Kompanzasyon

Başlatan elektro_ery, 24 Temmuz 2006, 21:15:59

elektro_ery

Arkaşdaşlar bildiğim kadarıyla bu terim elektrikte kullanılıyor ama ben çok merak ediyorum kompanzasyon nedir nasıl bişidir ne işin kullanılır merak ediyorum :?:
[/URL]

Analyzer

Selam,

Reaktif gücün toplam kullanılan güce oranının dengelenmesi için yapılan olaya deniyor bildiğim kadarı ile. Endüktif yüklerin reaktif akımları, elektrik dağıtıcısı tarafından istenmemektedir. Bu sebeple bu akımı minimize edebilmek için kompanzasyon yapılması gerekir.
 Genelde sanayide kullanılan panolarda kompanzasyon kısmı oluyor. Bu kısım (emin olamamamla birlikte) üçgen bağlı kondansatörleri belli şartlarda devreye alarak reaktif güç/toplam güç oranını düşük seviyede tutuyor. Kompanzasyon yapılması şart, eğer yapılmazsa endüktif kullanım adında faturada tutar beliriyor (Bir nevi ceza yani) Tabi bir de aşırı kompanzasyon var, eğer fazla kompanzasyon yapılırsa da kapasitif güç kullanımından dolayı fatura kabarıyor.
Umarım çok karışık anlatmamışımdır.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

murbay

Selam zorbey,
Kompanzasyon konusunda bazı elektrikçiler dahi fazla bilgiye sahip değiller. İnternette kısaca bir arama yaptım. Aşağıdaki linklerde açıklıyor. Okumanı tavsiye ederim...

http://www.difimelektrik.com/kompanzasyon.asp
http://www.kolaykompanzasyon.com/kompanzasyongiris/nedir.html
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

z

Kompanzasyon elektriktede elektronikte de bolca gecer.

Kompanzasyonu, bir isin sonucunu kotu etkileyen faktorlerin ortamdan uzaklastirilmasi seklinde de tarif edebiliriz.

Ornegin sebekeye verilen ve para kazanma amaciyla dagitilan elektrik enerjisinde, kullanicilar sadece gucun aktif kismina para oduyor reaktif guce para odemiyorsa elektrik ureticisi ve dagiticisi zararlarinin karsilanmasini  ister.

Bunun icin musteri kullandigi reaktif gucun zit isaretlisini de sebekeden ceker, boylece sebeke tarafindan bakildiginda para kazanmayi olumsuz etkileyen faktor ortamdan uzaklastirilmis olur. Bu islem yaygin bilinen elektrik kompanzasyonun ta kendisidir.

Elektronikte ise ornegin genellikle  amlifikatorler ve  ciksindaki diger uniteler, belirli bir frekans bolgesindeki sinyallerde sonucun kotulesmesine neden olabilir.

Bu durumda sinyal hattina (tercihen amplifikator girisine) RC devreleri ile
filitreler yapilip sorunlu bolgedeki kazanc artirilabilir yada azaltilabilir.

Boylece amplifikatorlu sistemde frekans kompanzasyonu yapilmis olur.

Ornekler daha cok cogaltilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferdem

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Ornegin sebekeye verilen ve para kazanma amaciyla dagitilan elektrik enerjisinde, kullanicilar sadece gucun aktif kismina para oduyor reaktif guce para odemiyorsa elektrik ureticisi ve dagiticisi zararlarinin karsilanmasini  ister.

Konu epey önce açılmış ama aklıma takıldı. Kullanıcılar çektikleri gücün tamamına(reaktif+aktif=kompleks) para ödüyor ancak bu gücün tamamını kullanamıyor, sadece aktif(gerçek=ortalama) gücü kullanıyor olarak düşünmüştüm. Şebekeden gelen güç Vrms * Irms olarak hesaplanmıyor mu? Vrms*Irms büyüklüğünün ne kadarının reaktif kullanıldığı dağıtımcıyı nasıl etkileyebilir?

Aklıma takılan bir durum. Teşekkür ederim.

xXxTopRaK

dostum sorduğun soruyu tam manası ile anlamış değilim yanlız kompanzasyonda günlük kullanımda yapılan hesaplamada indüktif %20 sınırdır bunun üzerine çıkıldığında cezai işlem başlıyor aşırı kapasitiftede %15 sınırdır genelde indüktif yüklenir o nedenle kompanzasyonu sürekli takip ederiz arada manual olarak kapasitif çalışıtırrız bu arada bu günlük tüketim ay sonundada hesaplandığında yine indüktif %20 sınır kapasitifte %15 sınırdır hesaplamalarıda var lazım olurasa anlatırım biraz karmaşık sayılır...

z

Alıntı YapŞebekeden gelen güç Vrms * Irms olarak hesaplanmıyor mu? Vrms*Irms büyüklüğünün ne kadarının reaktif kullanıldığı dağıtımcıyı nasıl etkileyebilir?

P=Vrms*Irms*Cos(fi)

Evlerimizdeki aktif guc sayaclari bu carpimin sonucunu kaydeder.

Abartili bir ornek vereyim. Irms 100A ve Cos(fı)=0 olsun.

Bu durumda P=0 olur. Yani dağıtıcı bizden para talep edemez.

Ancak  hatlarda, trafolarda ve alternatörde 100A lik akımın ısı etkisi
olacaktır. Dolayısı ile dağıtıcı zarar etmektedir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com