Notebook Usb to serial çevirici

Başlatan Maxim, 30 Temmuz 2006, 22:53:45

Maxim

herkese selamlar ,

benim sorunum seri port (rs232) ile ilgili ,
seri porttan çalışan bir takım devreler vardır ,bu pic programlayıcıda olabilir başka birşeyde ,önemli olan seri portun bir kaç ucunu kullanarak voltaj üretip devreyi onunla besleyebilmeleri ,

fakat yeni notebooklarda seri port olmadığından usb-to-serial converter alıyorsunuz ama bu çeviriciler devreye gerekli olan voltajı üretemediklerinden dolayı sözkonusu devre kullanılamıyor ,mesela bendeki pic programlayıcı gibi .

Şimdi o gereken voltajı biz dışarıdan versek problem çözülmezmi acaba ?
tabiki rs232 portundan sözkonusu uçları söktükten sonra

argeci

selamün aleyküm sen devreye dışardan gerilim versen sanırım başarılı olamazsın ama bende bu tarz bi durumdan muzdarip olmuştum ve aklıma şu geldi paylaşmak istedim 75188 ve 75189 entegreleri ve max232 (veya icl 232) kullanarak bi dönüştürücü yapmak en mantıklı yol usbtors232 dönüştürücüden max232 girip ttl seviye üretmek ve o ttl seviyeyide 75188 ve 189 lara vermek böylece 7-8 volt seviyelerinde olan dönüştürücü çıkışlarını +-12 volt seviyelerine hemde güçlendirilmiş olarak çekmek.Çünkü dönüştürücülerde genelde dc dc çevirici mantığı ile çalışan transrecevier entegreleri var bunların voltajları düşük ama eski anakartlarda 75188 75189 ile direk + ve - 12volt anahtarlanıyor onun için yeni model transrecevierler iletişim için sorun çıkarmazken seriporttan besleme yapınca sorun çıkarır.Böylece sen devreni değil bu yaptığın ara modülü beslersin yanlız mu module +5V +12V ve -12 volt girmen gerekir.75188 , 75189 ve max232 nin datasheetleri incelenirse ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

Maxim

Selamlar,
günlerdir devreyi dışarıdan besleme olayını denemek için boş vakit kolluyorum ,o yüzdende cevap yazmadım ,dener denemez sonuçları yazarım .Fakat bahsettiğin değişiklikler çooook özel bir takım devreler olmadıkça uğraşılacak gibi değil ,olmadı gider usb pic kopyalayıcı alırsın olur biter .

argeci

selamün aleyküm haklısın ama fiyat/performans diye bi şey var benim dediğim devre trafosu ile beraber en fazla 15 ytl tutar 15 ytl ye kablosu ile beraber seri port ile programlama yapan devreye verirsin eder 30 ytl pic proje yaptığında usb programlayıcı 35 ytl idi şimdi 45 ytl piyasan alsan 60ytl den aşağı bulman zor elindekinide atmaktan kaynaklanan israf çabası neyse devre çok fazla karmaşıkda değil allah nasib ederse boş bir vakit bulduğumda picprojeye şeması ve hatta baskı devresi ile denenmiş olarak verecem inşallah.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun