akım sınırlayıcı için yardım

Başlatan elektromadrid, 31 Temmuz 2006, 11:33:09

elektromadrid

arkadaşlar yaptığım devrede dc motor kullanmam gerekli ve ben dc motorun zorlandığı zaman 4,5 A den fazla akım çekme sini istemiyorum.4,5 A lik sigorta dışında önerisi olan varsa önerilerini bekliyorum.ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
PIC 16F877

kesmez

devreyi görsek daha net bişeyler söyleyebiliriz..
Tristör kullanarak yapabilirsin..
tristörün gate katot arasına 0,22 ohm direnç bağlayıp anot ucundan motor akımını off yapabilirsin..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

elektromadrid

Aster ve kesmez teşekkür ederim kesmez devreyi göreyim demişsin devrede gerilim kaynağı ile motor arsında bir role siwich gibi ullanıldı buna göre sınırlama akımı ayarlanabilir basir bir önerin varsa sevinirim. :lol:
PIC 16F877

aster

bunun basiti olmaz da olur şöyleki; tek transistörü besleme çıkışına koyarsın fazla akımda çıkış transistörünü kesime götürür

yukarıdaki verdigim devreler ayarlanan akımın 1 mA üstüne bile geçit vermezler ama seni sarmadı galiba  :roll:

argeelektronik

RV1 ile oynayarak kesme noktasını belirliyebilirsin

linkte isis similasyon dosyası var

birde devredeki ampermetre ve voltmetreleri kullanmana gerek olmadığını söylememe gerek yok sanırım

isi similasyonu

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

kesmez

Benzeri bir konu aşağıdaki linktede geçmişti..
http://picproje.org/index.php/topic,9720&highlight=
bobin ve reed röle kullanarak yapabilirsin..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

stlg

Sevgili elektromadrid

Asagıdaki devre motoru cift yone donmesi durumunda akım koruması yapabiliyor istersen bu devreyi tek taraflı hale getirebilirsin kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/1297851/motor_IlerI_gerI_motor_koruma.bmp.html
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

argeelektronik

devre @Stlg arkadaşımıza ait, hocam devrenizin yarısını kestim telif hakkınızı helal edin.

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

stlg

Sevgili argeelektronik

Ne demek kardeşim istedigin gibi parçalayabilirsin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.