
http://www.uglyn.com:8080/showItem/showDetail/9176311.html
sony ürünü bi çip
cxa2108q

asıl ilgimi çeken alttaki ürün oldu..
shchip ürünü chip5930 tam anlamıyla bu iş için icat edilmiş

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 26 Temmuz 2006, 11:05:11
Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.Sayenizde büyük ilerleme kaydettik bir şema oluşturmama az kaldı ilerleme kaydettikçe sizinle paylaşacağım.şemayı olusturmak için tek bir sorunum kaldı diyebilirim.Onuda çözebilirsek burada iyi bir döküman oluşturmuş olacağız diye düşünüyorum.Araştırmalarım TLC5940 ve benzeri shift regsiter + pwm driver entegrelerinin Türkiye piyasasında çok zor bulanacağını dışardan getirmenın tek ve pahalı bır çözüm oldugunu gosterdi.(örneğin TLC5940 bu iş için çok uygundu ama fiyatı pek öyle değil 99.00$ 8O )
Bu ve benzeri entegreleri hazır olarak kullanamayısım boyle bir donanımı kendımın olusturmasını gerektırdı ve yukarıda bahsettıgım sorun bu noktada olustu.Şu ankı sorunum rgb pwm bilgilerini çoğullamakla alakalı.
Bunları dijital olarak çoğaltıp ledlere uygulamadan once analog degere cevırmek bulabildiğim tek yöntem ama nerdeyse TLC ile aynı kapıya gelecek kadar çok entegre kullanamk zorunda kalıyorum.Bir sürü anolog dönüştürücü gerektirdiği için kolay gozuken bu yontemı elemek zorunda kaldım.Bir başka aklıma gelen yöntem : rgb bilgisini(dijitale cevirmeden)
4051 gibi bir anolog mux/demux entegresi ile çoğullayarak led lere aktaramak olarak dusundum.Ancak buda hızdan yoksun bır yontem olacak cunku her seferınde ancak 1 rgb led gurubu yanacagı ıcın led sayısı arttıkca ekranı tazeleme oranım oldukca dusecek ve sonucta belkı sabıt resım goruntulemek ıcın uygun olsada genel olarak bu proje ıcın sınıfta kalacak bır yontem oldugunu dusunuyorum.

Uzunlafın kısası su anda ıcınde bulundugum tek sorun rgb datalarını panodakı ledlere aktarma(anolog çoğullama) işlemi ile ilgilidir.
Bu konuda refresh hızı kaybedılmeden ve asırı derecede entegre kullanımına izin vermeden bir sisteme gelıstırme ile ilgili fikri yada önerisi olan arkadaşlarımız varsa çok sevinirim.
Yardımlarınız ıcın cok teşekkür ederım.
Saygılar , Sevgiler...

Arkadaşlar bu entegrenin fiyatı ucuzlamış mı?
sağ tafta $ 5.95  $ 5.36 $ 4,76 felan yazıyor
http://www.sparkfun.com/products/10136

ayrıca burda 0.1$ gibi bir rakam var
http://www.alibaba.com/product-gs/339567507/TLC5940.html
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.