Mekanik aksam

Başlatan YARGICH, 26 Temmuz 2006, 01:59:03

YARGICH

Selam,

Projenin bazı kısımlarında ihtiyaç duyulan mekanik aksamları  hazırlayabilecek, projesini çizebilecek, prototip yapacak veya fason üretimini yapabilecek firma var mı? Konuyu daha da açacak olursam, örneğin dış kasasını solidworks de kendim çiziyorum yalnız bu işlerde daha önce çalışmış arkadaşlarım "orasını öyle yapma kesemezler, burasını böyle yapma bükemezler" diyorlar. Şimdi bende bu mekanik işini pek bilmediğim için, çizdiğim şeyin elime ne halde geleceğini pek bilmiyorum. Yamuk bir kutu çiziyorum, arkadaşa gösteriyorum, "onu her seferinde aynı açıda bükemezler " diyor. Bende yapabilsinler diye en basit halde çiziyorum, bu seferde iğrenç bi şey oluyo :D

Şimdi projenin elektronik kısmı ne kadar önemli ise mekanik kısmı da o kadar önem arzediyo. Aslında ürün elektonik olarak değil mekanik olarak ön planda olan bir ürün. Dışı ve içerisindeki mekanizma dandik olduğu zaman bu işin hiç bir anlamı kalmıyor. Kasanın köşelerindeki açıklık veya sac hissi veren çıkıntılar ürünü rakiplerine göre çok küçültüyor. Ben bişeyler çizdim ama bunu tek bir aşamada yaptıramıyorum. Kesme, bükme, boyama, torna işleri, freze işleri. Bunların hepsini ayrı ayrı yaptırmadansa, tek bir firma projenin tamamını yapamazmı :?: Böyle bir firma var mı :?:

Bir frezeci arkadaşımla aramda geçen konuşmayı aynen yazıyorum;

Ben: bize maliyeti ne olur bunun?
Frezeci: valla sadece iç mekanizmasını sana 400 doalra yaparım. O da arkadaşımsın diye. yoksa bununla tek tek uğraşamam.
Ben: iyi o zaman. ben bu üründen yapıp satınca sanada satarım bi tane.
Frezeci: olur tabi alırım. kaça verecen?
Ben: sana 350 dolara yaparım ;)
Frezeci: oo buna o kadar para verilirmi 8O

Gelde kızma. Frezenin saatine 15 YTL alıyor. Benim 14 saat günlüğüm 30 YTL idi yauvv. Freze kadar değerimiz yok yaa.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

OG

Tamamen ürünün şekline, yapısına bağlı bir zorluk içerir. Belki bir panç (punch) presci hepsini çıkarır teslim eder belkide 5 atelye dolaşmak zorunda kalınır.

İşi planlarken dikkat edilmezse hem torna, hem freze, hem press, hem marangoz, hem plastik kalıp, hem kimyasallar vs vs isteyebilir. Malzeme bilgisi olan ve bu işlere bulaşmış birileri ile beraber tasarım yapmakta fayda var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektroombank

peki CNC işlerini kime yaptırabiliriz.ve fiyatları nedir.

3d olarak çizilmiş bir Cad dosyam var.Bunu bilgisayarlı CNC de işlenmesi ve prototip oluşturulması gerekiyor.

Parça kalemlik noyutunda bir  rulman yatağı..

Tahmini  olarak fiyatları nedir.ve kime yaptırabilirim.

westcoast

cnc'lerinde saati 30 ytl'den başlıyor işin ve malzemenin durumuna göre
Eğer paslanmaz malzemeyse fiyatlar katlanır.

YARGICH

@OG

Punch'ı duydum ama nasıl bişeydir, lazere ne kadar benziyo bilmiyorum. Lazerin yok ama, punch'ın kurulum parası felan var mı acaba?

Dediğiniz gibi bu işi bilen birisi ile yapmak gerekiyor. Kesinlikle katılıyorum. Arkadaşlarım var ama onlarında pek tecrübeleri yok. Zaten o yüzden bunu tamamını yapacak bir firma varmı diye sormuştum. Yalnız anladığım kadarıyla öyle bir firma olsa bile bana çok pahalıya mal olacak.

Acaba punch nasıl bişeydir, hangi firmalar yapar, kaça yapar? Lazere göre avantajı nedir, dezavantajı nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Çalışmalar.

Talep: Acaba foruma birde "Mekanik", "Metal" gibi bölüm eklense nasıl olur  :idea: :roll:
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

OG

Kutu deyince akla punch press gelir.

Punch, verdiğiniz çizime göre çok hızlı şekilde deler, keser. Büken ve kaynak yapanların olduğunu söyleyen var, görmedim.

Kutu imalatçılarının vazgeçemediği bir alet diyebiliriz. Laserden çok daha ucuza gelir. Ancak adetsiz işler için laser daha iyi. İmes'de bir firmaya kutu yaptırmıştık. Adam çizimlerimizi beğenmedi   :lol:   kendi  elemanına tekrar çizdirdi.

Erol YILMAZ

Punch kesici bir takımla ( adına ne derlerse )  saç a vurarak kesme yapan bir makinadır. O kadar da kaliteli bir iş çıkarmıyor bildiğim kadarıyla, Lazerin yanında. Genelde çok sesli çalışır :D

Basitçe bir keser yardımı ile saça vurduğun yerleri kesebildiğini varsay . Punch ta öyle bişi .

YARGICH tavsiyem biraz da mekanik prosesleri öğren ve mekanik ustasına düşünme payı vermeden istediğin işi yaptır. Yoksa çok şey düşündüklerini zannediyorlar.

OG

Alıntı yapılan: "Erol"O kadar da kaliteli bir iş çıkarmıyor bildiğim kadarıyla.
Bildiğimiz press'in çok daha seri çalışanı. Pres ile hangi kalitede iş alıyorsanız aynı. Presde kalıp küçük olduğu için işlem hızı düşüktür. Punch ise, levhayı tam boy verirsiniz, seri bir şekilde levhanın anasını ağlatır. Seri vuruşlar yaptığı içinde çok gürültü çıkar.

YARGICH

Alıntı yapılan: "OG"Punch, verdiğiniz çizime göre çok hızlı şekilde deler, keser. Büken ve kaynak yapanların olduğunu söyleyen var, görmedim.
Kaynak dediniz de aklıma geldi. Kutuların ister istemez bazı köşelerinde açıklık kalıyor. Bu kaynak ile kapatılıyomuş. Demircilerin kaynağından değil herhalde, yoksa çok çirkin olur. Acaba nasıl bir kaynak?

Alıntı yapılan: "Erol"YARGICH tavsiyem biraz da mekanik prosesleri öğren ve mekanik ustasına düşünme payı vermeden istediğin işi yaptır. Yoksa çok şey düşündüklerini zannediyorlar.
Kesinlikle katılıyorum hocam. İşte böle ona git buna git öğrenmeye çalışıyoz. :roll:

Alıntı yapılan: "OG"Kutu deyince akla punch press gelir.
Punch cılar kesip büküp kaynağını felan yapıyorlar mı acaba. yani makina el versede vermesede bi şekilde kutuyu istenilen şekle getiriyorlar mı acaba :?:

OG

Alıntı YapPunch cılar kesip büküp kaynağını felan yapıyorlar mı acaba. yani makina el versede vermesede bi şekilde kutuyu istenilen şekle getiriyorlar mı acaba
Adam yalnızca punch presci ise bu olmaz tabi.

Adam kasa, kabin, kutu imal ediyor, gereken bütün techizatı var. Fırın boyası bile atılmış naylon poşet içinde teslim eder. Hatta leksan falan kullanacaksan onları da yaptırır.

YARGICH

Anladım hocam. Bu konu ile alakalı bir firma buldum. ellerinde punch var, büküm makinaları var, press makinaları var, static toz boya için fırın var. Ayrıca yaptıkları bir kaç fason sac kutu resimlerinde, benim yaptırmak istediğim kutuya benzer bir kutu var. Galiba burası işimi görecek ama alternatif firmalar bulmam lazım. Çünkü ben Pendik'teyim bu firma ise Bayrampaşa'da. Ayrıca benim istediğim adette fiyat uygun gelmeyebilir.

Anadolu yakasında buna benzer bir firma biliyomusunuz?

aster

Soğanlık sanayi sitesinde laser kesimci olacaktı Salim hocam linkini vermişti (shell in arkasındaki)

ayrıca işin adetli ise tavsiye ederim Ruhi biladerim konusunda iyidir
http://www.abmfuar.com/vf_tr/company_details.asp?UID=8DC992DFE9B97FDB

başka firmalara bakmak için arama
http://www.abmfuar.com/vf_tr/product_search.asp?Con=&Cit=&SA=0&SW=&SID=&PNO=24&PG=True