16x16 rgb grafık panosu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 24 Temmuz 2006, 13:32:41

XX_CİHAN_XX

Araştırmalarım TLC5940 gibi bir entegre kullanmanın rgb grafik panel için uygun olabileceğini gosterdi.uretıcı fırma : www.ti.com
tlc5940 pdf : http://focus.ti.com/lit/an/slva242/slva242.pdf
bu entegre 16 bit pwm cıkısı verebılıyor.serı data gırısı ıle kontrol edılıyor,
data transfer hızı 30mhz.
içyapısı ıle ılgılı daha detaylı bılgı burada: http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/tlc5940.pdf?RMpmp--recom40100.html11

16x16 rgb ekran ıle bu entegreden 3 tane kullanarak(r-g ve b ıcın)
basıt bır calısma ıle bu ıse baslamayı dusunuyorum.Bu konudakı yorumlarınız benım ıcın cok onemlı tavsıyelerınızı beklıyorum arkadaşlar.
Saygılar, sevgiler
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar TLC5940 bu iş için çok uygun geliyordu @og hocamızın yazdığı yazılarında DMX512 protokolunu gordum ve kararsız kaldım.nettede bu konu ıle ılgılı cok fazla tatmınkar bılgıye ulasamadım.
Kısacası HElp HELP :oops:  8O
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

OG

XX_CİHAN_XX, bu entegre ile DMX512 yi karşılaştırmak pek doğru olmaz.

DMX512 datayı tek hattan asenkron taşır, hız 250KBaud civarındadır. 512 adet adres datası sırası ile data hattında kendisini gösterir. Bu sebeple senkron yapılı bu chip e göre oldukça yavaştır. Ayrıca DMX512 de her bir adrese ayrılmış data bilgisi 8 bit çözünürlüktedir. Bu 256 step demektir. Bunda ise 12 bit yani 4096 step.

Yani ciddi bir hız ve çözünürlük farkı var. Dezavantajı ise, bağlantı hatları  DMX512 deki gibi 1 kablo ile yeterli olmuyor. Bu da gülün dikeni olsa gerek.

.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Hocam sanırım TLC bu iş için uygun gözüküyor ama benım esas isteğim doğrudan ekran kartının rgb - horizantal sync ve vertical sync. uçlarını kullanarak doğrudan ekran görüntülerini rgb led panosuna aktarabilmek. Bunu yaptıgım taktırde sanırım ne pıce ihtiyac olacak nede TLC yada benzerı bir entegreye.
Lojik bir devre tasarlayıp vga karttan gelen dikey senkron palslerini dikey taramaya diğerinide yatay taramaya verıcem birde bu palslere gorede anolog anahtarlama devresı ıle rgb bilgilerini ledlere aktaracam ve yuksek kalıtade ve işlemci kullanmadan bir led monitor yada led tv her neyse olusturmus olucam.
Yanlız burada kafama takılan ıkı soru var.
1. soru
Yukarıdakı sekılde bır sıstem olusturdugumda resmen monıtor ekranı yerıne led panosunu kullanmıs oluyorum dolayısıyla bu hıza ledlerın tepkımesı monıtor ekranındakı pıxel lerden cok daha yavas olacagı ıcın sorun cıkabılır.Dolayısıyla tarama hızı bı sekılde dusurulmelıdır.Ama nasıl?
2. soru
Ledli panoda olusturacagım cözünürlük , pixel sayısı vs.. monıtor ile karsılastırılamaz bıle.Dolayısıyla vga kartın satır/stun taramaları monıtor ekranına gore oldugu için(çunku ekran bılgılerını dırek monıtor cıkısından alıcam) benım olusturacagım kucuk led panosunda goruntu sadece kucucuk bır parcacık olacak ve dahası hıc bır sey anlasılamıyacak.

Sizce svideo cıkısndan veya baska bır cıkıstan bu yonde verıyı alabılırmıyım nasıl ve nerden almalıyım sıstemı degıstırmeden ve yukarıda yazdıgım sorunlara dumeden 8O  :?  :roll:  :?:
Saygılar, Sevgiler....

XX_CİHAN_XX

Nasıl oluyorda bukadar hızlı oluyor!!!

http://www.gamma-tech.com/PDF/MegaSign%20RGB.pdf

270Mhz serial digital data gönderiliyor panoya ve saniyede 100 frame olusturuluyor. 8O

Anladıgım kadarıyla kanal secme unıtesı var ve rs232  ıle kanal bılgısı ve rgb data bılgılerı gonderılıyor.
ekran 16*16 rgb led modullerın bırlesımı olusuyor.Ama bu bılgıler nerden gonderılıyor.rs232 nın hızı boyle bır seye yetermı?

OG

Orada yanlış yazılmış olsa gerek, MHz değil. TV stüdyolarında kullanılan 4:4:4 tabanlı 270Mbps hızında bir protokol vardır. Adı SDI olarak geçer.

Hatta bu sistemde kontrol datalarıda gider ve gelir. Örneğin bir kamera CCU ile (kamera kontrol unitesi) triax kablo denen 3 uçlu bir kablo ile bağlıdır. Bunun 2 si enerjidir. Birisinden datalar gider gelir. Bütün video ve kontrol sinyalleri için tek kablo kullanılır. Connectorü böyle bir şey.

Fakat tüm bu işlemler kendine has donanımlar ile yapılır. Ne bir PIC, ne renesas ne pentium veya başka işlemciler değildir.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Hocam sanırım TLC bu iş için uygun gözüküyor ama benım esas isteğim doğrudan ekran kartının rgb - horizantal sync ve vertical sync. uçlarını kullanarak doğrudan ekran görüntülerini rgb led panosuna aktarabilmek. Bunu yaptıgım taktırde sanırım ne pıce ihtiyac olacak nede TLC yada benzerı bir entegreye.
Lojik bir devre tasarlayıp vga karttan gelen dikey senkron palslerini dikey taramaya diğerinide yatay taramaya verıcem birde bu palslere gorede anolog anahtarlama devresı ıle rgb bilgilerini ledlere aktaracam ve yuksek kalıtade ve işlemci kullanmadan bir led monitor yada led tv her neyse olusturmus olucam.
Yanlız burada kafama takılan ıkı soru var.
1. soru
Yukarıdakı sekılde bır sıstem olusturdugumda resmen monıtor ekranı yerıne led panosunu kullanmıs oluyorum dolayısıyla bu hıza ledlerın tepkımesı monıtor ekranındakı pıxel lerden cok daha yavas olacagı ıcın sorun cıkabılır.Dolayısıyla tarama hızı bı sekılde dusurulmelıdır.Ama nasıl?
2. soru
Ledli panoda olusturacagım cözünürlük , pixel sayısı vs.. monıtor ile karsılastırılamaz bıle.Dolayısıyla vga kartın satır/stun taramaları monıtor ekranına gore oldugu için(çunku ekran bılgılerını dırek monıtor cıkısından alıcam) benım olusturacagım kucuk led panosunda goruntu sadece kucucuk bır parcacık olacak ve dahası hıc bır sey anlasılamıyacak.

Sizce svideo cıkısndan veya baska bır cıkıstan bu yonde verıyı alabılırmıyım nasıl ve nerden almalıyım sıstemı degıstırmeden ve yukarıda yazdıgım sorunlara dumeden 8O  :?  :roll:  :?:
Saygılar, Sevgiler....

Hocam yaptığım arastırmalar ve yukarıda yazdığım olası muhtemel sorunları dusunerek dogrudan vga cıkısını kullanarak bir led panel olusturmaktan vazgectım.(yanlıs anlasılmasın rgb animasyon panosu yapmaktan vaz geçmis değilim tam gaz devam :twisted: )

En büyük sebebi horizontal ve vertical sync palslerındekı karmasa

http://www.turkengineers.com/download/Analog%20Video%20Temelleri.pdf

Ben bu adresı ıncelemeden once sıradan pals olarak dusunuyordum 8O
tabi olay okadar basit çıkmadı dolayısıyla bende vga çıkışını doğrudan kullanmaktan vaz geçtim çünkü oradakı bılgılerı degerlendırebılmem ıcın cok yuksek hızlı bır ıslemcı gereklı(yanı olay PIC ın boyunu asıyor )

Şu andaki hedefim bir bilgisayar yazılımı olusturarak com veya lpt portundan bılgısayardakı resim dosyalarını (bunlar hareketlı anımasyonlar olabılır) aktarabilmek ve gelen dataları TLC5940 yada benzeri bir shift register + pwm driver chipleri ile yatay ve dikey tarama mantığı kullanarak bir görüntü olusturmaya çalışacağım basitten zora dogru gıdecem tabııkı.

once kucuk bır rgb ekranda gelen dataları H-V taraması yaptırarak sabit resim olusturmaya calısacam sonra hareketli resimlere gececem. :twisted:

ilerleme kaydettikçed sizinle paylaşıcam fakat başlangıc noktamı iyi seçmeliyim o yuzden alternatif fikri olan varsa yada destekleyici fikirlerde olur , rahat başlayabilmem için fayda sağlıyacaktır.
Bu konudakı degerlı yorum  , onerı ve goruslerınızı bildirirseniz çok sevinirim.
Saygılar , Sevgiler ...

OG

Sabit veya animasyonlu farketmez resim oluşturmak istiyorsan çözünürlüğün yeterli olmalı ki resme ait detaylar anlaşılsın.

Bu iş DMX ile yapılıyor. Adres sayısı çok olduğu ve hızın yüksek olması gerektiği için PC çıkışı LAN yapıda. PC deki programa sabit resim veya swf animasyon verebiliyorsun. Dış dünyada döşenmiş RGB hücreleri programa tanıttıktan sonra program ilgili adreslere ilgili dataları gönderiyor. Bu sistemin fiyatı 15.000 USD civarında. Bunu becerirsen ülkeye döviz kazandırırsın, tabi sen de kazanırsın.

DMX dışında yöntemler yukarıda verdiğin linkdeki gibi olabilir. LED tabanlı büyük TV ekranları gibi.

XX_CİHAN_XX

Hocam internette hep dmx512 decoder olarak kit şeklinde gösterilmiş.Bu bir entegre değilmidir(entegre ise onunla ilgili pdf niye bulamadım :( )
kit olarak satılan bir ünitemidir piyasadan nasıl bulunur?
Yoksa hiçbiri değil bir protokolmudur :oops:
Acıkcası dmx512 için nette fazla yararlanamadım :(
Sizin yazılarınızdan anladıgım kadarıyla dmx512:
hızı 250Kb ye kadar çıkabilen asenkron veri alıp(rs485 ten mesela) 512 adet adrese bu verileri yine asenkron olarak dağıtabilen bir ......(modul mu? entegre mi? kart mı? :roll: )
Hocam sizin bu konuda uygulamalarınız olmuş anladıgım kadarıyla.Elinizde dmx512 ve protokolu ıle ılgılı pdf yada datasheet varsa yada netten gosterebılecegınız bır lınk varsa çok sevinirim.
İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Saygılar, sevgiler...

OG

mmengi

Birisi DMX512 mi dedi  :)

Bu sadece bir protokol 250kbps ile 512 adet 8 bit datayı arka arkaya gönderen tek yönlü çalışan bir sistem. Sistemde 1 adet gönderici ve en fazla 512 adet alıcı bulunuyor. Alıcı bir dimmer olabileceği gibi alakasız konuda başka bir cihazda olabilir. Bu hızda her bir cihaz için tazeleme oranı 61Hz. dir. Protokol son derece basit yapıda olup 512 adet 8 bit data arka arkaya gönderilir ve bütün alıcılar break tan sonra her 8 bitlik parçayı sayarak kendisine önceden belirtilen sıra numrası geldiğinde alıp kullanır. Sistemde herhangi bir hata kontrolü yoktur. Göndereci cihaz bir pc olabileceği gibi üzerinde 512 adet kanal için tanımlama yapılabilen bir konsolda olabilir.

Fakat bu protocol ve altyapı ile sizin yapmak istediğiniz panel ile ben bir bağlantı kuramadım.  :?:

OG

Evet, XX_CİHAN_XX  PC den aldığı sabit veya animasyonlu resimleri RGB hucrelerde göstermek istiyor.

İlgili resim bilgisini RGB hücrelere aktarmak için bir yöntem arıyor.

XX_CİHAN_XX

Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.Sayenizde büyük ilerleme kaydettik bir şema oluşturmama az kaldı ilerleme kaydettikçe sizinle paylaşacağım.şemayı olusturmak için tek bir sorunum kaldı diyebilirim.Onuda çözebilirsek burada iyi bir döküman oluşturmuş olacağız diye düşünüyorum.Araştırmalarım TLC5940 ve benzeri shift regsiter + pwm driver entegrelerinin Türkiye piyasasında çok zor bulanacağını dışardan getirmenın tek ve pahalı bır çözüm oldugunu gosterdi.(örneğin TLC5940 bu iş için çok uygundu ama fiyatı pek öyle değil 99.00$ 8O  )
Bu ve benzeri entegreleri hazır olarak kullanamayısım boyle bir donanımı kendımın olusturmasını gerektırdı ve yukarıda bahsettıgım sorun bu noktada olustu.Şu ankı sorunum rgb pwm bilgilerini çoğullamakla alakalı.
Bunları dijital olarak çoğaltıp ledlere uygulamadan once analog degere cevırmek bulabildiğim tek yöntem ama nerdeyse TLC ile aynı kapıya gelecek kadar çok entegre kullanamk zorunda kalıyorum.Bir sürü anolog dönüştürücü gerektirdiği için kolay gozuken bu yontemı elemek zorunda kaldım.Bir başka aklıma gelen yöntem : rgb bilgisini(dijitale cevirmeden)
4051 gibi bir anolog mux/demux entegresi ile çoğullayarak led lere aktaramak olarak dusundum.Ancak buda hızdan yoksun bır yontem olacak cunku her seferınde ancak 1 rgb led gurubu yanacagı ıcın led sayısı arttıkca ekranı tazeleme oranım oldukca dusecek ve sonucta belkı sabıt resım goruntulemek ıcın uygun olsada genel olarak bu proje ıcın sınıfta kalacak bır yontem oldugunu dusunuyorum.

Uzunlafın kısası su anda ıcınde bulundugum tek sorun rgb datalarını panodakı ledlere aktarma(anolog çoğullama) işlemi ile ilgilidir.
Bu konuda refresh hızı kaybedılmeden ve asırı derecede entegre kullanımına izin vermeden bir sisteme gelıstırme ile ilgili fikri yada önerisi olan arkadaşlarımız varsa çok sevinirim.
Yardımlarınız ıcın cok teşekkür ederım.
Saygılar , Sevgiler...

XX_CİHAN_XX

Hocam sanırım sonunda iyi bir yöntem buldum.Henüz tüm hatlarıyla kafamda netleşmedi ama ana hatlarıyla kabaca izah etmeye calısayım.

Grafik panelimiz 16x16 lık dotmatrıs rgb ledlerden olusacak.Bu paneller bieleserek istenilen boyutlarada uzatılabilecek şimdilik yapmayı hedeflediğim boyut 144x96 rgb pixel den olusacak.Yani 16x16 lık led kartlarından yatayda 9 tane dikeyde ise 6 tane kullanmayı dusunuyorum.
Neyse bunları kontrol kısmına gerı donelım.
Herbiri 16x16 rgb led unitelerinin birer adresi olacak ve birertanede PIC i olacak.Yani temel olarak dmx protokolu kullanılabılır(gercı adres ve data gonderılerek saglanacak bu ulasım protokol olrarak dmx gibi olabilir ancak asenkron degılde senkron veya paralel veri iletimi kullanabilirim henüz tam kara veremedım bu konuda)
Sistemi ozetlersek burada MASTER(gönderici) bilgisayar olacak SLAVE(alıcılarda) 16x16 rgb uniteler olacak.Her birinin bir adresi olacak (dolayısıyla her rgb led ünitesinden kontrolu, taramayı vs. yapan bir PIC olacak)Dolayısıyla her unıte bagımsız olarak refresh yapılacak ve kontrol edılebılecek.
MASTER resim bilgilerini rgb datalarını gondermeden once ılgılı olan unıteye ulasması ıcın o unıtenın adresını yollayacak ve pesınden datlarını yollayacak ve pesınden stop datasını yollayacak.stop datasını alan slave hafızasına aldıgı 16x16 resım bılgılerını yenı bır resım bılgısı gelene kadar kendı ekranında refresh yapıcak.her biri bagımsız bır sekılde kendı unıtesınde resım olusturacak.

ünitelerin yapısı:
Buradaki pıc gelen datalara gore 3 adet pwm(r-g-b) olusturacak ve bunları satır stun taraması ıle anolog swıtch entegrelerı ıle cogullayıp ekrana verecek.3 adet pwm nasıl olusacak bu konuda ornek olarak

http://home.versatel.nl/edithenwilliam/william/rgbled.htm

http://www.petesworld.demon.co.uk/homebrew/PIC/rgb/index.htm

bu tarz bır calısma yapmayı dusunuyorum.(ne derece saglıklı pwm olur okadarını bılemıyecem.yorum yaparsanız sevinirim)

NOT : yapay pwm saglıklı olmaz dersenız her unıteye 3 adet(r-g-b icin) DAC koyulabilir.

http://www.nsc.res.in/~elab/phoenix/hardware/Datasheets/DAC0800.pdf
gibi....

analog cogullama ıslemındede soyle bır uygulama yapmayı dusunuyorum

http://www.ucapps.de/mbhp/mbhp_ainx4.pdf

Bu sistem konusda tavsiye, yorum ve önerilerinizi sabırsızlıkla beklıyecegım.
Saygılar ,Sevgiler...

z

Bu tür uygulamalarda Ledlere uygulanabilecek max frekans nedir? Yüksek frekansda taramaya müsait ayrı bir led serisi var mı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com