Güç kaynağı hakkında

Başlatan elbombaci, 29 Temmuz 2006, 17:56:55

elbombaci

Merhaba

Arkadaşlar bana bir güç kaynağı devresi lazım. Çok araştırdım ama bulamadım.

Aradığım güç kaynağının özelliği  farklı voltajlarda trafonun farklı sekonderini kullanması. Böylelikle hem daha güvenilir hem de ısıya dönüşen gerilimin çok az olması. Örnek veicek olursak 0-5 volt arası trafonun 6 volt sargısından 5-12 volt arası gerilimleri trafonun 12 volt sargısından kullanıcak. Böylelikle ısınma daha az olacak.
Bir zamanlar internette görmüştüm ama daha sonra çok aradım fakat bir türlü bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese teşekkürler.

Bilenler bilir bu sistem godwill instek marka ve yıldırımın güçkaynağında mevcut.

http://www.ccontrols.ch/images/SPS-3610N.gif

elektro_ery

Valla kardeş sölediğin güç kaynağının şemasını bende arıyorum ama yok çok güzel bişeye benziyor hatta ben Kesintisiz Güç Kaynağı işi yapıyorum bugünde 2 tane sattım bundan ve hayran kalmıştım cihaza her 5 V da mı ne röleler kontak değiştiyor amaç ne ise bilemiyorum arık.Ama cihaz"Made In CHINA" malı haberin olsn
[/URL]

teknikelektronikci

valla arkadasim bahsetigin güc kaynagini bilmiyorum güc  kaynaklari hakindada fazla bir bilgim yok ama asagidaki linkte sayin üstadlarimizin tasarlayip calismasini sürdürdügü bir güc kaynagi devresi var baslik altinda epeyde bir bilgi birikimi oldu kolay gelsin

....::::picproje::::....
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stlg

Sevgili arkadasım

Maksimum cıkıs gerilimini ve akımını yazarsan sana yardımcı olabilecek semalar gonderebiliriz kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elbombaci

Bahsetiğim güç kaynaklarında gerilim 0-30 volt ayarlı, akım 0-5Amper ayarlı. Bu tarz birşey istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

teknikelektronikci

verdigim linke baktinmi arkadasim yanilmiyorsam ordakide senin istedigin tarzda bir sey kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elbombaci

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"verdigim linke baktinmi arkadasim yanilmiyorsam ordakide senin istedigin tarzda bir sey kolay gelsin

Hocam okuyabildiğim kadarıyla o proje almış başını gitmiş. Yani beni şuan için biraz aşıyor. Bana daha sade bişeyle lazım. Sadece 0-30V ayarlı , 0-5Amper ve trafo sekonderlerini seçici röleleri bulunması benim için yeterli. ;)

stlg hocam verdiğin devreyi inceledim ama malesef bu devre benim aradığım tarzda değil. :cry:

teknikelektronikci arkadaşımın verdiği linki okurken gördüm. Sanırım dediğim olaya kıyıcı devresi diyorlar. Yanlışta anlamış olabilirim :?:

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

profahmet

selam...
istediğin devreyi tasarlayabilirim ancak bazı sorularım olacak :
1-senin trafoda kaçtane skonder çıkışı var ?
2-bunların GND noktasını ortakmı kullanacan yoksa ayrı noktalarmı kullanacan ?

yapacağım devre sadece kullanacağın güş kaynağının çıkış gerilimine göre skonder seçici olacak
bunu herhangibi bir güş kaynağına ekleyebilin.

elbombaci

Merhaba
profahmet arkadaşım yardım etme isteğin için çok teşekkür ederim. Bir zamanlar benim de bir güç kaynağı tasarlama girişimim olmuştu. Röleli bir sekonder seçici devresi tasarlamıştım öylece kaldı. Bu aralar kafa yormaya vaktim yok maalesef... Tasarladığım devreyi buraya ekledim, belki araştırırken yardımcı olur.

Sanırım devrenin tam olarak ne işe yaradığını anlatamadım. Hep linklerde farklı devreler var :) .Bu devrenin tam olarak ne işe yaradığını resimde anlatmaya çalıştım.

Röle kontakları farklı gerilimlerde trafoda farklı sekonderleri kullanmamısı sağlıyor. Böylece biz düşük voltajla çalışıyorken güçkaynağımız düşük gerilimli sekonderleri  kullanmamızı sağlıyor. Hem güç kaynağımız boş yere ısınmıyor hem de daha güvenli oluyor.

Bir de 30 volt sargısında 12V ile araba teybini çalıştırdığımızı düşünün.  Herhangi bir çıkış transistörü arızasında çıkışa direk 30 volt gidecektir. Bu da araba teybimizin uçması demektir. Ama bahsettiğim sistem olursa çıkışa direk en fazla 18v gelir. Bu gerilimle de araba teybine bişiy olmaz.

Bu da tasarladığım röle seçici devre devre:

İnternette hazır şema görmüştüm  bu yüzden hazırını arıyorum. Eğer bu şemayı bulabilirsek sen de uğraşmazsın ben de uğraşmam :)

Saygılarımla...