Optocoupler nedir ne değildir?

Başlatan cenko77, 29 Temmuz 2006, 09:29:26

cenko77

Slm arkadaşlar,

Üzerinde çalıştığım devreye optocoupler koymam gerekiyor sanırım ama emin değilim. Nette yaptığım araştırmalar optocoupler ların iki devreyi izole edip 1. devreden gelen akım/voltaja göre ikinci devreyi tetiklediğini fakat frekans değerini 10la çarptığını okudum.

Amacım, araları en fazla 100m olan iki devreyi birbiryle haberleştirmek. Bunu normal 4-20mA çıkışla yakalayamazsam sanırım optocoupler işimi çözecek.

Öneri ve ilginizi bekliyorum.
Saygılar

Logan

Yapmak istediğin sistemi biraz daha açar mısın? İki devreyi haberleştirmekle neyi kastediyorsun?Seri haberleştirmek mi, yoksa kontrol kartı-güç kartı mantığı mı?
İmza.

cenko77

yapmak istediğim:

1. devre çıkışından bir "!sinyal gönderecek!"
2.devre durmadan kontrol ettiği girişlerde bu sinyali görürse, A modunda görmezse B modunda çalışacak. B modu bitince tekrar girişlerini kontrol edecek "!sinyal gelmişse!" A moduna geçecek gelmemiş ise B moduna devam edecek. Sonra tekrar "!sinyal!" ı bekleyecek....

Bu döngüdeki "!sinyal!"  nasıl üretilir bunu tam olarak bilmiyorum. Mesafe 100m ye çıkacağı için optik çıkış kullanmak şart mıdır?

Seri haberleşme? Kontrol kartı-güç kartı? Bunların ayrımı çok iyi bilmiyorum.... Yapmak istediğime hangisi uyar acaba ?

Logan

Eğer sinyalden kastın, sadece 1 veya 0 bilgisi ise optokuplör kullanmalısın.Ama sinyal 8 veya 16 bitlik bir değer taşıyacaksa optokuplör değil, RS485 kullanman gerekecektir.Fakat anlatım tarzına bakılırsa, optokuplör ile kurulmuş bir devre işini görecektir.Devreyi en basit yöntemi ile şu şekilde çalıştırabilirsin; devreye 2 adet röle koyarsın.bu röleler çektiği zaman 220 VAC sinyali alıcı devreye gönderir.Alıcı kartta ise optokuplör ile kurulmuş bir devre yaparsın.

Bu devrede, eğer optokuplör girişi 220V olursa, transistör iletime geçer ve ŞASE elde edersin.Umarım işine yarar.Kolay gelsin.
İmza.

cenko77

Çok teşşekkürler, sanırım işimi görecek bu devre. Çünkü 0 veya 1 göndermem yetecektir. Opto sağolsun :)

mesmert

opto 220v yerine DC 12 veya 5v ile tetiklesen daha ii olur ac gerilim de çalışması size problem çıkartabilir ;)

hjklchkdtgbnhdklts

Opto 6n137 dijital çıkış yüksek hız

PhD

Bu da optolarla ilgili...

Kolay gelsin...

PicProje
...hiç...

PhD

Selam,

@hjklchkdtgbnhdklts arkadaşım bu nasıl isim  8O özel bir anlamaı var mı? :roll:

Kolay gelsin...
...hiç...

hjklchkdtgbnhdklts

yok özel bir anlamı yok.  ben kıl olup forumdan kovulan başka bir üyeyim.  eğer silmedilerse eski mesajlardan kim olduğum anlaşılabilir. zaten adminler biliyordur :)

OG

Tekrar burada isen kıl değilsin, geçici vakaları dert etmeyin, herkes yaşayabilir..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cenko77

herkese ilgisinden dolayı teşekkürler